interpretacje podatkowe
W trakcie aktualizacji
05.09.2024 Podatki Kadry i płace

Kalendarium wydarzeń wrzesień 2024 r.

W trakcie aktualizacji
28.02.2024 Podatki

Jeżeli strony nie ustaliły rozliczania usługi w ramach okresów rozliczeniowych, są zobowiązane do rozpoznawania przychodu na zasadach ogólnych. Bez wypływu na powyższą okoliczność pozostaje ujęcie rachunkowe transakcji lub to, przez jaki okres jest świadczona usługa. Stanowisko takie zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

W trakcie aktualizacji
04.01.2024 Podatki

Moja 17-letnia córka pracowała nad morzem w tzw. małej gastronomii. Nie zgadzają jej się rozliczenia podatkowe (za duże zaliczki na podatek). Czy w związku z tym może złożyć wniosek o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej, czy jako jej ojciec powinienem to zrobić ja?

Porada
11.09.2020 Podatki

Podatnik pracuje na podstawie umowy o pracę u dwóch pracodawców. Każdy z nich nalicza mu pracownicze koszty uzyskania przychodów w pełnej wysokości. W efekcie podatnik podejrzewa, że przekroczy roczne limity pracowniczych kosztów uzyskania przychodów. Czy podatnik może w tej sytuacji złożyć wniosek u któregoś ze swoich pracodawców, żeby ten naliczał mu koszty w niższej wysokości?

Porada
26.04.2019 Podatki Ubezpieczenia

PROBLEM Nasza firma, po kontroli ZUS dotyczącej ustalania podstawy wymiaru składek za lata 2017-2018, z własnych środków zapłaciła w całości zaległe składki ZUS za obecnych pracowników. Czy wartość składek (w części, która powinna być finansowana przez pracowników) stanowi przychód tych osób podlegający oskładkowaniu?

Porada
30.06.2018 Podatki

Rząd przyjął projekt nowelizacji Ordynacji podatkowej. Według założeń projektodawców ma on się przyczynić do uproszczenia i unowocześnienia procedur podatkowych oraz uszczelnienia systemu poboru podatków. Nowe przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2016 r.

Artykuł
28.06.2018 Podatki

Minister Finansów przekazał do ponownych konsultacji projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz ustawy - Prawo zamówień publicznych. Najważniejsze zmiany zawarte w projekcie ustawy obejmują mechanizm "odwrotnego obciążenia", wprowadzenie obowiązku składania krajowych informacji podsumowujących, solidarną odpowiedzialność podatkową nabywcy niektórych towarów, kaucję gwarancyjną

Artykuł
28.06.2018

Ministerstwo Finansów uruchomiło Portal Podatkowy. Dzięki temu pod jednym adresem www.portalpodatkowy.mf.gov.pl mają się znajdować wszelkie niezbędne informacje dotyczące podatków. Portal docelowo będzie składał się z dwóch elementów: części ogólnodostępnej i dostępnej po zalogowaniu.

Artykuł
26.06.2018

MF przygotowało projekt zmian w Ordynacji podatkowej. Dzięki planowanej nowelizacji podatnicy zyskają możliwość ustanawiania pełnomocnika ogólnego do reprezentacji we wszystkich rodzajach spraw i procedur. Odpadnie im zatem uciążliwy (i kosztowny) obowiązek składania dokumentu pełnomocnictwa do akt każdej poszczególnej sprawy podatkowej. Pozostałych planowanych zmian nie można już jednoznacznie pozytywnie

Artykuł
27.03.2018 Podatki

Wydatki na organizację firmowej imprezy integracyjnej, w której biorą udział osoby współpracujące na umowę zlecenia i samozatrudnione, są kosztem podatkowym tylko w części przypadającej na osoby zatrudnione na podstawie umów o pracę. Takie stanowisko zajął Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Artykuł
31.05.2017

