• Zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, dokonanej w drodze wywłaszczenia na rzecz Skarbu Państwa, dostawy udziału w prawie użytkowania wieczystego zabudowanej działki, będącego we współwłasności małżeńskiej, • zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy, czynności wycofania z działalności gospodarczej do majątku
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów Nieruchomości przekazanej na rzecz Gminy.
W zakresie ustalenia: - czy z chwilą uprawomocnienia się decyzji Prezydenta Miasta (…) z 9 maja 2023 r. nr (…) w stosunku do działki 3/3 (po podziale) Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania, wartość prawa użytkowania wieczystego (w części przypadającej na tą działkę) i wartość niezamortyzowaną budynku i budowli będących na tej działce, - czy z chwilą uprawomocnienia się decyzji Prezydenta
Skutki podatkowe otrzymania odszkodowania za wywłaszczenie nieruchomości.
Możliwość zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług, na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, dostawy w trybie wywłaszczenia udziału w prawie własności działki, w zamian za odszkodowanie oraz moment powstania obowiązku podatkowego.
Prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wykonania przez Miasto usługi, w związku z dokonaniem zwrotu kosztów odszkodowań wypłaconych przez Miasto osobom trzecim i Wnioskodawcy.
Wyłączenie od opodatkowania odszkodowania z tytułu szkód powstałych na nieruchomości oraz zmniejszenia jej wartości na skutek przebudowy sieci elektroenergetycznej wysokiego napięcia 110 kV i 220 kV związanej z realizacją inwestycji drogowej polegającej na budowie drogi krajowej nr (…) na odcinku (…).
Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, wywłaszczenia działek nr 1, 2, 3, 4 będących we współwłasności małżeńskiej z nakazu władzy publicznej pod drogę publiczną w zamian za odszkodowanie.
opodatkowanie na podstawie art. 7 ust. 2 ustawy przeniesienia prawa użytkowania wieczystego nieruchomości w związku z ich wywłaszczeniem pod Drogę publiczną bez wynagrodzenia, określenie momentu powstania obowiązku podatkowego dla ww. czynności oraz ustalenie podstawy opodatkowania dla ww. czynności na podstawie art. 29a ust. 2 ustawy VAT, a także prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z faktur
1. Czy kwota otrzymanego Odszkodowania nie stanowi dla Wnioskodawcy przychodu w podatku CIT podlegającego opodatkowaniu podatkiem CIT, ze względu na to, iż w tej sprawie nie będą miały zastosowania przepisy ustawy o CIT, ponieważ Odszkodowanie było należne Wnioskodawcy już w 1948 r. za działania Skarbu Państwa mające miejsce w 1948 r., a zatem w roku, w którym odszkodowania nie były przedmiotem podatku
Skutki podatkowe nabycia spadku zwrotu na rzecz spadkobiercy wywłaszczonej nieruchomości.
zwolnienia z podatku VAT przekazania przez Wnioskodawcę działki siedliskowej zabudowanej budynkami mieszkalnymi i gospodarczymi w zamian za odszkodowanie
Opodatkowanie przeniesienia własności udziału w nieruchomości gruntowej z nakazu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie.
Interpretacja przepisów w zakresie opodatkowania przeniesienia na skutek wywłaszczenia, prawa własności i użytkowania wieczystego działek oraz zastosowania zwolnienia od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT dla dostawy wywłaszczonych nieruchomości.
Określenie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia nieruchomości zabudowanej w drodze wywłaszczenia za odszkodowaniem.
Brak opodatkowania czynności zbycia gruntu rolnego wywłaszczonego na cele związane z budową drogi w zamian za odszkodowanie.
Planowana dostawa wywłaszczonego gruntu będzie podlegała przepisom ustawy o podatku od towarów i usług, ale będzie zwolniona od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zbycia nieruchomości w odniesieniu do określenia momentu nabycia udziału w nieruchomości oraz w pozostałym zakresie.
Podatek od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego z tytułu przejścia z mocy prawa własności nieruchomości na Gminę.
Czynność przekazania bez odszkodowania nieruchomości przez Skarb Państwa na rzecz Miasta nie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 w związku z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy, ponieważ przy nabyciu ww. nieruchomości nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego i w konsekwencji Skarb Państwa nie będzie zobligowany
Nie uznanie czynności przekazania nieruchomości na rzecz Samorządu Województwa na podstawie decyzji o realizacji inwestycji drogowej za dostawę towarów w przypadku zrzeczenia się odszkodowania oraz brak obowiązku zapłaty podatku należnego
Uznanie czy przeniesienie z mocy prawa własności nieruchomości zabudowanej z nakazu władzy publicznej w zamian za odszkodowanie stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu VAT, moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu przeniesienia z mocy prawa własności nieruchomości oraz podstawa opodatkowania dla przedmiotowej dostawy.
Odszkodowanie za przeniesienie własności zabudowanej nieruchomości gminnej na rzecz Skarbu Państwa za wywłaszczenie w związku z decyzją o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej opodatkowanie; stawka podatku; moment powstania obowiązku podatkowego.