Czy otrzymana przez Spółkę dopłata do oprocentowania kredytu stanowi przychód zwolniony z opodatkowania, Czy odsetki od kredytu zapłacone przez spółkę w latach 2023 i 2024 mogą być uznane za koszty uzyskania przychodu w latach ich poniesienia, jeżeli w lipcu 2024 r. Spółka otrzymała ww. dopłatę do odsetek.
Ustalenie, czy pobierane przez Spółkę od klientów kwoty tytułem opłaty prowizyjnej należnej BGK z tytułu udzielenia przez BGK gwarancji, będą stanowić dla Spółki przychód podlegający opodatkowaniu dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, a ich przekazanie do BGK będzie stanowić dla Spółki koszt uzyskania przychodów.
nieuwzględnianie w podstawie opodatkowania pobieranych od klientów kwot tytułem opłaty prowizyjnej należnej BGK w związku z udzieleniem gwarancji
Czy koszty związane z finansowaniem zakupu udziałów w postaci odsetek i opłat od kredytu oraz koszty z tytułu gwarancji bankowej, stanowią koszt pośredni, zaliczany do kosztów uzyskania przychodów w dacie jego poniesienia? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Czy wymienione w punkcie 2 (powinno być pytaniu nr 2) koszty można w całości alokować do kosztów związanych z przychodami z zysków kapitałowych, wymienionych w art. 7b ust. 1 ustawy o CIT? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Moment dokonania korekty przychodu z tytułu wypłaconej gwarancji tytułem bezpodstawnego wzbogacenia.
Czy w tak przedstawionym stanie faktycznym zasądzona od Miasta w wyroku Sądu Arbitrażowego, a następnie potwierdzona w opisanej powyżej ugodzie kwota 2.888.888,88 zł wynikająca ze zwrotu bezprawnie zrealizowanej gwarancji bankowej będzie dla Wnioskodawcy stanowiła przychód w podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy różnice kursowe od środków w walucie obcej pochodzących z Gwarancji Bankowej, stanowiących zabezpieczenie przyszłych roszczeń względem Wykonawcy nie powinny stanowić odpowiednio kosztu ani przychodu podatkowego dla Spółki? Czy wskazana w stanie faktycznym kwota odsetek skapitalizowanych od środków z Gwarancji Bankowej stała się przychodem Spółki w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o PDOP w
Prawo do odliczenia całości podatku naliczonego w przypadku nieuregulowana części należności na poczet gwarancji oraz konieczności dokonania korekty kwoty potrąconej (niezapłaconej) po upływie 150 dnia od dnia upływu terminu płatności faktury
W przedmiotowej sprawie otrzymanie przez Wnioskodawcę nieodpłatnie od akcjonariusza Spółki (Spółkę S. AB) podmiotu powiązanego ww. świadczeń tj. poręczeń spłaty zaciągniętych przez Spółkę zobowiązań stanowi przychód z tytułu nieodpłatnych świadczeń w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych. Mając na uwadze przepisy prawa oraz orzecznictwo NSA
Czy Spółka będzie zobowiązana do pobrania podatku dochodowego u źródła od wynagrodzenia wypłacanego na rzecz Spółki niemieckiej z tytułu udzielonej gwarancji?
Czy koszty gwarancji bankowej lub ubezpieczeniowej obejmującej okres rękojmi (czasem kilka lat) uzyskanej dla konkretnej umowy budowlanej i dostarczonej inwestorowi w celu realizacji przyjętych postanowień umownych należy zaliczyć do kosztów bezpośrednich i jednorazowo zaliczyć w koszty podatkowe w momencie poniesienia?
Czy ponoszone koszty prowizji za pozyskanie gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)?
Czy ponoszone koszty gwarancji ubezpieczeniowych i bankowych stanowią koszty bezpośrednio związane z przychodami w rozumieniu art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.)?
Reasumując, w przedmiotowym stanie faktycznym, niewątpliwie zaistniała sytuacja, w której Spółka otrzymała świadczenie w postaci zabezpieczenia wykonania zobowiązań z tytułu podpisanych umów w postaci poręczenia/gwarancji ich wykonania. Wartością takiego świadczenia jest korzyść wynikająca z zaniechania pobrania wynagrodzenia za udzielone poręczenie/gwarancję. Wartość ta jednocześnie stanowić będzie
Moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowizji bankowej.
Czy kwota wypłaconej gwarancji bankowej, która stanowi gwarancję należytego wykonania umowy jest kosztem uzyskania przychodów?
Czy przyjęcie przez Spółkę, że nieodpłatne poręczenie kredytu bankowego stanowi nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i uiszczenie z tego tytułu podatku za rok 2006 oraz za rok 2007 uznać należy za prawidłowe?
Czy przyjęcie przez Spółkę, że nieodpłatne poręczenie kredytu bankowego stanowi nieodpłatne świadczenie w rozumieniu art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i uiszczenie z tego tytułu podatku za rok 2006 oraz za rok 2007 uznać należy za prawidłowe?
Czy Wnioskodawca może w świetle art. 15 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczyć jednorazowo w koszty podatkowe w dacie poniesienia wydatku opłatę za wydaną gwarancję (do kwoty 6 100 zł) z tytułu:
Zagadnienie, o rozstrzygnięcie którego zwraca się Spółka, dotyczy zapytania czy czynności dotyczące uzyskania gwarancji bankowych oraz zezwoleń na zajęcie pasa ruchu drogowego stanowią, jako czynności pomocnicze, element usługi budowlanej służącej również celom budownictwa mieszkaniowego, a tym samym powinny podlegać opodatkowaniu zarówno obniżoną jak i podstawową stawka podatku VAT, przy zastosowaniu