Opodatkowanie wynagrodzenia za opinię wykonaną na rzecz sądu przez biegłego sądowego.
Jeśli biegły rewident posiada wiedzę o okolicznościach, które świadczą o innej ocenie sytuacji podmiotu gospodarczego niż wynika to ze sprawozdania finansowego i ksiąg rachunkowych, to taką wiedzę powinien zweryfikować i uwzględnić w wydanej opinii. Inaczej grozi mu odpowiedzialność karna – wyrok SN z 5 stycznia 2024 r., sygn. akt I KK 40/23.
Nieujmowanie w podstawie opodatkowania zwrotu kosztów związanych z likwidacją szkód.
Czynności sporządzania opinii sądowych oraz prywatnych opinii na rzecz osób fizycznych i przedsiębiorstw nie korzystają z wyłączenia z zakresu przepisów ustawy o podatku od towarów i usług na podstawie art. 15 ust. 3 ustawy, a zatem występuje obowiązek dokumentowania świadczonych usług fakturą VAT, zgodnie z art. 106b ust. 1 ustawy.
Możliwość zastosowania przez biegłego sądowego kosztów uzyskania przychodu w wysokości rzeczywiście poniesionych wydatków.
opinia biegłego na zlecenie Organu jako działalność wykonywania osobiście
W czasie epidemii COVID-19 na biegłych rewidentów nałożono obowiązek zwrócenia szczególnej uwagi i oceny ujawnionych w sprawozdaniu finansowym ryzyk świadczących o braku możliwości kontynuowania dalszej działalności przez badaną jednostkę. W tym celu biegły badający sprawozdanie zwróci się do służb finansowo-księgowych firmy (kierownika jednostki) z pytaniem o tzw. zdarzenia późniejsze, mogące mieć
Koszty uzyskania przychodów biegłego sądowego możliwość i warunki rozpoznania kosztów na podstawie art. 22 ust. 10 updof.
ustalenie wartości początkowej poszczególnych elementów składowych nieruchomości stanowiących odrębne środki trwałe jako iloczynu łącznej ceny nabycia i wskaźnika proporcji wynikającego z opracowania biegłego rzeczoznawcy (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Czy Wnioskodawca może zaliczyć przychody z tytułu wymienionego w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych tj. wynagrodzenia uzyskiwane jako osoba fizyczna - biegły sądowy do źródła przychodów jakim jest pozarolniczą działalność gospodarcza (art. 5a pkt 8 ww. ustawy) oraz w rezultacie, czy Wnioskodawca może ujmować przychody uzyskiwane z powyższego tytułu w podatkowej księdze przychodów
23 września 2015 r. weszła w życie duża zmiana ustawy o rachunkowości. Wprowadza ona uproszczenia dotyczące jednostek małych, a przede wszystkim uproszczenia w ich sprawozdawczości finansowej. Jednak nie tylko jednostki małe są "adresatem" wprowadzonych zmian i nie wszystkie zmiany dotyczą uproszczeń. Wiele zmian nakłada nowe obowiązki na wybrane jednostki (np. więcej jednostek musi sporządzać sprawozdanie
Czy Wnioskodawca może zaliczyć przychody z tytułu wymienionego w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wynagrodzenie biegłego sądowego do źródła przychodów jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza (art. 5a pkt 8 ww. ustawy) i ujmować w podatkowej księdze przychodów i rozchodów łącznie z innymi przychodami, uzyskiwanymi zgodnie z wykonywanymi, wskazywanymi w rejestrze ewidencji
Czy wykonując jako biegły sądowy opinie dla sądów i innych organów państwa, Wnioskodawca może skorzystać z 50% kosztów uzyskania przychodów?
Czy ujmowanie kosztów amortyzacji od wartości początkowej budynku określonej w operacie szacunkowym dokonanym przez rzeczoznawcę majątkowego według stawki 10% rocznie (zgodnie z art. 22j ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) jest prawidłowe?
Czy należności biegłych/tłumaczy prowadzących działalność gospodarczą za wydane opinie/tłumaczenia na zlecenie Sądu, będące przychodami wymienionymi w katalogu przychodów z działalności wykonywanej osobiście, można zaliczyć do źródła - działalność gospodarcza i zaniechać potrącania przez Sąd podatku dochodowego od osób fizycznych?
Sposób opodatkowania usług sporządzania ekspertyz i opinii sądowych.
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą należności za wydanie opinii przez biegłego.
Czy kwoty kosztów zwracanych przez sąd za: koszty podróży, diety, kwoty ryczałtu za nocleg, zwrot za zaświadczenie z urzędu skarbowego oraz z tytułu utraconych dochodów muszą zostać obciążone VAT, który należy odprowadzić do urzędu? W przypadku gdy zwrot kosztów podlega opodatkowaniu, czy jako podstawę opodatkowania VAT należy przyjąć kwotę netto wyliczoną od kwoty netto określonej na postanowieniu
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie rozliczania różnic kursowych według przepisów o rachunkowości.
Czy sporządzanie opinii na rzecz sądów w zakresie szacowania wartości nieruchomości oraz czynszu, w formie operatu szacunkowego i poza tą formą, jest doradztwem, a jeśli nie to czy Wnioskodawca może skorzystać ze zwolnienia podmiotowego określonego przepisami prawa w art. 113 ust. 11 ustawy o VAT?
Czy Spółka jako osoba prawna świadcząca usługi na rzecz sądów powszechnych i administracyjnych oraz prokuratur może dokonywać płatności podatku od towarów i usług w momencie zapłaty za te faktury przez ww. organy?