W sytuacji, w której przedsiębiorca wynajmuje stanowiące jego własność mieszkania na cele mieszkaniowe najemców, należy stosować najniższą stawkę podatku od nieruchomości (mieszkaniową), a nie stawkę najwyższą (gospodarczą). Przesądził o tym NSA w uchwale z 21 października 2024 r., sygn. akt III FPS 2/24.
Od 1 stycznia 2022 r. z przepisów updof oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym wynika, że jedyną formą opodatkowania prywatnego najmu jest ryczałt. Może to być mylące dla podatników, ponieważ jeszcze w 2022 r. nadal możliwe jest rozliczanie najmu prywatnego na zasadach ogólnych. Taka możliwość wynika z przepisów przejściowych.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży mieszkania.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu mieszkalnego otrzymanego w drodze podziału majątku wspólnego.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie przychodów, w zakresie prawidłowości oszacowania kosztów używania lokalu mieszkalnego jak również prawidłowości posiadania wspólnych liczników zużycia prądu, wody, gazu dla tego lokalu i w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
Czy wydatki z tytułu najmu mieszkania oraz jego używania, udokumentowane dowodem wewnętrznym, do którego załącznikiem będzie potwierdzenie zapłaty czynszu i opłat z tytułu najmu zgodnie z zawartą umową najmu, będą stanowiły w całości koszty uzyskania przychodu, w rozumieniu przepisu art. 22 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o które Wnioskodawca będzie mógł pomniejszać przychody uzyskane
Czy posiadając lokal i dwa mieszkania na wynajem krótkoterminowy Wnioskodawczyni może być opodatkowana wg stawki ryczałtu 8,5%, czy też Wnioskodawczyni musi przejść na zasady ogólne 18% bez zakładania działalności gospodarczej?
1) Czy wydatki poniesione na spłatę kredytu zaciągniętego w 2011 r. w niemieckim banku na spłatę poprzedniego kredytu na zakup działki i budowę domu, stanowią wydatki na własne cele mieszkaniowe uprawniające Wnioskodawczynię do skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania?2) Czy wydatki, jakie Wnioskodawczyni zamierza ponieść na zakup mieszkania w Niemczech stanowią wydatki na własne cele mieszkaniowe
Czy w sytuacji, gdy Wnioskodawca zdecyduje się rozpocząć wynajem mieszkań, które nabędzie wraz z małżonką w 2016 r., który to wynajem odbywał się będzie w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego, tj. będzie to najem prywatny, gdzie wszelkimi sprawami będzie się zajmował Wnioskodawca samodzielnie z małżonką, będzie on miał w dalszym ciągu prawo uznawać, że przychód z tego tytułu
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości dokonywania odpisów amortyzacyjnych w ramach najmu.
Czy Wnioskodawca, jako właściciel Mieszkania, które będzie wynajmował w ramach tzw. Najmu prywatnego, może dokonywać odpisów amortyzacyjnych stanowiących koszty uzyskania przychodów z najmu?
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu uzyskanego ze sprzedaży nieruchomości.
Czy i w którym momencie Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów poniesione przez nią koszty wynagrodzenia za wykonanie projektu architektonicznego osiedla mieszkaniowego, z którego budowy następnie zrezygnowała, oraz opisane powyżej Pozostałe Koszty Inwestycji, związane z planowaną realizacją budowy tego osiedla?
1) Czy w związku z planowaną sprzedażą spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego darowanego Wnioskodawczyni do majątku osobistego dnia 28 kwietnia 2014 r. aktem notarialnym A w okresie przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie w formie darowizny i przeznaczenia przychodu uzyskanego z tego tytułu począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.
Czy w przypadku przeniesienia własności lokalu nabytego przez Wnioskodawczynię w dniu 27 września 2013 r. na córkę w drodze umowy dożywocia przed upływem 5 lat od daty jego nabycia zostanie naliczony podatek dochodowy, jeżeli Wnioskodawczyni jako osoba zbywająca będzie mieszkać w przedmiotowym lokalu na podstawie służebności lokalu?
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu ze zbycia nieruchomości na podstawie umowy o dożywocie.
Czy w związku z zakupem mieszkania na cele prywatne (nie wprowadzając mieszkania jako środek trwały do firmy) Wnioskodawca może opodatkować najem zryczałtowanym podatkiem w wysokości 8,5 %?
Możliwość opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne przychodów z najmu dwóch lokali mieszkalnych.
Możliwość zwolnienia z opodatkowania dochodu ze sprzedaży na nabycie mieszkania na współwłasność z matką.
Czy w przypadku gdy sytuacja finansowa Wnioskodawcy będzie niewystarczająca i pragnąc ograniczyć koszty utrzymania nieruchomości oraz koszty kredytu bankowego wynajmie odpłatnie nieruchomość odprowadzając podatek od najmu aż do momentu powrotu do rodzinnego miasta czyli za 3 lata i ponownego zamieszkania w nieruchomości, będzie to zgodne z interpretacją zwolnienia z podatku na zaspokojenie własnych