Prowadzę działalność gospodarczą polegająca na świadczeniu usług IT. Niedawno podpisałem kontrakt z jedną z firm na świadczenie usług w jej siedzibie. Niestety jest ona poza moim miejscem zamieszkania. Aby móc świadczyć te usługi, muszę wynająć jakieś miejsce do spania. Policzyłem, że bardziej opłaca mi się wynająć kawalerkę niż korzystać z hotelu. Czy wydatki na wynajem kawalerki będą mógł zaliczać
Prowadzę firmę, w której pracownikom na co dzień kupuję artykuły spożywcze, takie jak: woda, kawa, herbata, owoce czy słodycze. Czy mogę takie wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych?
Zdarza się, że podatnicy podatku dochodowego otrzymują lub płacą różnego rodzaju odsetki. W raporcie na przykładach omówiono zasady, na jakich odsetki stanowią przychody podatkowe oraz koszty uzyskania przychodów. Opisano również ich ich odrębność księgową. Całość wzbogacono praktycznymi przykładami oraz wyjaśnieniami organów podatkowych i sądów administracyjnych.
Od 2024 r. podatnicy PIT i CIT zyskają możliwość ustalania indywidualnych stawek amortyzacyjnych dla budynków i lokali niemieszkalnych oraz budowli położonych w gminach zagrożonych bezrobociem. Taką zmianę wprowadza nowelizacja ustaw o PIT i CIT uchwalona przez Sejm 17 sierpnia 2023 r.
Przedsiębiorca, czynny podatnik VAT, prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży mieszkań z rynku wtórnego. Rozlicza się na zasadach podatku liniowego, prowadząc pkpir metodą kasową. Przedsiębiorca zleca innym firmom, także podatnikom VAT czynnym, prace remontowe w mieszkaniach nabytych celem odprzedaży. W ostatnim czasie zdarzyło się, że usługobiorcy, świadcząc usługi remontowe, wystawili
Zawarłem umowę najmu samochodu osobowego na rok. Jak mam rozliczać w kosztach w pkpir czynsz najmu za ten samochód? Jestem czynnym podatnikiem. Samochód użytkuję w tzw. użytku mieszanym. Jego cena przekracza 150 000 zł.
W 2023 r. podatnicy nie mogą już dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nieruchomości mieszkalnych nabytych lub wytworzonych przed 1 stycznia 2022 r. oraz zaliczać ich do kosztów podatkowych. Takie prawo przysługiwało im tylko do końca 2022 r. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Firma udostępnia pracownikom produkty żywnościowe i napoje (np. soki). Korzystają z nich nie tylko pracownicy, ale także osoby współpracujące z firmą, np. zleceniobiorcy. Czy wydatki na wyżywienie dla takich osób mogą zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu firmy?
Podatnik ma zamiar na kilka tygodni wynająć samochód osobowy na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Jaką wartość tego auta przyjąć w celu ustalenia wysokości czynszu podlegającego zaliczeniu do kosztów?
W przypadku umów najmu zawieranych na czas określony, podatnik może regulować czynsz najmu gotówką tylko wtedy gdy całkowita wartość umowy nie przekracza 15 000 zł. W przeciwnym razie podatnik ma obowiązek opłacać czynsz za poszczególne miesiące każdorazowo w formie bezgotówkowej. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.
Podatnik, który wycofał z ewidencji środków trwałych nieruchomość wykorzystywaną w prowadzonej działalności gospodarczej, nie musi korygować dokonanych odpisów amortyzacyjnych. Potwierdził to Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji, której fragment przedstawiamy.