Możliwość skorzystania ze zwolnienia podatkowego w związku z wydatkowaniem środków pochodzących z odpłatnego zbycia lokalu użytkowego bez prowadzenia działalności gospodarczej (przed upływem 5 lat) na cele mieszkaniowe w postaci nabycia działki pod budowę domu, gdy działka ta została przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe (art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. a), oraz wpłaty na rzecz dewelopera realizującego
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia części nieruchomości nabytej do majątku wspólnego małżeńskiego, po podziale majątku.
Brak obowiązku zapłaty podatku dochodowego od sprzedaży odziedziczonego mieszkania.
Czy koszty dachu nad głową Wnioskodawcy i żony, związane z umową najmu okazjonalnego zawartą notarialnie, wynoszące ponad 25 000 zł rocznie, można uznać za wydatki na własne cele mieszkaniowe?
Samo wydatkowanie w wymaganym terminie środków ze sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze dziedziczenia na nabycie wspólnie z mężem lokalu mieszkalnego – wbrew twierdzeniu Wnioskodawczyni nie przesądza o prawie do zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Podkreślić należy, że Wnioskodawczyni w przedmiotowej sprawie nie jest inwestorem
Nabycie przez Wnioskodawcę po C, na podstawie zapisu windykacyjnego, lokalu mieszkalnego zawiera się w pojęciu nabycia w drodze spadku, użytym w art. 10 ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji, sprzedaż przedmiotowego lokalu, w dniu 10 września 2020 r., nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
Czy Wnioskodawca będzie zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu odpłatnego zbycia (sprzedaży) lokalu?
Samo podpisanie umowy rezerwacyjnej i wydatkowanie środków uzyskanych z odpłatnego zbycia w dniu 18 lipca 2016 r. nieruchomości na nabycie lokalu mieszkalnego w budynku mieszkalnym dwusegmentowym bez zaistnienia przeniesienia jego własności w ustawowym terminie nie przesądza o prawie do skorzystania ze zwolnienia podatkowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych
Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej, oraz możliwość wprowadzenia do ewidencji środków trwałych lokalu w momencie, gdy będzie on gotowy do najmu.
Mając na uwadze powołane powyżej przepisy oraz przedstawiony we wniosku stan faktyczny stwierdzić należy, że w sytuacji, w której spadkodawcy posiadali spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, a następnie w dniu 20 czerwca 2012 r. zawarli umowę ustanowienia odrębnej własności do przedmiotowego lokalu mieszkalnego, w wyniku której dokonano przeniesienia na Nich własności tego lokalu przez
Jak ustalić wartość początkową opisanego we wniosku lokalu mieszkalnego (środka trwałego) po wprowadzeniu go do ewidencji środków trwałych?
Czy jeżeli lokale mieszkalne powstały po przebudowie części budynku w 2009 r. to należy je opodatkować według zasad obowiązujących w 2009 r., czy w 2008 r.? chodzi o przeznaczenie uzyskanych kwot ze sprzedaży na zakup nowego lokalu mieszkalnego lub zapłatę podatku dochodowego od różnicy ceny sprzedaży i zakupu.
ustalenie czy ustanowienie odrębnej własności lokalu i jego wniesienie aportem do spółki kapitałowej będzie odpłatną dostawą towarów w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, - uznanie za pierwsze zasiedlenie umowy najmu lub dzierżawy dotyczącej części budynku, która ma być wyodrębniona, - zwolnienie z opodatkowania podatkiem VAT wniesienia lokalu aportem do spółki kapitałowej.
Czy Wnioskodawczyni będzie miała obowiązek zapłacenia podatku dochodowego w związku ze zbyciem lokalu mieszkalnego na podstawie umowy o dożywocie, przed upływem pięciu lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie nieruchomości lokalowej?
CIT - w zakresie ustalenia wartości początkowej prawa wieczystego użytkowania gruntu oraz własności budynków i budowli wniesionych do spółki komandytowej w formie aportu
Czy Wnioskodawca prawidłowo uznaje, iż dzień podpisania aktu notarialnego, przenoszącego własność lokalu na kupującego, jest datą powstania przychodu podatku w dochodowym od osób fizycznych?
Czy Wnioskodawca prawidłowo uznaje, iż dzień podpisania aktu notarialnego, przenoszącego własność lokalu na kupującego, jest datą powstania przychodu podatku w dochodowym od osób fizycznych?
Czy w przedstawionej sytuacji będzie Panu przysługiwało prawo do skorzystania z ulgi odsetkowej polegającej na odliczaniu od dochodu odsetek od kredytu spłacanego począwszy od daty nabycia na własność lokalu do czasu obowiązywania ulgi ?