Koszty uzyskania przychodów z tytułu odpłatnego zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nabytych w spadku
Skutki podatkowe odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nabytych w drodze dziedziczenia.
Czy w przypadku odkupienia od spadkobiercy jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia od zmarłego uczestnika, który spełnił ustawowe przesłanki zwolnienia, o którym mowa w art. 52a pkt 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Dz. U. 2012. 361 ze zm.) (dalej: ustawa pdof) fundusze inwestycyjne nie są zobligowane do pobrania podatku dochodowego od
w zakresie obowiązków Wnioskodawcy jako płatnika z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia
Dochód uzyskany z tytułu wykupienia przez fundusz odziedziczonych przez uczestnika jako spadkobiercy zmarłego uczestnika funduszu, jednostek uczestnictwa, których stał się właścicielem, nie podlega zwolnieniu od podatku, o którym mowa w ww. art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy. Wysokość przychodu uzyskiwanego przez spadkobiercę z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa, stanowi cała wartość umarzanych jednostek
Przychód uzyskany z tytułu odpłatnego zbycia (wykupu, odkupu / umorzenia) papierów wartościowych oraz jednostek uczestnictwa może zostać obniżony o koszty uzyskania przychodów, jednakże przy ustalaniu tych kosztów trzeba uwzględnić okoliczność w jaki sposób zbywane papiery wartościowe oraz jednostki uczestnictwa zostały nabyte. Z uwagi na fakt, że Wnioskodawca nabył papiery wartościowe oraz jednostki
Skutki podatkowe zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym
Czy prawidłowe jest stanowisko Wnioskodawczyni, iż Wnioskodawczyni zgodnie z art. 30a ust. 1 pkt 5 oraz art. 23 ust. 1 pkt 38 w zw. z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT - przysługuje prawo do uwzględnienia jako kosztów uzyskania przychodu w podatku PIT z tytułu odpłatnego zbycia odziedziczonych po ojcu Wnioskodawczyni Jednostek Uczestnictwa M i Jednostek Uczestnictwa P, kosztów nabycia Jednostek Uczestnictwa
Czy w świetle opisanego stanu faktycznego podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym powinna stanowić wypłacona spadkobiercy uczestnika funduszu kwota odkupienia j.u. (przychód) pomniejszona o wydatki na nabycie j.u. z dnia ich nabycia przez spadkodawcę, tj. kwotę wydatkowaną przez spadkodawcę na zakup j.u. (koszt uzyskania przychodu)?
Czy w świetle opisanego stanu faktycznego podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym powinna stanowić wypłacona spadkobiercy uczestnika funduszu kwota odkupienia j.u. (przychód) pomniejszona o wydatki na nabycie j.u. z dnia ich nabycia przez spadkodawcę, tj. kwotę wydatkowaną przez spadkodawcę na zakup j.u. (koszt uzyskania przychodu)?
Stwierdzić należy, że podstawę opodatkowania 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym stanowi wypłacona Wnioskodawczyni, jako spadkobierczyni będącej uczestnikiem funduszu inwestycyjnego, kwota odkupienia jednostek uczestnictwa, bez możliwości pomniejszenia osiągniętego przychodu o wydatki na nabycie jednostek uczestnictwa z dnia ich nabycia przez spadkodawcę, tj. kwotę wydatkowaną przez spadkodawcę
Zakres opodatkowania jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nabytych w drodze dziedziczenia.
Zakres obowiązków płatnika z tytułu wypłaty spadkobiercom należności z tytułu odkupienia jednostek uczestnictwa nabytych przez spadkobierców w drodze dziedziczenia.
Zakres opodatkowania jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym nabytych w drodze dziedziczenia.
Przy ustalaniu dochodu ze zbycia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, wydatki poniesione przez spadkodawcę na nabycie tych jednostek nie mogą stanowić dla Wnioskodawcy kosztów uzyskania przychodu, albowiem nabycie w drodze spadku jest nabyciem nieodpłatnym.
Czy sprzedaż i przedterminowy wykup obligacji oraz odkupienie jednostek uczestnictwa nabytych w drodze spadku podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Dochody z tytułu odkupienia przez fundusz jednostek uczestnictwa nabytych w drodze dziedziczenia po zmarłej matce będącej uczestnikiem funduszu nie podlegają zwolnieniu przedmiotowemu, o którym mowa w treści art. 52a ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Natomiast podmiot zarządzający FIO był uprawniony do pobrania zryczałtowanego podatku na mocy art. 41 ust. 4 ww. ustawy.
Czy zasadnym było pobranie podatku dochodowego przez Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, od dochodów związanych z odkupieniem jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, nabytych w drodze spadku?
należy stwierdzić, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu odkupienia przez P. Jednostek Uczestnictwa w funduszu nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, bowiem zgodnie z art. 1 ustawy o podatku od spadków i darowizn opodatkowaniu tym podatkiem podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych
W zakresie nabycia prawa do ulg podatkowych, w tym obniżenia podstawy opodatkowania o koszty uzyskania przychodów poniesione przez spadkodawcę w związku z nabyciem praw i obowiązków spadkodawcy.
W zakresie opodatkowania przychodu uzyskanego z odkupienia jednostek uczestnictwa w funduszu inwestycyjnym, nabytych w spadku.
Czy wykonując obowiązki płatnika w związku z wypłatą wynagrodzenia z tytułu umorzenia jednostek uczestnictwa nabytych przez uczestnika w drodze dziedziczenia, Fundusz oblicza podatek od podstawy opodatkowania ustalonej jako różnica należnego uczestnikowi wynagrodzenia z tytułu umorzenia jednostek i wartości tej jednostki w momencie jej nabycia w drodze dziedziczenia?
Czy w przypadku wypłaty dokonanej na podstawie art. 111 ust. 1 pkt 2 uofi i odpowiedniego zapisu Statutu Funduszu na płatniku (TFI) ciąży obowiązek poboru zryczałtowanego podatku dochodowego?
Czy w przypadku umorzenia jednostek uczestnictwa nabytych przez spadkobiercę w drodze dziedziczenia przy ustalaniu podstawy opodatkowania mogą zostać uwzględnione (potrącone) dodatkowe koszty ponoszone przez spadkobiercę zgodnie ze Statutem Funduszu?