Interpretacje

Interpretacja
17.06.2024 Podatki

1. Czy wartość niezamortyzowanej na dzień 31 grudnia 2023 r. części środków trwałych opisanych w stanie faktycznym, która uległa likwidacji w rezultacie przebudowy, może zostać jednorazowo rozpoznana jako koszt uzyskania przychodów w miesiącu likwidacji? 2. Czy nowe części placów (…) które powstały, w rezultacie przebudowy placów (…) powinny stanowić odrębne środki trwałe podlegające amortyzacji?

Interpretacja
09.09.2021 Podatki

W zakresie ustalenia, czy: - za dzień poniesienia kosztu uzyskania przychodów w rozumieniu art. 15 ust. 4e ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Wnioskodawca ma prawo uznać/uznawać dzień, w którym dana część zamienna (materiał) została/zostanie wykorzystana w celu ich wymiany, tzn. zostanie pobrana z magazynu Spółki na podstawie dokumentu wewnętrznego, - w odniesieniu do części zamiennych (materiałów

Interpretacja
24.10.2018 Podatki

1. Czy Spółka może dokonywać korekty wartości początkowej modernizowanych środków trwałych poprzez: a. pomniejszenie jej o wartość netto odłączanego urządzenia lub elementu stanowiącego część składową lub peryferyjną (tj. o część wartości początkowej środka trwałego, pomniejszonej o dokonane odpisy amortyzacyjne przypadające na odłączaną część składową lub peryferyjną); b. powiększenie o wartość nowego

Interpretacja
16.09.2013 Podatki

Czy koszty zabezpieczenia dowodu oraz wykonania opinii rzeczoznawcy, a także koszty wytoczonego powództwa zwiększają cenę nabycia lokalu?

Interpretacja
16.09.2013 Podatki

Czy koszty utrzymania lokalu w czasie tego przestoju, w tym części wspólnej, stanowią bieżący koszty działalności gospodarczej?

Interpretacja
16.09.2013 Podatki

Czy koszty odsetek od kredytu zaciągniętego na nabycie lokalu w czasie przestoju zwiększają cenę nabycia?Czy zaliczka wypłacona wykonawcy wadliwego parkietu, po oddaniu do użytkowania lokalu, zwiększa koszty ulepszenia, pomimo zerwania umowy w trakcie ulepszania i wystąpienia na drogę sądową?

Interpretacja
02.12.2011 Podatki

Czy koszty części zapasowych do środków trwałych Spółka powinna uwzględniać w wartości początkowej środków trwałych czy zaliczać je wprost do kosztów uzyskania przychodów?

Interpretacja
04.07.2011 Podatki

1.Czy wartość nabycia udziału w nieruchomości wspólnej zwiększa wartość nabycia nieruchomości głównej, czy stanowi odrębny składnik majątku?2.Czy w okresie prowadzenia prac adaptacyjnych, wydatki poniesione na utrzymanie nieruchomości, np. czynsz, energia elektryczna, wywóz nieczystości, eksploatacja wind, itp., zwiększają cenę nabycia nieruchomości, czy zwiększają wydatki na ulepszenie?3.Czy wydatki

Interpretacja
31.03.2010 Podatki

Czy w razie uznania, że do sprzedaży Zajazd nie stasuje się przepisów ustawy o podatku od towarów usług, to czy zajdzie konieczność korekty odliczonego podatku od towarów i usług naliczonego przy zakupie towarów i usług zużytych przy remoncie i modernizacji Zajazdu?

Interpretacja
31.03.2010 Podatki

Czy w związku ze zmianą przepisów ustawy o VAT w zakresie definicji sprzedaży przedsiębiorstwa lub zorganizowanej części przedsiębiorstwa (art. 2 pkt 27c-27e ustawy o VAT) w korespondencji z dokonaną zmianą w art. 6 pkt 1 ustawy oraz art. 551 K.c., transakcja zbycia przedsiębiorstwa X będzie wyłączona z podatku VAT, jeśli zbywcą jest firmą która nie sporządza bilansu?

