Przepisy prawa pracy i ubezpieczeń społecznych określają nie tylko prawa pracowników oraz obowiązki pracodawców, ale przewidują również sankcje za naruszanie prawa. W większości wiąże się to z odpowiedzialnością wykroczeniową zagrożoną karą grzywny od 1000 zł do 30 000 zł. Jednak są też przypadki odpowiedzialności karnej powiązanej z ograniczeniem, a nawet pozbawieniem wolności do lat 3. Przedstawiamy
Od kiedy Spółka powinna stosować art. 15 ust. 4h uCIT zmieniony przez art. 1 pkt 10 lit. a ustawy z dnia 7 października 2022 r. (Dz. U. z 2022 r. poz. 2180)?
Kalendarium wydarzeń lipiec–sierpień 2023 r.
Pracodawca, u którego w zakładzie pracy nie działają związki zawodowe, musi niektóre kwestie związane z zatrudnieniem ustalać z przedstawicielami pracowników. Takie ustalenia dotyczą najczęściej funkcjonowania zfśs, wydłużenia okresu rozliczeniowego czasu pracy czy przeprowadzania zwolnień grupowych.
Skutki podatkowe otrzymania od pracodawcy zasądzonego wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy, w związku z niezgodnym z prawem rozwiązaniem umowy o pracę bez wypowiedzenia.
działalność Wnioskodawcy polegająca na realizacji Projektów R&D i Projektów Inwestycyjnych podejmowana w sposób przedstawiony w opisie stanu faktycznego/zdarzenia przyszłego, stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 Ustawy CIT w brzmieniu obowiązującym zarówno od dnia 1 października 2018 roku, jak i również przed dniem 1 października 2018 roku, która uprawnia do zastosowania
w zakresie koszty prac rozwojowych, stanowią element wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej w postaci Prac Rozwojowych zakończonych wynikiem pozytywnym, od których dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.
skutki podatkowe w związku z otrzymanym wynagrodzeniem za czas pozostawania bez pracy
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% do kosztów uzyskania przychodów dla nauczyciela akademickiego.
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu przez pracownika zatrudnionego na stanowisku operatora kamery
Czy wypłacone na podstawie Wyroków lub Ugody kwoty zaległych Świadczeń (w tym zaległych części Świadczeń) stanowią dla PGK koszt uzyskania przychodu na podstawie Ustawy CIT? - Czy wypłacone na podstawie Wyroków lub Ugody kwoty odsetek za zwłokę od zaległych Świadczeń (w tym zaległych części Świadczeń), o których mowa w pytaniu nr 1, stanowią dla PGK koszt uzyskania przychodu na podstawie Ustawy CIT
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym prowadzona przez Wnioskodawcę działalność B+R stanowi działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26 ustawy o PDOP, co uprawnia do dokonania odliczenia, o którym mowa w art. 18d ust. 1 ustawy o PDOP?
ustalenie, czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawcy, zgodnie z którym wydatki z tytułu zatrudnienia przy Projektach B+R testerów urządzeń, testerów aplikacji oraz ux designerów mogą być uznane za koszty kwalifikowalne, o których mowa w art. 18d ust. 2 pkt 1 ustawy o CIT (pytanie 3)
uznanie za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP: a.kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych w wysokości honorarium za przeniesienie praw autorskich do utworu/utworów stworzonych w ramach Prac badawczo-rozwojowych wraz ze składkami finansowanymi przez płatnika naliczonymi od tego honorarium, jednak
obowiązki płatnika w związku z możliwością zastosowania podwyższonych 50% kosztów uzyskania przychodów
Czy Wnioskodawca może zaliczyć do Kosztów Kwalifikowanych wydatki na Należności, w sytuacji, gdy wydatki te stanowią element kalkulacji wynagrodzenia za usługi w zakresie B+R rozliczane na zasadzie koszt plus? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
ustalenie, czy prace opisane i wykonywane przez Wnioskodawcę spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej (pytania nr 1) - uznanie za koszty kwalifikowane, o których mowa w art. 18d ust. 2 oraz art. 18d ust. 3 ustawy o PDOP: a) kosztów wynagrodzenia pracowników zatrudnionych w celu realizacji Prac badawczo-rozwojowych w wysokości zryczałtowanego wynagrodzenia twórcy za przeniesienie praw
Możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia Personelu zatrudnionego w CBR.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów do wynagrodzenia Pracowników (projektantów i asystentów projektantów).
W zakresie ustalenia, czy wynagrodzenie pracowników zatrudnionych w Działach R&D w celu realizacji działalności badawczo-rozwojowej wraz z Wydatkami Pracowniczymi oraz Składkami stanowi koszt kwalifikowany na potrzeby ulgi na działalność badawczo-rozwojową określonej w art. 18d ustawy o CIT.