Od 1 czerwca 2017 r. usprawniono przebieg postępowań administracyjnych i sądowoadministracyjnych. Rozstrzyganie wątpliwości na korzyść strony, milczące załatwienie sprawy, sprzeciw od decyzji, mediacje w postępowaniu administracyjnym - to tylko niektóre z nowych rozwiązań przewidzianych dla pracodawców. Nowe przepisy obowiązują w sprawach wszczętych od 1 czerwca 2017 r., co oznacza, że postępowania

Artykuł
17.03.2017 Podatki

Podatnicy i płatnicy mogą od 1 stycznia 2017 r. korzystać z ogólnych wyjaśnień przepisów prawa podatkowego oraz powoływać się na utrwaloną praktykę interpretacyjną organów podatkowych. Należy przez nią rozumieć wyjaśnienia zakresu i sposobu stosowania przepisów prawa podatkowego, przeważające w interpretacjach indywidualnych wydawanych w takich samych stanach faktycznych lub w odniesieniu do takich

Porada
17.05.2016 Podatki

Od 1 stycznia 2016 r. organy podatkowe nie wydadzą interpretacji indywidualnej, jeśli przedstawiony we wniosku o interpretację stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe jest przedmiotem interpretacji ogólnej. Zamiast interpretacji indywidualnej organy podatkowe wydają w takiej sytuacji postanowienie o zastosowaniu interpretacji ogólnej z jednoczesnym stwierdzeniem bezprzedmiotowości złożonego wniosku.

Artykuł
02.01.2016 Podatki

Od 1 stycznia 2016 r. zaczynają obowiązywać istotne zmiany w Ordynacji podatkowej. Celem nowelizacji było głównie zracjonalizowanie i uproszczenie procedur podatkowych, ale wiele z nich wpływa na podstawowe prawa i obowiązki podatnika. Zmiany dotyczą m.in. zasad naliczania odsetek od zaległości podatkowych, wydawania interpretacji podatkowych czy nakładania kar porządkowych. Z punktu widzenia podatnika1

Porada
17.11.2015 Podatki

Po 31 grudnia 2015 r. płatnik nie otrzyma interpretacji indywidualnej, gdy jego zapytanie pokrywa się z wydaną w tym zakresie interpretacją ogólną. Ponadto przedmiotem wniosku o interpretację indywidualną nie będą mogły być przepisy prawa podatkowego regulujące właściwość, a także uprawnienia i obowiązki organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. Płatnik nie będzie miał zatem możliwości zapytania

Artykuł
02.09.2015 Podatki

Niniejsza publikacja zawiera wybór najciekawszych interpretacji podatkowych wydanych przez Ministra Finansów w 2015 r., jakie zapadły w indywidualnych sprawach pracodawców i pracowników. Dotyczą one przychodów pracowniczych oraz wypłat uzyskiwanych przez osoby wykonujące pracę na innej podstawie niż stosunek pracy, m.in. z tytułu nieodpłatnych świadczeń czy należności za delegacje.

Artykuł
17.05.2015 Podatki

Przychód z opłaconej z góry umowy o świadczenie usług powstaje w momencie wystawienia faktury albo uregulowania należności. Nie ma znaczenia długość okresu, na jaki zawarto umowę. Inaczej jest w przypadku, w którym strony określiłyby w umowie, że będzie ona rozliczana okresowo. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w interpretacji, której fragment przedstawiamy.

Porada
12.07.2012 Podatki

Przeprowadzenie kontroli podatkowej zakończonej protokołem, dotyczącej stanu faktycznego objętego następnie wnioskiem o interpretację, nie stoi na przeszkodzie wydaniu interpretacji - wyrok WSA w Rzeszowie z 10 maja 2012 r. (sygn. akt I SA/Rz 209/12).

Porada
12.02.2012 Podatki

W uchwale z 24 października 2011 r. (sygn. akt II FPS 7/10) NSA uznał, że pracownik musi zapłacić podatek dochodowy od abonamentów medycznych wykupionych przez pracodawcę. Oznacza to, że pracodawcy powinni uregulować zaległy podatek i odsetki od świadczeń medycznych innych niż wynikające z zakresu medycyny pracy. Problem niepobranych zaliczek od świadczeń wykraczających poza ten zakres nie będzie jednak

Poprzednia Następna