Skutki podatkowe otrzymania zwrotu z banku na podstawie ugody zawartej przed sądem w związku z orzeczeniem nieważności umowy kredytowej.
Nieważność umowy kredytowej, zwrot części wpłaconych rat oraz wypłata odsetek.
Zwolnienie z opodatkowania odsetek otrzymanych z tytułu nieterminowej spłaty należności.
Czy wskazane przez płatnika w PIT-11 odsetki ustawowe od nieterminowych płatności związanych ze zwrotem pożyczki, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy Wnioskodawczyni ma obowiązek wykazania ww. odsetek w zeznaniu rocznym?
Czy wskazane przez płatnika w PIT-11 odsetki ustawowe od nieterminowych płatności związanych ze zwrotem pożyczki, korzystają ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, a w konsekwencji czy Wnioskodawczyni ma obowiązek wykazania ww. odsetek w zeznaniu rocznym?
Zwolnienie z opodatkowania odsetek otrzymanych z tytułu nieterminowej spłaty należności.
Opodatkowanie zasądzonych ustawowych odsetek za opóźnienie w wypłacie wynagrodzenia oraz za czas po upływie tygodnia od dnia ogłoszenia wyroku do dnia zapłaty tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego.
W zakresie ustalenia: - czy nienaliczane od 25 listopada 2022 r. do dnia zapłaty przez Wykonawcę odsetki stanowią dla Wnioskodawczyni przychód podatkowy; - jeżeli nienaliczane odsetki są dla Wnioskodawczyni przychodem podatkowym to czy powinna rozpoznać go w czasie podpisania porozumienia, czy w czasie zapłaty Wierzytelności I i II.
Wydatek poniesiony przez Spółkę na wypłatę kwoty odpowiadającej kwocie odsetek otrzymanych przez Wnioskodawcę od organu podatkowego w związku ze zwrotem nadpłaconego podatku akcyzowego, dokonany na rzecz podmiotu powiązanego, nie stanowi dla Wnioskodawcy kosztu uzyskania przychodów na gruncie art. 15 ust. 1 updop
Zwolnienie z opodatkowania otrzymanych odsetek za opóźnienie zasądzonych wyrokiem sądu w związku z wypadkiem przy pracy.
Odprowadzenie zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych od kwoty odszkodowania wypłaconego na rzecz niedoszłego pracownika.
Skutki podatkowe otrzymania zasądzonej przez sąd kwoty tytułem pobranych pożytków oraz odsetek.
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania wraz z odsetkami, które zostały wypłacone z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej notariusza
Stosownie do art. 22 ust. 1 w zw. z art. 22 ust. 3 i ust. 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wobec otrzymania zasądzonych przez Sąd odsetek od kwot odszkodowania i zadośćuczynienia z tytułu wypadku przy pracy, Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wynagrodzenie (prowizje) kancelarii adwokackiej, obejmujące usługi związane z obsługą prawną,
Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
ZUS będący płatnikiem zasiłku jest zobowiązany wypłacić zasiłek osobie uprawnionej niezwłocznie po przedłożeniu przez nią dokumentów potwierdzających prawo do świadczeń, nie później jednak niż w terminie 30 dni od daty ich złożenia. Niekiedy termin ten może być dłuższy, np. gdy ZUS prowadzi postępowanie wyjaśniające. Jeśli opóźnienie w wypłacie jest nieuzasadnione i nastąpi z przyczyn dotyczących ZUS
skutki podatkowe otrzymania zachowku i odsetek ustawowych od zachowku.
Podatnik, któremu sąd przyznał odsetki ustawowe za bezprawne rozporządzenie przez bank jego pieniędzmi, nie może ich kwalifikować do przychodów z kapitałów pieniężnych, opodatkowanych zryczałtowanym 19% podatkiem dochodowym. Odsetki zasądzone od banku są odszkodowaniem, które należy traktować jako przychód z innych źródeł, opodatkowany według skali podatkowej - wyrok NSA z 8 września 2015 r., sygn.
Zasądzone w wyroku Sądu odszkodowanie w związku z wystąpieniem przesłanki wskazanej w art. 55 § 11 Kodeksu pracy, korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jego wysokość oraz zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw, tj. ustawy Kodeks pracy. Wnioskodawca nie ma obowiązku sporządzenia informacji
Opodatkowanie należności uzyskanej z tytułu bezpodstawnego wzbogacenia się Skarbu Państwa (pytanie nr 1)