Skutki podatkowe zmiany formy opodatkowania przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego.
Opodatkowanie czynszu z najmu w okresie zawieszenia działalności oraz opodatkowanie sprzedaży niezabudowanej działki.
Możliwość rozliczenia przychodu z wynajmu lokalu użytkowego, figurującego w ewidencji działalności gospodarczej, jako dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej.
Czy przychody z najmu lokali mieszkalnych i jednego domu jednorodzinnego będą stanowić przychód zaliczany do źródła, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Skutki podatkowe sprzedaży nieruchomości w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Nie można zgodzić się z Wnioskodawczynią, że dokonane przez nią w dniu 25 lipca 2019 r. zbycie spółdzielczego prawa do lokalu użytkowego nie stanowi źródła przychodu ze względu na upływ łącznie okresu 5 lat od daty nabycia przedmiotowego prawa. Zauważyć należy, że powołany przepis art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania w analizowanej sprawie. Odnosi się on
prawo do odliczenia 100% podatku od towarów i usług wykazanego w treści faktur zaliczkowych dokumentujących zakup nieruchomości, okres rozliczenia za jaki przysługuje Wnioskodawczyni prawo do odliczenia podatku naliczonego wykazanego w treści faktur zaliczkowych dokumentujących zakup nieruchomości
Wnioskodawcy przysługuje prawo do przenoszenia na następne okresy rozliczeniowe nadwyżki podatku naliczonego nad należnym powstałej ponad 5 lat temu i prawo ubiegania się o zwrot nadwyżki podatku naliczonego nad należnym.
Możliwość korzystania ze zwolnienia na podstawie art. 113 ust. 1 ustawy o VAT w związku z odwieszeniem działalności i wykonywaniem usług pośrednictwa.
Stawka podatku dla jazdy konnej, brak obowiązku rozliczenia zaliczek oraz ewidencjonowania ich na kasie fiskalnej w okresie zawieszenia działalności gospodarczej; prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków związanych z budową domków letniskowych.
Prawo do odliczenia podatku oraz ubiegania się o jego zwrot w okresie zawieszenia działalności gospodarczej.
Konieczność zakończenia pracy w trybie fiskalnym kasy rejestrującej w związku z okresowym zaprzestaniem sprzedaży na rzecz podmiotów wymienionych w art. 111 ustawy o VAT.
Czy w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej Spółka może refakturować odsprzedaż mediów według stawek zastosowanych przez dostawców?
w zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów uzyskanych z tzw. najmu prywatnego (prowadzonego poza działalnością gospodarczą) lokalu użytkowego wykorzystywanego w prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej, wskazanych we wniosku wydatków, poniesionych w trakcie zawieszenia działalności gospodarczej
W przypadku likwidacji działalności istnieje obowiązek ujęcia gruntu w remanencie likwidacyjnym. Grunt będzie opodatkowany stawką 23%.
Do stycznia 2012 r. prowadziłem działalność gospodarczą jako wspólnik spółki jawnej. Z działalności gospodarczej odprowadzałem wszystkie składki na ubezpieczenia społeczne, w tym na ubezpieczenie chorobowe. Od 2 stycznia 2012 r. wraz z pozostałymi 2 wspólnikami zlikwidowaliśmy spółkę, a ja zawiesiłem działalność gospodarczą. Od 1 lutego br. wykonywałem projekty w ramach umowy zlecenia, jednak do ubezpieczenia
Czy opłaty czynszu (za okres wypowiedzenia umowy), poniesione w okresie zawieszenia działalności są kosztem uzyskania przychodów?
15 kwietnia br. Sejm uchwalił ustawę o zmianie ustawy o rachunkowości oraz niektórych innych ustaw. Wprowadzone tą ustawą zmiany w ustawie o rachunkowości dotyczą możliwości niezamykania ksiąg rachunkowych w okresie zawieszenia działalności gospodarczej trwającej przez cały rok obrotowy oraz odstąpienia od przeprowadzenia inwentaryzacji w przypadku zawieszenia działalności. Skutki tych zmian opisaliśmy
Wraz z Mk nr 7/2011 prenumeratorzy otrzymali ujednolicony tekst ustawy o VAT uwzględniający zmiany wprowadzone od 1 kwietnia 2011 r. Kwietniowe zmiany wprowadzone w ustawie oraz rozporządzeniach wykonawczych zostały także skomentowane na łamach Mk nr 8/2011. Poniżej przedstawiamy przygotowane przez MF objaśnienia zmian wprowadzonych od kwietnia w przepisach VAT.
Czy zawartą umowę najmu - okresową na czas poza prowadzoną w tym samym lokalu działalnością gospodarczą - sezonową, zawieszoną na pozostały okres roku, ale nie likwidowaną możliwe jest opodatkowanie umowy okresowej od września 2010 r. do grudnia 2010 r. podatkiem 8,5% w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych?
Czy Wnioskodawca ma prawo opodatkować 8,5% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychody z tytułu najmu kilku lokali mieszkalnych oraz dwóch lokali użytkowych, których jest właścicielem lub współwłaścicielem udziału wynoszącego 1/2 części?
Czy Wnioskodawca ma prawo opodatkować 8,5% zryczałtowanym podatkiem dochodowym przychody z tytułu najmu kilku lokali mieszkalnych oraz dwóch lokali użytkowych, których jest właścicielem lub współwłaścicielem udziału wynoszącego 1/2 części?