Ustalenia, czy równowartość dochodu przeznaczonego na pokrycie wydatków na kary umowne, odsetki budżetowe, koszty sądowe oraz zasądzone renty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych w wysokości 19% w przypadku uzyskania przez SPZOZ straty podatkowej.
Ustalenia, czy wydatek na zapłatę Kosztów postępowania, które nie mogą być odzyskane regresem od pozostałych dłużników solidarnych, może być w części przypadającej na Spółkę, zaliczony do kosztów uzyskania przychodów zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych
Czy Wnioskodawca uprawniony jest do zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu kwoty 2.317.274,44 zł wypłaconej (w związku odpowiedzialnością solidarną inwestora wynikającą z art. 6471 § 5 k.c.) na rzecz podwykonawcy tytułem nieopłaconej przez generalnego wykonawcę wartości wykonanych robót, oraz czy koszty te należy zaliczyć do kosztów innych niż koszty bezpośrednio związane z przychodami. Czy Wnioskodawca
Skoro zasądzony na Państwa rzecz zwrot nienależnie pobranego przez bank świadczenia nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, to odsetki, które zostaną Państwu wypłacone z tego tytułu również nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Do ww. odsetek zastosowanie ma zwolnienie przedmiotowe wynikające z art. 21 ust. 1 pkt 95b ww. ustawy.
Możliwość skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania alimentów i odsetek.
Moment ujęcia do podstawy opodatkowania kwoty należności głównej, odsetek ustawowych od należności głównej oraz kwoty zwrotu kosztów sądowych.
Czy koszty sądowe pierwszej i drugiej instancji stanowią koszt z odpłatnego zbycia tej nieruchomości (została ona zbyta innej osobie) zgodnie z art. 30e podatku dochodowego od osób fizycznych?
Kwoty czynszu, opłat eksploatacyjnych, opłat za przeglądy, kwota wynagrodzenia za przedterminowe rozwiązanie Umowy Najmu, kwota kar umownych i kwota odsetek oraz kwoty kosztów postępowania arbitrażowego mogą zostać zaliczone przez Wnioskodawcę do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy o CIT i Wnioskodawca powinien je ująć jako koszt w dacie poniesienia, zgodnie z art. 15 ust.
Wydanie. int. dot. możliwości zaliczenia do kup wydatków poniesionych z tyt. odsetek, kosztów sądowych wynikających z przegranego wyroku i czy Spółka może zal. do kup wydatki poniesione na obsługę prawną i opłaty sądowe w związku z obroną interesu
Ustalenie, czy Wnioskodawca powinien w latach 2016-2020 opodatkowywać wydatki niestatutowe (m.in. wpłaty PFRON, wydatki na reprezentację, koszty sądowe, koszty zasądzonych rent i odszkodowań) na podstawie art. 25 ust. 4 ustawy o CIT.
Obowiązki banku związane ze zwrotem kosztów sądowych i opłat z tytułu ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w ramach zawartych ugód sądowych i pozasądowych.
Wynagrodzenie wypłacane radcy prawnemu po ustaniu stosunku pracy z tytułu zasądzonych i wyegzekwowanych kosztów zastępstwa procesowego.
Możliwość oraz moment zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów należności wynikających z faktury końcowej, kosztów postępowania sądowego oraz odsetek
Czy w opisanym stanie faktycznym wydatki Wnioskodawcy na wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników w procesie sądowym, którego celem było doprowadzenie do przyrzeczonego nabycia akcji przez Pozwanego, są kosztami odpłatnego zbycia akcji?
Czy w opisanym stanie faktycznym wydatki Wnioskodawcy na wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników w procesie sądowym, którego celem było doprowadzenie do przyrzeczonego nabycia akcji przez Pozwanego, są kosztami odpłatnego zbycia akcji?
Czy wydatki poniesione przez Wnioskodawczynię na wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników w procesie, o którym mowa w stanie faktycznym, w części, w jakiej wydatki te nie zostały Wnioskodawczyni zwrócone przez Pozwaną, mogą zostać przez Wnioskodawczynię uwzględnione jako koszty odpłatnego zbycia akcji na podstawie art. 19 ust. 1 zdanie pierwsze w zw. z art. 17 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym
Czy w opisanym stanie faktycznym wydatki Wnioskodawcy na wynagrodzenie profesjonalnych pełnomocników w procesie sądowym, którego celem było doprowadzenie do przyrzeczonego nabycia akcji przez Pozwanego, są kosztami odpłatnego zbycia akcji?
w zakresie ustalenia: czy Spółka może zaliczyć wartość kosztów wynikających z faktur (wartość netto faktur) Podwykonawcy do kosztów uzyskania przychodów w dacie ich zapłaty, i w którym roku podatkowym Spółka powinna zaliczyć ww. wydatki do kosztów uzyskania przychodu, czy zapłacone Podwykonawcy odsetki za zwłokę stanowią koszt podatkowy Spółki w dacie ich zapłaty, czy koszty postępowania sądowego mogą
Czy otrzymane w 2019 roku zaległe wynagrodzenie za 2018 rok wraz z odsetkami wypłacone wskutek wyroku sądowego oraz wynagrodzenie z odsetkami wypłacone wskutek zawartej ugody sądowej za czas pozostawania bez pracy w 2018 roku, zwrotem kosztów sądowych, wypłaconym odszkodowaniem w kwocie 25.479,60 zł powinno być zaliczone do przychodów za 2019 r. czy powinno być uwzględnione jako przychód w korekcie
Dość często występuje sytuacja, w której dłużnik wprawdzie nie kwestionuje należności, ale nie dokonuje też jej zapłaty, a telefoniczne i pisemne wezwania do zapłaty nie odnoszą żadnego skutku. W takiej sytuacji pozostaje skierować sprawę o zapłatę na drogę postępowania sądowego. Mamy wtedy do czynienia z prawdopodobieństwem utraty wartości użytkowej należności, którą należy prawidłowo rozliczyć rachunkowo
Do kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawca nie może zaliczyć należności objętych wyrokiem wydanym w sprawie nieuprawnionego wykorzystania fotografii, tj. odszkodowania oraz zadośćuczynienia, jak i odsetek od tych kwot, ale może zaliczyć kwotę kosztów procesu, w tym kosztów zastępstwa procesowego.