Interpretacja
30.09.2008 Podatki

Czy wydatki ponoszone przez Spółkę w związku z usuwaniem kolizji energetycznych podlegają dla celów podatkowych kapitalizacji jako wydatki na wytworzenie lub ulepszenie środków trwałych (koszy uzyskania przychodów stanowią odpisy amortyzacyjne) czy też są koszty związane bezpośrednio ze świadczeniem uzyskanym przez Spółkę od Inwestora za usunięcie kolizji i można je ująć w rozliczeniu podatkowym w

Interpretacja
16.07.2008 Podatki

Czy czynsz, w części przypadającej na rozbudowany obiekt i niemożliwej do wykorzystywania w bieżącej działalności gospodarczej, ponoszony w czasie rozbudowy najmowanego obiektu, powiększa wartość nakładów poczynionych w obcym środku trwałym i będzie możliwy do odniesienia w koszty uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych, czy też stanowi bieżący koszt działalności gospodarczej?

Interpretacja
18.12.2007 Podatki

W jaki sposób będzie naliczony podatek dochodowy za 2007 r., gdy nie rozliczone jest konto 804 (przeszacowanie środków trwałych na kwotę 273.637,97 zł) i czy prawidłowo naliczona jest podstawa do wyliczenia podatku dochodowego za 2007 r. oraz sam podatek dochodowy?

Interpretacja
27.07.2007 Podatki

Czy w opisanej sytuacji wydatki związane z modernizacją budynku stanowią koszty uzyskania przychodów czy też tworzą inwestycję w obcym środku trwałym, o której mowa w art. 16a ust. 2 pkt 1?Czy w przypadku nabycia przedmiotowej nieruchomości na własność wydatki wymienione w pkt 1 powiększą wartość nabytej nieruchomości, czy też będą stanowić odrębny środek trwały?Czy do wydatków, o których mowa w pkt

Interpretacja
29.05.2007 Podatki

1) Czy nakłady Spółki związane z przebudową i rozbudową budynku biurowo- magazynowego należy zakwalifikować jako ulepszenie istniejącego budynku biurowo-magazynowego. 2) Czy częściowa likwidacja budynku biurowo - magazynowego umożliwi odniesienie w koszty nieplanowanego odpisu określonego od zlikwidowanej części. 3) Czy Spółka po dokonaniu ulepszenia ma prawo nadal stosować 10% stawkę amortyzacyjną

Interpretacja
25.04.2007 Podatki

Czy przedstawiony we wniosku sposób ewidencjonowania zdarzeń gospodarczych związanych z przyjęciem do użytkowania środka trwałego w postaci budynku usługowo-mieszkalnego, ustaleniem wartości początkowej oraz jego amortyzacją jest prawidłowy?

Interpretacja
21.07.2006 Podatki

Czy niezamortyzowana wartość inwestycji w obcym środku trwałym powiększa wartość początkową przyjmowaną na potrzeby amortyzacji środka trwałego, czy też nie umorzoną wartość inwestycji należy odpisać w pozostałe koszty operacyjne, które będą stanowiły koszt bilansowy natomiast nie stanowią kosztu podatkowego?

Interpretacja
06.07.2006 Podatki

Czy wydatki na wyposażenie budynku gospodarczego w meble, sprzęt AGD i TV, wykorzystywanego na cele socjalno-bytowe pracowników przez umożliwienie im nieodpłatnego korzystania z lokali w budynku w okresie łączącego ich ze Spółką stosunku pracy, też na potrzeby mieszkaniowe oraz wynajmowanego klientom, powiększają wartość budynku będącą podstawą do odpisów amortyzacyjnych?

Interpretacja
23.08.2004 Podatki

W wykonywanej działalności gospodarczej wykorzystuję budynek magazynowy zaliczony do środków trwałych. Przychody z tej działalności opodatkowane są na zasadach ogólnych. Obecnie w budynku tym zaistniała konieczność przeprowadzenia robót budowlanych. Roboty te będą polegały na wymianie drzwi drewnianych wraz z ościeżnicą, zamontowanych w latach siedemdziesiątych na nowe drzwi drewniane, lepiej niż obecne