kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
MF opublikował projekt z 26 lipca 2021 r. dotyczący zmian podatkowych, które mają być wprowadzone w ramach programu Polski Ład. Dla podatników PIT przewiduje się m.in. podniesienie kwoty wolnej od podatku do 30 000 zł oraz wzrost limitu drugiego progu podatkowego do 120 000 zł. Podatnicy CIT skorzystają m.in. w szerszym zakresie z tzw. estońskiego CIT, a podatnicy VAT będą mogli tworzyć grupy podatkowe
W zakresie: uznania działalności w zakresie badań i rozwoju za działalność badawczo-rozwojową w rozumieniu art. 4a pkt 26-28 ustawy.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy nakłady na zakupy, amortyzację sprzętu oraz oprogramowania, które będą wykorzystywane w ramach projektów badawczo-rozwojowych Spółka może ująć w kosztach działalności badawczo-rozwojowej.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych Spółce będzie przysługiwało prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w rozumieniu tej ustawy w części, w której koszty te nie zostały Spółce zwrócone w jakiejkolwiek formie.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wynagrodzenia za prace wypłacane pracownikom wraz z narzutami na ubezpieczenia społeczne, zarówno w pełni wykonujących zadania dla działu B+R, jak i część kosztów pracy osób wspomagających pracę działu B+R (tj. dedykowanych w części do wykonywania pracy z zakresu działalności B+R), będą uznane jako koszty kwalifikowane.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy wydatki z tytułu zaangażowania innych osób, wspomagających pracę w zakresie działalności B+R mogą być przez Spółkę uwzględnione w kosztach działalności badawczo-rozwojowej jako koszty kwalifikowane.
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie ustalenia, czy prace prowadzone przez Wnioskodawcę stanowią działalność badawczo-rozwojową, a w konsekwencji Spółce przysługuje prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania kosztów kwalifikowanych w części, w której koszty te nie zostały zwrócone w jakiejkolwiek formie oraz ustalenia, czy w związku z wejściem w życie nowelizacji przepisów na skutek tzw
Podatek dochodowy od osób prawnych w zakresie prawidłowości wyodrębnienia kosztów kwalifikowanych w odrębnej ewidencji rachunkowej dla spełnienia przesłanki z art. 9 ust. 1b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
1. Czy prace zmierzające do stworzenia nowych lub zmodernizowania już istniejących produktów oraz rozwiązań informatycznych, prowadzone przez Spółkę stanowią działalność badawczo - rozwojową w rozumieniu ustawy o CIT, w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2016 r.? 2. Czy w kosztach działalności badawczo - rozwojowej Spółka może uwzględnić (w ramach przewidzianych w ustawie limitów) zarówno wydatki
1) czy prace, które prowadzi i będzie prowadził Podatnik w ramach Projektu, uprawniają, w części nie sfinansowanej z Dotacji, do skorzystania z ulgi podatkowej określonej w art. 18d ustawy CIT, a w szczególności: a) czy prace te powinny być uznane za działalność badawczo-rozwojową, a w szczególności za badania przemysłowe lub prace rozwojowe, w rozumieniu art. 18d ust. 1 ustawy CIT, w związku z art
w sytuacji Wnioskodawczyni zachodzi uzasadniona konieczność zmiany warunków mieszkaniowych, wymagana przepisem art. 16 ust. 7 ustawy o podatku od spadków i darowizn dla zachowania ulgi mieszkaniowej, pomimo zbycia nabytego w drodze darowizny mieszkania przed upływem 5 lat od dnia jego otrzymania. A zatem, jeżeli Wnioskodawczyni dokona zbycia powyższego mieszkania przed upływem 5 lat, a nabycie innego
Czy można skorzystać z prawa do odliczenia od dochodu wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych na zakup pieca węglowego i modernizację kotłowni przez osoby niepełnosprawne?
Czy w związku z ustawą o abolicji podatkowej z dnia 25 lipca 2008r. małżonkom zostanie przywrócone prawo do skorzystania z odliczenia limitu ulgi mieszkaniowej (która została w całości wykorzystana w 2005 roku tylko i wyłącznie w związku z dochodami z zagranicy) od podatku w 2008 roku?
Czy zapisy w SAP (ewidencji wyrobów akcyzowych prowadzonej na obcych magazynowych składach podatkowych) dokonywane na zasadach opisanych w niniejszym wniosku mogą być podstawą dla Spółki (będącej podatnikiem akcyzy od wydawanych z baz obcych paliw ciekłych i biopaliw) do określania zawartości biokomponentów dodanych do paliw ciekłych, a w konsekwencji do stosowania zwolnienia, o którym mowa w § 12
Czy wniesienie aportem w 2008 r. przedmiotowej nieruchomości skutkować będzie obowiązkiem dokonania korekty dochodu, o której mowa w art. 18 ust. 6a pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Czy Wnioskodawczyni może do końca 2007 r. opodatkowywać całość dochodów z tytułu najmu mieszkań zgodnie ze złożonym oświadczeniem?Czy w przypadku, gdy mąż Wnioskodawczyni dokona w formie aktu notarialnego nieodpłatnego zniesienia współwłasności mieszkań na Wnioskodawczynię, małżonkowie nie utracą prawa do wcześniej rozliczonej ulgi podatkowej z tytułu budowy na wynajem?Czy można amortyzować mieszkania
Czy w związku z zachowaniem 6-cio miesięcznego terminu od daty sprzedaży darowanego lokalu mieszkalnego do daty nabycia innego lokalu oraz uzasadnioną koniecznością sprzedaży wyżej wymienionego lokalu, jestem zobowiązany do uiszczenia podatku od darowizny?
Podatnik zwrócił się z zapytaniem, czy osoba, która w wyniku zniesienia współwłasności otrzymała 1/4 część nieruchomości powinna zapłacić podatek od darowizny.