Czy w sytuacji opisanej we wniosku syndyk masy upadłości ma prawo do złożenia wniosku o stwierdzenie nadpłaty w podatku dochodowym od osób fizycznych za lata 2017/2018 (czynność techniczna) bez dokonywania korekt deklaracji PIT36L.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków.
Przychód ze zbycia przez Wnioskodawcę nieruchomości, stanowić będzie przychód z działalności gospodarczej, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o PIT.
Niewpisanie nieruchomości do ewidencji środków trwałych i niedokonywanie odpisów amortyzacyjnych nie przesądza o tym, że późniejsze zbycie tej nieruchomości będzie traktowane jako sprzedaż prywatna. Jeżeli bowiem nieruchomość ta była faktycznie wykorzystywana w działalności gospodarczej i nie ma charakteru mieszkalnego, to jej zbycie należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej –
Klasyfikacja do źródła przychodów przychodów ze zbycia lokali mieszkalnych wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, obejmującej prawo użytkowania wieczystego działki gruntu oraz częściach wspólnych budynku i urządzeń.
Obowiązki płatnika w związku z organizacją konkursu dla osób prowadzących działalność gospodarczą
Czy w związku z tym, że Spółka nie ponosi kosztu wynagrodzenia członków jej zarządu, którzy są jednocześnie członkami zarządu Spółki Dominującej w Grupie, Spółka uzyskuje przysporzenie skutkujące na gruncie przepisów ustawy o CIT powstaniem przychodu z tytułu nieodpłatnego świadczenia?
Nagroda otrzymana w konkursie przez podatnika PIT – biorącego w nim udział w ramach prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej – nie może być opodatkowania 10% zryczałtowanym podatkiem – wyrok NSA z 28 lipca 2023 r., sygn. akt II FSK 174/21.
Przystąpienie przez Fundację Rodzinną do Spółki Cywilnej wykracza poza zakres określony w art. 5 ufr, zatem dochód uzyskany przez Fundację Rodzinną z tytułu dzierżawy nieruchomości przez Spółkę Cywilną, przypadający na Fundację Rodzinną jako wspólnika Spółki Cywilnej nie będzie korzystał ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób prawnych
Wartość pracy osób zatrudnionych nielegalnie na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz wartość przychodów tych osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie będzie stanowiła przychodów z działalności gospodarczej, określonych w art. 14 ust. 2 pkt 20 ustawy PIT.
Czy otrzymane kwoty od Banku Spółka winna klasyfikować, jako przychody z działalności ogólnej, czy jako przychody w rozumieniu art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Skutki podatkowe nieodpłatnego przekazania, w drodze uchwały wspólników, nieruchomości z działalności spółki cywilnej do majątku prywatnego wspólników.
W zakresie ciążących na Spółce obowiązków płatnika w związku z organizowaną akcją promocyjną.
Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów. Opisano również ich ich odrębność księgową. Całość wzbogacono praktycznymi przykładami oraz wyjaśnieniami organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Powstanie przychodu z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku ze sprzedażą udziału w nieruchomości nie ujętej w ewidencji środków trwałych.
Skoro podjęła Pani działania wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły oraz nakierowane na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży działek, na gruncie badanej sprawy nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. W konsekwencji przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i opodatkować zgodnie z
Podatnik otrzymał kaucję od jednego ze swoich kontrahentów związaną z wynajętym lokalem użytkowym. W którym momencie taką kaucję należy uznać za przychód?
Czy w sytuacji, w której jeden ze wspólników prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem liniowym zgodnie z art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskiwane przez wspólnika z tytułu najmu nieruchomości, pojazdów oraz znaku towarowego spółki jawnej mogą zostać opodatkowane zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
Opłaty za media w przypadku ich refakturowania przy najmie opodatkowanym zryczałtowanym podatkiem dochodowym w ramach działalności gospodarczej, stanowią dla Pana przychód z działalności gospodarczej i powinien Pan odprowadzić od tego przychodu ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Skoro podjął Pan działania wykonywane w sposób zorganizowany i ciągły oraz nakierowane na osiągnięcie przychodu z tytułu sprzedaży działek, na gruncie badanej sprawy nie znajdzie zastosowania przepis art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. W konsekwencji przychód ten należy zakwalifikować do przychodów z działalności gospodarczej, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 tej ustawy i opodatkować zgodnie z zasadami
Opodatkowanie przychodów z tytułu najmu lokalu mieszkalnego - źródło przychodu i forma opodatkowania.
1. Zwolnienie od opodatkowania odszkodowań za wywłaszczenie uzyskanych na skutek zawarcia umów cesji wierzytelności. 2. Brak uznania wydatków na nabycie wierzytelności, podatku od czynności cywilnoprawnych zapłaconego w związku z zawarciem umowy cesji wierzytelności oraz wydatków poniesionych w związku z nabyciem usług obsługi prawnej związanej z cesją wierzytelności oraz ich dochodzeniem za koszty