Nowelizacja ustawy zdrowotnej, która weszła w życie 1 stycznia 2025 r., przewiduje zmianę zasad ustalania podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne niektórych przedsiębiorców. Zmiany te polegają na wyłączeniu z podstawy wymiaru składki zdrowotnej przychodów ze sprzedaży środków trwałych oraz obniżeniu minimalnej podstawy wymiaru tej składki.
W zakresie przychodów i kosztów uzyskania przychodów z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej w działalności gospodarczej.
Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej.
Możliwość obniżenia podstawy opodatkowania wynikającej z tytułu umorzenia pożyczki o nie doliczone w poprzednich latach koszty kwalifikowane działalności badawczo-rozwojowej.
Ocena, czy na podstawie art. 12 ust. 4 pkt 6a ustawy o CIT podatnik może nie zaliczać do przychodów podatkowych wartości wynagrodzenia w części skalkulowanej jako stanowiącej zwrot wydatków, które nie zostały zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
Podatnicy często sprzedają posiadane środki trwałe. Czynność ta wywołuje skutki zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W raporcie na przykładach wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć sprzedaż środka trwałego oraz jak ją zaewidencjonować w księgach rachunkowych.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości wykorzystywanej do prowadzenia działalności gospodarczej przez jednego z małżonków.
Opodatkowanie odsetek od pożyczki i odszkodowania za bezumowne korzystanie z mieszkania.
1. Czy Koszty Transakcyjne i Koszty Finansowania związane z Transakcjami powinny być alokowane przez Spółkę w całości do źródeł przychodów innych niż przychody z zysków kapitałowych? 2. W przypadku odpowiedzi negatywnej na pytanie nr 1, czy Koszty Transakcyjne i Koszty Finansowania związane z Transakcjami powinny być w części alokowane przez Spółkę do źródła przychodów z zysków kapitałowych w oparciu
Skutki podatkowe sprzedaży spółki cywilnej na rzecz podmiotu trzeciego.
Źródła przychodów z tyt. rekompensaty rat odsetkowych oraz prowizji od kredytu inwestycyjnego.
Ustalenie, czy uzyskane na podstawie art. 15gga ustawy o COVID-19 dofinansowanie stanowi przychód podatkowy oraz możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków na wynagrodzenia pracowników pokrytych tym dofinansowaniem.
Rolnik prowadzący pozarolniczą działalność gospodarczą, który opłaca składki na ubezpieczenia społeczne w KRUS, musi do 31 maja 2024 r. złożyć zaświadczenie z Urzędu Skarbowego (lub oświadczenie) o wysokości należnego podatku dochodowego od przychodów uzyskanych w poprzednim roku kalendarzowym. W przypadku niedochowania tego terminu albo przekroczenia dopuszczalnego limitu kwoty podatku dochodowego
Obowiązki płatnika w związku z organizacją konkursu dla osób prowadzących działalność gospodarczą
Prowadzę działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży specjalistycznego sprzętu medycznego. W tym celu współpracuję z osobami samozatrudnionymi. Aby osoby te dobrze wykonywały pracę, muszą przejść szkolenia specjalistyczne, których wartość nie stanowi elementu należnego im wynagrodzenia. Czy wydatki na takie szkolenia mogę zaliczyć do kosztów podatkowych mojej działalności? Czy po stronie współpracowników
Czy w opisanym stanie faktycznym (winno być: zdarzeniu przyszłym), wynagrodzenie zapłacone przez kontrahenta na rzecz Wnioskodawcy „z góry” za cały okres wsparcia powinno być rozpoznane przez Spółkę, zgodnie z treścią art. 12 ust. 3c u.p.d.o.p., jako przychód z końcem każdego miesiąca, proporcjonalnie do okresu świadczenia usługi w danym roku.
Wartość pracy osób zatrudnionych nielegalnie na podstawie umowy cywilnoprawnej oraz wartość przychodów tych osób zatrudnionych na podstawie umowy cywilnoprawnej, nie będzie stanowiła przychodów z działalności gospodarczej, określonych w art. 14 ust. 2 pkt 20 ustawy PIT.
Czy dla Wnioskodawcy kwota podatku VAT należnego wykazanego na fakturach sprzedaży w Wielkiej Brytanii będzie stanowić przychód w rozumieniu przepisów ustawy o CIT. Czy w sytuacji, gdy na pytanie nr 1 odpowiedź organu będzie twierdząca, wówczas czy Wnioskodawca będzie mógł zakwalifikować podatek naliczony na poczet kosztów podatkowych, w rozumieniu przepisów ustawy o CIT.
Czy otrzymane kwoty od Banku Spółka winna klasyfikować, jako przychody z działalności ogólnej, czy jako przychody w rozumieniu art. 7b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Koszty uzyskania przychodów (wydatki na naprawę pojazdu oraz na najem pojazdu).