W 2025 r. wejdzie w życie dużo zmian w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowego urlopu macierzyńskiego dla rodziców dzieci urodzonych przedwcześnie i wymagających po urodzeniu hospitalizacji. Ponadto od 1 stycznia 2025 r. wzrasta także płaca minimalna, a wraz z nią inne świadczenia pracownicze zależne od minimalnego wynagrodzenia. Natomiast od 1 lutego 2025
Skutki podatkowe objęcia udziałów w spółce oraz pełnienie w niej funkcji prezesa zarządu.
Nowelizacja ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., przewiduje zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niektórych przedsiębiorców. Zmiany te polegają na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz obniżeniu minimalnej podstawy wymiaru tej składki.
W 2024 r. nowi przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonają rocznego rozliczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i składki zdrowotnej. Natomiast pozostała część płatników składek prowadzących pozarolniczą działalności gospodarczą posiada już doświadczenie w tym zakresie z roku ubiegłego. Jednak wszystkie wymienione podmioty obowiązuje nowa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
Ustalenie prawa do opodatkowania wynajmu pokoi w formie karty podatkowej, dla działalności korzystającej z usług portali internetowych, które pobierają z tytułu rezerwacji pokoi prowizje bądź opłaty za dokonane za ich pośrednictwem rezerwacje.
Rozliczenie nienależnie zapłaconych składek na ubezpieczenie zdrowotne.
Możliwość opodatkowania w formie karty podatkowej jednoosobowej działalności gospodarczej.
Możliwość dalszego korzystania z opodatkowania w formie karty podatkowej, w związku z rozszerzeniem prowadzonej działalności w zakresie usług kominiarskich o usługi kontroli i konserwacji instalacji gazowej.
Możliwość opodatkowania usług wynajmu pokoi w formie karty podatkowej – korzystanie z internetowych portali rezerwacyjnych.
Opodatkowanie przychodów z najmu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych przy jednoczesnym opodatkowaniu działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.
Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych z najmu nieruchomości oraz utrata prawa do opodatkowania przychodów w formie karty podatkowej.
Brak możliwości opodatkowania prowadzonej działalności w formie karty podatkowej jeżeli małżonek świadczy takie same usługi w zakresie ochrony zdrowia ludzkiego.
Możliwość rozliczania działalności gospodarczej w formie karty podatkowej.
Prawo do rozliczania działalności gospodarczej (usługi fotograficzne) w ramach karty podatkowej.
Prawo rozliczania jednoosobowej działalności gospodarczej w ramach karty podatkowej przy jednoczesnym pełnieniu stanowiska prezesa w Spółce z o.o.
Opodatkowanie przychodów uzyskiwanych z najmu nieruchomości oraz utrata prawa do opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej na podstawie karty podatkowej.
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
Od 1 stycznia 2022 r. podatnicy utracili możliwość wyboru opodatkowania w formie karty podatkowej. Na zasadzie praw nabytych nadal mogą z niej jednak korzystać podatnicy, którzy byli opodatkowani w ten sposób w 2021 r. Co ważne, możliwość ta dotyczy nie tylko 2022 r., ale również kolejnych lat.
Skutki podatkowe sprzedaży majątku prowadzonej działalności gospodarczej.