Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po zawarciu małżeńskiej umowy majątkowej.
Możliwość wystawienia faktury za najem nieruchomości na rzecz żony, gdzie nieruchomość znajduje się we wspólności majątkowej małżeńskiej.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości (określenie upływu pięcioletniego okresu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych).
Podleganie opodatkowaniu sprzedaży działki objętej wspólnością ustawową małżeńską.
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu krótkoterminowego.
Skutki podatkowe otrzymania spłaty z tytułu wykonania zawartej umowy o podział majątku małżonków.
Ustalenie limitu przychodów, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym w związku z wynajmem nieruchomości będących w majątku wspólnym małżonków.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości po zwrotnym przeniesieniu prawa własności lokalu.
Prawo do samodzielnego odliczenia podatku VAT w związku z nabyciem w ramach wspólności majątkowej małżeńskiej części usługowej Nieruchomości.
Możliwość zastosowania zwolnienia przedmiotowego - ulga termomodernizacyjna.
Uznanie sprzedaży gruntu wraz z rozpoczętą budową za czynność opodatkowaną podatkiem VAT, z tytułu której wyłącznie jeden z małżonków będzie występował jako podatnik podatku VAT.
Opodatkowanie podatkiem VAT dostawy trzech niezabudowanych działek.
Sprzedaż udziału 1/2 w nieruchomości będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT, a sprzedaż udziału 1/2 w ruchomościach wykorzystywanych w działalności gospodarczej byłego męża nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem VAT.
Możliwość skorzystania ze wspólnego rozliczenia z małżonkiem za 2023 r.
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek hipotecznych zaciągniętych wraz z małżonką na zakup lokalu usługowego celem rozszerzenia prowadzonej działalności gospodarczej przez małżonka.
Sprzedaż nieruchomości w drodze umowy dożywocia – z uwagi na upływ okresu 5 lat, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy – nie będzie podlegać opodatkowaniu, tj. nie będzie stanowić źródła przychodu w podatku dochodowym od osób fizycznych (wspólność małżeńska, rozszerzenie wspólności majątkowej, dział spadku po mężu).
Planowana w 2023 roku sprzedaż nieruchomości nabytej w 2005 roku przez Pani męża do Jego majątku osobistego, nie stanowi dla Pani (po darowiźnie do majątku wspólnego) źródła przychodu z art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie tej nieruchomości do momentu sprzedaży upłynęło ponad pięć lat.
Rozszerzenie wspólności majątkowej małżeńskiej poprzez włączenie do majątku wspólnego nieruchomości wchodzącej uprzednio w skład majątku osobistego męża nie stanowi nabycia tej nieruchomości przez małżonkę. W konsekwencji dokonana sprzedaż nieruchomości nie będzie stanowiła dla małżonki źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na upływ
Odpłatne zbycie nieruchomości a obliczenie terminu określonego w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w przypadku włączenia nieruchomości do majątku wspólnego małżonków w drodze rozszerzenia ustawowej wspólności majątkowej.