Interpretacja
17.04.2024 Podatki

Skutki podatkowe sprzedaży mieszkania po ustaniu wspólności majątkowej małżeńskiej.

Interpretacja
28.03.2024 Podatki

W zakresie ustalenia: 1. czy zapłacony przez X podatek od czynności cywilnoprawnych w przypadku nabycia nieruchomości w sposób wskazany w stanie faktycznym (jeżeli czynności te są opodatkowane tym podatkiem) stanowi dla X koszt uzyskania przychodu i jako koszt bezpośredni jest potrącalny zgodnie z art. 15 ust. 4 UPDOP, tj. w roku podatkowym, w którym osiągnięte zostaną odpowiadające mu przychody, 2

Artykuł aktualny
05.03.2024 Podatki

W stosunku do lokali mieszkalnych oddawanych w najem przez przedsiębiorcę (np. dewelopera albo spółdzielnię mieszkaniową) na cele mieszkaniowe najemców (nie turystyczne) można stosować stawkę mieszkaniową podatku od nieruchomości – wyrok NSA z 22 listopada 2023 r., sygn. akt III FSK 3831/21.

Interpretacja
03.11.2023 Podatki

Ustalenie czy należności wynikające z umowy najmu (np. media, opłat za użytkowanie wieczyste czy podatku od nieruchomości) oraz ponoszone przez najemcę lub dzierżawcę na podstawie wystawianych przez Pana faktur/refaktur, stanowią przychód podlegający opodatkowaniu ryczałtem ewidencjonowanym w ramach tzw. "najmu prywatnego".

Interpretacja
24.10.2023 Podatki

Opodatkowanie przychodów z najmu w zakresie opłat za media,opłat za użytkowanie wieczyste,podatku od nieruchomości ponoszonych przez najemców.

Interpretacja
07.03.2023 Podatki

1. Czy koszty wynajmu hali (w tym także koszty podatku od nieruchomości i opłat za użytkowanie wieczyste oraz z uwzględnieniem różnic kursowych), w której instalowana jest linia do lakierowania, koszty ochrony tej hali oraz dostarczanych do niej mediów, ponoszone w latach 2019-2022 (czyli w okresie montażu i rozruchu testowego linii do lakierowania) stanowią dla Wnioskodawcy pośrednie koszty uzyskania

Artykuł aktualny
04.01.2023 Podatki

Przychód z tytułu nadpłaty podatku kosztowego (czyli podatku, który może stanowić koszt w podatku dochodowym, jak np. podatek od nieruchomości) powstaje w dniu faktycznego zwrotu nadpłaty. Jeśli zwrot nadpłaty nie nastąpił, to przychód powstaje w ostatnim dniu terminu, w którym powinien nastąpić - wyrok NSA z 9 września 2022 r., sygn. akt II FSK 637/22.

Interpretacja
12.12.2022 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT, według stawki właściwej dla czynszu najmu, zwracanego przez najemcę podatku od nieruchomości oraz momentu powstania obowiązku podatkowego w przypadku opodatkowania zwracanego przez najemcę podatku od nieruchomości.

Interpretacja
21.10.2022 Podatki

Możliwości zaliczenia do przychodów opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem dochodowym refakturowanych opłat za energię, wodę i podatek od nieruchomości.

Interpretacja
01.06.2022 Podatki

W zakresie ustalenia: - Czy wydatki, poniesione na spłatę odsetek od pożyczek zaciągniętych na finansowanie nabycia prawa użytkowania wieczystego działek, na których ma być realizowana Inwestycja, powinny być zaliczane do kosztów uzyskania przychodów w momencie uzyskania przychodu ze sprzedaży Lokali - przy zastosowaniu proporcji powierzchni sprzedanego Lokalu do ogólnej powierzchni wszystkich Lokali

Interpretacja
04.03.2022 Podatki

1. Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki poniesione na wystawioną dla Spółki majątkową polisę ubezpieczeniową obowiązującą w okresie od 12 grudnia 2021 do 11 grudnia 2022 r. na podstawie otrzymanego dokumentu polisy ubezpieczeniowej w dacie ich poniesienia, tj. w dacie ujęcia tych wydatków na podstawie polisy w księgach rachunkowych bez względu na rodzaj konta na jakim zostanie

Interpretacja
17.12.2020

w zakresie czy w związku ze stwierdzeniem przez organ podatkowy nadpłaty w podatku od nieruchomości, której kwota została Spółce zwrócona, powinna ona rozpoznać przychód podatkowy z datą wydania stosownej decyzji potwierdzającej kwotę nadpłaty w podatku od nieruchomości tj. na bieżąco.

Interpretacja
15.12.2020 Podatki

w zakresie ustalenia, czy w związku ze stwierdzeniem przez organ podatkowy nadpłaty w podatku od nieruchomości, która zaliczona zostanie na poczet przyszłych zobowiązań podatkowych Wnioskodawcy w tym podatku, Spółka powinna rozpoznać przychód podatkowy z datą wydania stosownej decyzji potwierdzającej kwotę nadpłaty w podatku od nieruchomości (tj. na bieżąco)

Interpretacja
24.11.2020 Podatki

Wskazane we wniosku wydatki dotyczące podatku od nieruchomości, czynszu, energii elektrycznej, gazu, wody, Internetu na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tej działalności, o ile zostaną właściwie udokumentowane.

Interpretacja
15.07.2020 Podatki

Czy na podstawie bezpłatnej umowy użyczenia Wnioskodawca ma prawo do zaliczenia w koszty podatkowe ww. wydatków, to jest np.: podatku od nieruchomości, opłat za media, ubezpieczeń, remontów, takich jak np. malowanie, wymiana okien, itp. oraz ewentualnych inwestycji, takich jak np. montaż instalacji przeciwpożarowej?

Artykuł
03.06.2020 Rachunkowość firm

Ministerstwo Finansów na swojej stronie internetowej (www.mf.gov.pl) opublikowało kolejne odpowiedzi na pytania firm dotyczące sporządzania sprawozdania finansowego w czasie trwania epidemii i ewidencji w księgach rachunkowych zdarzeń gospodarczych, które wynikają ze skorzystania przez jednostki z rozwiązań przewidzianych w pakiecie tarczy antykryzysowej i finansowej.

Artykuł

W związku z epidemią COVID-19 pojawiła się konieczność udzielenia przedsiębiorcom wsparcia niezbędnego dla utrzymania i kontynuacji prowadzonej przez nich działalności gospodarczej. Jednym z aktów prawnych służących temu celowi jest ustawa o szczególnych instrumentach wsparcia w związku z rozprzestrzenianiem się wirusa SARS-CoV-2. Wprowadza ona również pakiet zmian w dotychczasowych rozwiązaniach tarczy

Interpretacja
13.12.2018 Podatki

W którym okresie należy uznać za koszt uzyskania przychodu zaległy podatek od nieruchomości za lata ubiegłe? Czy w dacie ujęcia w księgach rachunkowych zaległości wynikającej ze złożonych deklaracji korygujących za okres od stycznia 2015 r. do maja 2018 r. czyli w czerwcu 2018 r.?

Interpretacja
26.10.2018 Podatki

Kwalifikacja do kosztów bezpośrednio związanych z przychodami wydatków ponoszonych w ramach inwestycji deweloperskiej oraz brak zastosowania limitu wynikającego z art. 15e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do kosztów obsługi reklamowej i marketingu.

Poprzednia Następna