Możliwość objęcia wsparciem firm zatrudniających od 10 do 49 osób w postaci zwolnienia w wysokości 50% składek ZUS za okres od marca do maja 2020 r. oraz prawo do ponownego przyznania świadczenia postojowego, ale nie więcej niż trzykrotnie - to najważniejsze rozwiązania, jakie wprowadza nowelizacja tarczy antykryzysowej.
Pracodawca powinien prowadzić ewidencję czasu pracy dla każdego pracownika. Może ją obecnie prowadzić zarówno w formie papierowej, jak i w formie elektronicznej. Nie ma też przeszkód, żeby część dokumentacji prowadzić w formie papierowej, a resztę w formie elektronicznej.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych rozpoczyna od 9 czerwca 2011 r. bezpłatne potwierdzanie Profili Zaufanych ePUAP, służących do składania podpisów elektronicznych. Profil umożliwi firmom i obywatelom składanie wniosków przez Internet bez konieczności posiadania certyfikatu kwalifikowanego, niezbędnego do złożenia bezpiecznego podpisu elektronicznego. Profil zaufany będzie funkcjonował w środowisku elektronicznej
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu.
Czy jednorazowa opłata skarbowa wpłacana w momencie złożenia wniosku o wydanie pozwolenia na użytkowanie częstotliwości powinna być zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w całości, jednorazowo w momencie poniesienia wydatku, tj. w dniu, na który ujęto w księgach rachunkowych koszt tej opłaty na podstawie dokumentu polecenie księgowania?
Czy zaliczki fakturowane przez Sprzedającego na rzecz Nabywcy oraz otrzymywane przez Sprzedającego na podstawie tych faktur, na podstawie umowy i na poczet ustalonej ceny całkowitej umowy kupnasprzedaży nieruchomości stanowią przychód do opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, czy zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zaliczek tych nie zalicza się
Czy zgodnie z nową umową m. RP a RFN w sprawie unikania podwójnego opodatkowania Spółka powinna pobierać zryczałtowany podatek w wysokości 20% (stawka z updop) od należności licencyjnych i odsetek, a następnie różnica m. podatkiem pobranym a podatkiem wg nowej umowy (5%) będzie zwracana na wniosek podatnika, czy pobierać 5% podatku?
Jeden z zatrudnionych w naszym zakładzie pracowników chciałby wykonywać pracę w systemie skróconego tygodnia pracy. Złożył wniosek w tej sprawie. Czy możemy wprowadzić taki system czasu pracy w porozumieniu zmieniającym umowę o pracę zawartą z tym pracownikiem, czy powinniśmy zawrzeć z nim nową umowę?
Jeden z naszych pracowników zatrudniony na 1/2 etatu zgodził się pracować w systemie skróconego tygodnia pracy. W jaki sposób w odniesieniu do niego ma być liczony maksymalny dobowy wymiar czasu pracy? Czy możemy stosować wydłużenia do 12 godzin na dobę, czy maksymalnie może to być 6 godzin, czyli proporcjonalnie do wymiaru jego etatu?