Możliwość skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci za 2023 rok, przy pozostawaniu w związku małżeńskim, w trakcie procesu rozwodowego, bez separacji, z zakazem zbliżania.
Wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości rozliczania się jako osoba samotnie wychowująca dziecko.
Za datę nabycia przez Zainteresowanych – zabudowanej następnie budynkiem - nieruchomości należy przyjąć rok, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków. W konsekwencji, odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło dla Zainteresowanych źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie
Możliwości skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko.
PROBLEM Nasz pracownik pozostaje w separacji z żoną. Żona pracownika była dotychczas zatrudniona, ale straciła pracę i tytuł ubezpieczenia zdrowotnego, a urząd pracy odmówił jej zarejestrowania jako bezrobotnej. Dotychczas to ona zgłaszała do ubezpieczenia zdrowotnego ich dziecko. Teraz pracownik złożył do nas wniosek o zgłoszenie żony i dziecka do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Czy możemy dokonać
Ulga na dzieci należy do najpopularniejszych ulg, z jakich korzystają podatnicy przy sporządzaniu zeznania rocznego. Z uwagi na ograniczenia, jakie przewidują przepisy dotyczące tej ulgi, wśród podatników istnieje wiele wątpliwości na temat jej stosowania. Przedstawiamy tabelaryczny przegląd konkretnych stanów faktycznych zgłoszonych do naszej redakcji ze wskazaniem, czy uprawniają one do skorzystania
Czy dochód ze sprzedaży udziału w nieruchomości w wysokości 1/2, który Wnioskodawca nabył w ramach ugody dotyczącej podziału majątku wspólnego (ponosząc wynikające z niej koszty spłaty na rzecz małżonki) będzie korzystał ze zwolnienia?
Czy Wnioskodawcy nie przysługuje za 2012 r. pełne odliczenie kwoty podatku na dwoje dzieci z uwagi na brak wspólnego ustalenia proporcji, pomimo tego, że małżonka faktycznie nie miała kontaktu z dziećmi od czerwca 2011 r. do kwietnia 2013 r. i nie łożyła na ich utrzymanie?
Czy w przedstawionym wyżej stanie faktycznym będąc osobą zajmującą się samotnie wychowywaniem dwójki małoletnich dzieci Wnioskodawczyni jest uprawniona do preferencyjnego rozliczenia podatku dochodowego od osób fizycznych za rok 2012, według zasad określonych w art. 6 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidzianych dla osób samotnie wychowujących dzieci?
Czy wspólnota mieszkaniowa korzysta ze zwolnienia podatkowego z tytułu dochodów uzyskanych z gospodarki zasobami mieszkaniowymi na podstawie w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dotyczących opłat wnoszonych przez właściciela lokalu użytkowego na pokrycie kosztów zarządu?
Czy w stanie prawnym, który wejdzie w życie z dniem 1 stycznia 2013 r. na mocy Ustawy Zmieniającej i będzie mieć zastosowanie do dochodów osiągniętych począwszy od tegoż dnia, Wnioskodawczyni będzie mieć prawo do odliczenia za każdy miesiąc kalendarzowy roku podatkowego 2013, w którym będzie wykonywała władzę rodzicielską wobec jednego małoletniego dziecka kwoty stanowiącej 1/6 kwoty zmniejszającej
Czy Wnioskodawczyni jako matce samotnie wychowującej dzieci przysługuje ulga? Jaka jest jej kwota i czy Wnioskodawczyni może ubiegać się o zwrot zapłaconego podatku, chociaż upłynął termin składania korekty za 2011 r.?
Czy Wnioskodawczyni może złożyć korekty zeznań o wysokości osiągniętych dochodów za lata 2007-2010 z uwagi na możliwość rozliczenia się w sposób przewidziany dla osób samotnie wychowujących dzieci?
Jakie są warunki umożliwiające rozliczenie podatku za 2005 r. jako "samotny rodzic"?