Samochody osobowe i ciężarowe to środki transportu powszechnie wykorzystywane w firmach. W 2019 r. ustawodawca wprowadził nowe zasady zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z nabyciem i używaniem samochodów osobowych, zwłaszcza tych droższych. Zasady te nie zmieniły się natomiast w stosunku do samochodów ciężarowych. Nie objęły także podatku naliczonego od wydatków dotyczących
Czy ujmowanie kosztów amortyzacji od wartości początkowej budynku określonej w operacie szacunkowym dokonanym przez rzeczoznawcę majątkowego według stawki 10% rocznie (zgodnie z art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest prawidłowe?
Możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej w przypadku zmiany przeznaczenia lokalu z niemieszkalnego na lokal mieszkalny.
Czy Wnioskodawczyni będzie miała prawo skorzystać z przyspieszonej amortyzacji nowego samochodu osobowego (BUS 9-osobowy wraz z kierowcą) za pomocą podwyższenia stawki amortyzacyjnej przy zastosowaniu współczynnika 1,4?
Czy Wnioskodawca ma prawo dokonania jednorazowych odpisów amortyzacyjnych do wysokości przysługującego limitu 50 000 euro na podstawie art. 22k ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych od zakupionych i oddanych do użytkowania w maju i październiku 2007 r. środków transportu w związku z tym, że jednorazowe odpisy amortyzacyjne stanowią pomoc de minimis?
Czy przebudowany budynek - dawny budynek mieszkalny wraz ze stajnią - o powierzchni 272,0 m² może być amortyzowany wg indywidualnej stawki przez 10 lat, natomiast drugi budynek dawna stodoła - o powierzchni 463,6 m² może być amortyzowany przez okres 40 lat?
dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup nieruchomości (grunt i budynek) z przeznaczeniem na działalność gospodarczą w przypadku, gdy zakup został dokonany na zasadzie współwłasności, a zapłata rozłożona na raty
Czy osoba prawna (spółka z o. o.) prowadząca działalność gospodarczą w przypadku nabycia i wykorzystywania na potrzeby tej działalności fabrycznie nowej maszyny zaliczonej do grupy 5 KŚT i zastosowania w pierwszym roku podatkowym, w którym środek ten został wprowadzony do ewidencji odpisu amortyzacyjnego w wysokości 30 % wartości początkowej oraz wyborze od drugiego roku podatkowego metody degresywnej