Artykuł aktualny

Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.

Interpretacja
24.10.2023 Podatki

Moment dokonania korekty pliku JPK_VAT wraz z deklaracją oraz brak konieczności posiadania dokumentacji potwierdzającej, że sprzedawca uzgodnił z nabywcą warunki obniżenia podstawy opodatkowania.

Interpretacja
09.08.2023 Podatki

Skutki podatkowe różnych modelów transakcji wysyłki towarów z magazynu Spółki i ich sprzedaży w ramach korzystania z platformy.

Interpretacja
14.11.2022 Podatki

Obowiązek sporządzania w postaci elektronicznej struktur logicznych Jednolitego Pliku Kontrolnego oraz obowiązek sporządzania struktury faktury VAT w taki sposób, że każda pozycja w przypadku wielopozycyjnych faktur sprzedaży będzie sporządzana w osobnym zapisie, w związku z przepisami dotyczącymi tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego.

Interpretacja
12.01.2022 Podatki

Opodatkowanie sprzedaży działki zabudowanej wykorzystywanej w działalności gospodarczej.

Artykuł nieaktualny

Podatnicy mają liczne wątpliwości, jak należy rozliczać zaliczki w podatku dochodowym i VAT. Dotyczą one m.in. obowiązku rozpoznawania przychodu z tytułu otrzymanych zaliczek, konieczności ich zapłaty na rachunki wykazane na białej liście podatników VAT czy też stosowania przy ich regulowaniu mechanizmu podzielonej płatności. Z początkiem 2021 r. umożliwiono podatnikom VAT przeliczanie kwot wyrażonych

Artykuł aktualny
04.12.2020 Podatki

Podatnik, który ewidencjonuje sprzedaż na rzecz konsumentów w kasie rejestrującej, ale też każdą transakcję dokumentuje fakturą, nie może wykazać tej sprzedaży w ewidencji i JPK_V7M w oparciu o jednostkowe faktury. Sprzedaż zarejestrowana na kasie fiskalnej musi być uwzględniona w ewidencji VAT na podstawie dobowego lub miesięcznego raportu fiskalnego. Raport taki oznaczany jest w rejestrze sprzedaży

Artykuł
14.08.2018 Podatki

MF wyjaśnia, jak wykazać w JPK_VAT transakcje objęte procedurą odwrotnego obciążenia oraz wprowadzać do JPK_VAT dane z faktur. Poprawne wypełnienie JPK_VAT pozwoli podatnikom uniknąć wizyty w urzędzie skarbowym, aby wyjaśniać niezgodności i korygować JPK_VAT.

Artykuł
12.06.2018 Podatki

Od 1 lipca 2018 r. nowa grupa podmiotów jest zobowiązana do przekazywania ksiąg podatkowych oraz dowodów księgowych na żądanie organów podatkowych w strukturze JPK. Są to mikro-, mali oraz średni przedsiębiorcy. Z pytań napływających do redakcji wynika, że przedsiębiorcy mają liczne wątpliwości, którzy z nich zostali objęci nowym obowiązkiem .

Artykuł

Coraz częściej zdarza się, że przedmiotem zobowiązania między polskimi kontrahentami jest suma pieniężna wyrażona w walucie obcej. W przypadku takich transakcji sposób księgowego regulowania zobowiązań jest ściśle związany ze skutkami podatkowymi w tym zakresie. W artykule przedstawiamy, jak rozliczyć w księgach rachunkowych otrzymaną fakturę w walucie obcej wystawioną przez polskiego przedsiębiorcę

Artykuł

Rozrachunki z tytułu VAT występują we wszystkich jednostkach będących podatnikami podatku od towarów i usług. Ewidencja prowadzona na potrzeby podatku od towarów i usług musi pozwalać na oddzielne ustalenie kwoty podatku należnego i kwoty podatku naliczonego oraz finalne ich rozliczenie. W niniejszym opracowaniu prezentujemy, jak ujmować w księgach rachunkowych VAT, by możliwe było ustalenie prawidłowej

Porada
17.02.2017 Podatki

W przypadku transakcji zakupu sprzętu elektronicznego objętego tzw. "odwrotnym obciążeniem" często dochodzi do pomyłek w rozliczeniach i dokumentacji. W przypadku tego rodzaju sprzętu transakcje te są rozliczane i fakturowane na zasadach ogólnych (do wartości 20 tys. zł netto) albo - gdy ich wartość przekracza 20 tys. zł netto - na zasadzie odwrotnego obciążenia. W artykule przedstawiamy zasady korygowania

Artykuł
02.09.2016 Podatki Ubezpieczenia

Podmioty, które prowadzą księgi podatkowe z użyciem programów komputerowych, nie mają obowiązku przesyłania faktur VAT dokumentujących zakup w formacie JPK. Taki obowiązek (przekazywania plików zgodnych z formatem JPK_FA) dotyczy wyłącznie faktur sprzedaży.

Interpretacja
02.08.2016 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur VAT, które zostaną omyłkowo wystawione po dokonaniu centralizacji ze wskazaniem danych jednostek organizacyjnych Gminy, faktur które zostały wystawione przed dniem dokonania centralizacji ze wskazaniem danych jednostek organizacyjnych Gminy, które Gmina otrzymała po dokonaniu centralizacji oraz z faktur pierwotnie

Interpretacja
15.04.2016 Podatki

Czy sprzedaż realizowana przez Spółkę w imieniu i na rzecz Gminy może być ewidencjonowana poprzez kasę fiskalną Spółki, jeżeli Spółka i Gmina w stosownej umowie zawrą taki sposób dokumentowania obrotu?

Porada

Premia pieniężna może być rabatem albo wynagrodzeniem za usługę. Gdy jest rabatem, dostawca powinien ją udokumentować fakturą korygującą. Gdy jest wynagrodzeniem za usługę, nabywca towaru zobowiązany do wykonania usługi powinien wystawić fakturę. Przedstawiamy zasady rozliczania podatkowego i ujęcia w księgach premii pieniężnych w obu tych przypadkach.

Porada

Od 1 lipca 2015 r. - w związku z objęciem procedurą "odwrotnego obciążenia" większej ilości towarów - więcej firm zetknie się z fakturą "odwrotne obciążenie". Firmy te będą zobowiązane nie tylko wyliczyć samodzielnie VAT z faktury otrzymanej od dostawcy, ale również prawidłowo ją zaewidencjonować.

Artykuł
29.07.2014 Rachunkowość firm

Otrzymaliśmy fakturę, na której wykazane są dwie pozycje - sprzęt komputerowy i usługa transportowa. Ogółem te dwie pozycje dają cenę, na jaką umówiliśmy się z dostawcą. Czy wobec tego możemy w ewidencji księgowej wykazać wyłącznie zakup sprzętu komputerowego, czy powinniśmy wykazać zakup sprzętu informatycznego i zakup usługi?

Poprzednia Następna