Przekazanie przez spółkę cywilną na rzecz dwóch Wspólników udziałów w wysokości 1/2 w składnikach majątkowych w ramach niepieniężnego zwrotu części wkładów nie będzie stanowić zbycia przedsiębiorstwa ani zorganizowanej części przedsiębiorstwa i nie będzie korzystać z wyłączenia z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 6 pkt 1 ustawy.
Czynność wniesienia udziału finansowego do wspólnego przedsięwzięcia na pokrycie kosztów poniesionych w procesie ubiegania się o ochronę patentową dla wynalazku, oraz wypłata środków pieniężnych – tj. podział zysków ze wspólnego przedsięwzięcia nie są czynnościami, o których mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy. W konsekwencji nie podlegają opodatkowaniu.
Brak opodatkowania czynności dokonywanych między partnerami konsorcjum, sposób ich dokumentowania oraz prawo do odliczenia podatku naliczonego z tytułu wydatków dotyczących uczestnictwa w konsorcjum / realizacji celów konsorcjum.
Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku od zwaloryzowanej kwoty partycypacji?
Czy przy zwrocie wkładów przy wystąpieniu Wnioskodawczyni ze Spółki (spółka osobowa) w postaci zorganizowanej części przedsiębiorstwa (przy założeniu, że Wnioskodawczyni przy zawiązywaniu umowy Spółki wniosła wkład w postaci środków pieniężnych) u Wnioskodawczyni powstanie obowiązek podatkowy na gruncie ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych?
Możliwość zastosowania zwolnienia z opodatkowania zwrotu wkładu mieszkaniowego w związku z przeznaczeniem go na cele mieszkaniowe.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika
Czy po stronie członków spółdzielni w związku z otrzymanymi kwotami z tytułu obniżenia wkładu budowlanego, powstał dochód podlegający opodatkowaniu?Jakie w związku z tym deklaracje PIT Spółdzielnia jest obowiązana wystawić dla członków spółdzielni?
Czy od uzyskanych w wyniku sprzedaży kwot członkowie i byli członkowie Spółdzielni powinni zapłacić podatek? Jeżeli tak, to jaki? Czy od sprzedaży nieruchomości i ruchomości Spółdzielni dochód osoby uprawnionej nie podlega opodatkowaniu, jeżeli Spółdzielnia nieruchomości zbywa odpłatnie po upływie 5 lat od dnia ich nabycia, a ruchome po upływie 6 miesięcy od ich nabycia.
Czy w przypadku zwrotu udziałów i wkładów członkom Spółdzielni (osobom fizycznym), Spółdzielnia będzie zwolniona od naliczenia podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych? Jeżeli nie będzie miało zastosowanie zwolnienie, to jakie są zasady opodatkowania tego rodzaju czynności (stawka podatkowa, ulgi, dokumentacja itp.