Odszkodowanie otrzymane z OC radcy prawnego wypłacone spółce przez zakład ubezpieczeń za sporządzenie błędnej opinii prawnej stanowi przychód podatkowy wspólnika spółki (z uwzględnieniem zapisów art. 8 ust. 1 ustawy PIT) kwalifikujący się do przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT uwzględniając zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT.
Dotyczy prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących usługi doradztwa podatkowego i usługi prawnicze wystawionych przez doradcę.
Czy radca prawny zatrudniony na umowę o pracę w Urzędzie Gminy i prowadzący działalność gospodarczą w zakresie usług prawniczych polegającą na obsłudze jednostek organizacyjnych Gminy może opodatkować dochody z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
brak opodatkowania honorarium z tytułu umów cywilnoprawnych zawieranych z Fundacją przez radcę prawnego
Zwolnienie odszkodowania wypłaconego przez z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych
Odszkodowanie obejmujące kwotę główną wraz z odsetkami wypłacone z obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej radców prawnych z tytułu błędu radcy prawnego korzysta ze zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem mieści się w pojęciu kwot wypłacanych z tytułu ubezpieczeń osobowych i majątkowych, o których mowa w tym przepisie
Opodatkowanie dochodów ze świadczenia wskazanych we wniosku usług podatkiem liniowym
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych.
Sposób rozliczenia podatku należnego, w odniesieniu do usługi, dla której obowiązek podatkowy powstał po zakończeniu działalności gospodarczej i wykreśleniu z rejestru podatników.
Świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.
Świadczenie pomocy prawnej dla ofiar przestępstw w ramach zawartej ze Stowarzyszeniem umowy zlecenia nie podlega opodatkowaniu VAT.
Z chwilą otrzymania, po zakończeniu działalności gospodarczej i wyrejestrowania z rejestru podatników VAT, całości lub części zapłaty z tytułu usług świadczonych na zlecenie sądu, Wnioskodawca ma obowiązek rozliczenia podatku VAT z tytułu wykonanej usługi i dokonania zapłaty podatku należnego z tego tytułu, natomiast nie ma podstaw do dokonania ponownej rejestracji dla celów podatku od towarów i usług
Brak opodatkowania świadczonych przez Wnioskodawcę usług pomocy prawnej na podstawie umowy zlecenia.
Czy otrzymane przez Spółkę odszkodowanie opisane szczegółowo w przedstawionym stanie faktycznym, stanowi dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w proporcji określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
PROBLEM Byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w kancelarii adwokackiej do końca czerwca 2018 r. W tym roku zdałem egzamin adwokacki i od 1 października 2018 r. będę współpracował z kancelarią jako adwokat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Działalność zakładam pierwszy raz. Czy mogę opłacać składki ZUS od obniżonej podstawy (30% minimalnego wynagrodzenia)? Czy mam prawo skorzystać
Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania i dokumentowania za pomocą faktury VAT czynności udzielania pomocy prawnej z urzędu.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania odsetek od zadośćuczynienia oraz możliwość zaliczenia do kup wynagrodzenia dla radcy prawnego za prowadzenie sprawy sądowej.
Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki
uznanie, że reprezentowanie osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej na podstawie postanowienia Sądu oraz wyznaczenia przez Okręgową Izbę Radców Prawnych nie stanowi sprzedaży usług na rzecz takiej osoby
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika, w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów opłaty sądowej, wynagrodzenia radcy prawnego, wynagrodzenia prowizyjnego byłego zleceniobiorcy, odsetek ustawowych oraz w zakresie korekty kosztów uzyskania przychodów.