separacja
Interpretacja
17.06.2024 Podatki

Możliwość skorzystania z rozliczenia w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dzieci za 2023 rok, przy pozostawaniu w związku małżeńskim, w trakcie procesu rozwodowego, bez separacji, z zakazem zbliżania.

Interpretacja
17.04.2024 Podatki

Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.

Interpretacja
19.01.2021 Podatki

Za datę nabycia przez Zainteresowanych – zabudowanej następnie budynkiem - nieruchomości należy przyjąć rok, w którym nastąpiło jej nabycie do majątku wspólnego małżonków. W konsekwencji, odpłatne zbycie nieruchomości nie będzie stanowiło dla Zainteresowanych źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) w związku z art. 10 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdyż zbycie

Interpretacja
22.06.2018 Podatki

Czy nabycie przez Wnioskodawczynię od męża (z którym pozostaje w separacji) udziału wynoszącego &½ części we własności wyżej wymienionego lokalu mieszkalnym wraz ze związanym z nim udziałem w nieruchomości wspólnej na podstawie umowy darowizny zawartej w formie aktu notarialnego, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy o podatku od spadków i darowizn

Interpretacja
12.06.2018 Podatki

Dla zastosowania omawianego zwolnienia nie ma znaczenia, że pomiędzy małżonkami została orzeczona separacja.

Interpretacja
14.03.2018 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku alimentów oraz w zakresie skutków podatkowych podziału wspólnego majątku małżonków.

Porada

PROBLEM Nasz pracownik pozostaje w separacji z żoną. Żona pracownika była dotychczas zatrudniona, ale straciła pracę i tytuł ubezpieczenia zdrowotnego, a urząd pracy odmówił jej zarejestrowania jako bezrobotnej. Dotychczas to ona zgłaszała do ubezpieczenia zdrowotnego ich dziecko. Teraz pracownik złożył do nas wniosek o zgłoszenie żony i dziecka do swojego ubezpieczenia zdrowotnego. Czy możemy dokonać

Interpretacja
09.01.2018 Podatki

Czy zbycie przez Wnioskodawcę mieszkania nabytego wraz z Jego żoną nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli odpowiedź na pierwsze pytanie jest negatywna, to czy kosztem uzyskania przychodu w związku ze zbyciem mieszkania przez Wnioskodawcę będzie pierwotnie wydatkowana kwota na zakup

Interpretacja
09.02.2017 Podatki

Czy dochód ze sprzedaży udziału w nieruchomości w wysokości 1/2, który Wnioskodawca nabył w ramach ugody dotyczącej podziału majątku wspólnego (ponosząc wynikające z niej koszty spłaty na rzecz małżonki) będzie korzystał ze zwolnienia?

Interpretacja
16.08.2013 Podatki

Czy interpretacja przez Wnioskodawczynię przepisów podatkowych jest prawidłowa odnośnie kwestii, że opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych podlega połowa zakupionego w 2004 r., a sprzedanego w 2012 r. (wartości mieszkania)?

Interpretacja
09.09.2011 Podatki

Czy będąc z żoną w separacji wnioskodawca może podarować jej lokal mieszkalny i czy ta darowizna będzie zwolniona od podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a tej ustawy?

Interpretacja
08.06.2011 Podatki

Czy ustawodawca zwolnił z podatku osobę otrzymującą darowiznę od małżonka będącego w separacji, tym samym czy zaliczona jest ona do I grupy podatkowej?

Interpretacja
17.02.2011 Podatki

Do której grupy podatkowej będzie zakwalifikowana Wnioskodawczyni przyjmując spadek i co się z tym wiąże, czy będzie zwolniona z podatku?

Interpretacja
30.09.2010 Podatki

Czy w świetle przepisów ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn Wnioskodawczyni jest zaliczona do I grupy podatkowej i po otrzymaniu darowizny pieniężnej i praw majątkowych od małżonka, z którym jest w separacji, korzysta ze zwolnienie z podatku od spadków i darowizn na podstawie art. 4a ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn po spełnieniu zapisanych w

Interpretacja
24.09.2009 Podatki

przychód uzyskany ze sprzedaży przedmiotowej nieruchomości podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym od osób fizycznych, chyba że wystąpią warunki do zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 32 lit. a) i e) ww. ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym do 31 grudnia 2006 r.

Porada
13.11.2005 Ubezpieczenia

W kwietniu 2004 r. zgłosiliśmy do ubezpieczenia zdrowotnego męża naszej pracownicy, który jest osobą bezrobotną. Obecnie pracownica pozostaje z mężem w separacji. Czy w związku z tym nadal będzie on podlegał ubezpieczeniu zdrowotnemu jako członek rodziny?

Artykuł
29.01.2004

Czy przy ustalaniu prawa do zasiłku rodzinnego w dochodzie rodziny uwzględnia się dochody małżonka, z którym uprawniony do zasiłku pozostaje w separacji?