Brak możliwości odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia działek, którego wysokość została określona w umowie zawartej w formie aktu notarialnego.
uznanie czy Gmina dokonująca odpłatnie zbycia nieruchomości (aport, wywłaszczenie za odszkodowaniem, sprzedaż) działa jako podatnik VAT i czy w tym zakresie prowadzi działalność gospodarczą
Czy planowany przez Zainteresowanego aport nieruchomości stanowiących Działkę nr 1, Działkę nr 2 oraz Działkę nr 3 (budynków/budowli oraz prawa wieczystego użytkowania gruntów) do Nowej Spółki korzystać będzie ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług?
Czy w związku ze sprzedażą nieruchomości rolnej Wnioskodawca korzysta ze zwolnienia określonego w art. 21 ust. 1 pkt 28 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Należy stwierdzić, iż przychód ze sprzedaży środków trwałych w części przypadającej na Wnioskodawcę (50%) stanowi przychód z działalności gospodarczej. Określając podstawę do opodatkowania należy uwzględnić 50% kosztów jakie zostały poniesione przez Wnioskodawcę i jego małżonkę na nabycie działki i zabudowę oraz powiększyć o sumę dokonanych odpisów amortyzacyjnych.
mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane przepisy uznać należy, że przychód uzyskany przez Wnioskodawcę ze sprzedaży trzech domów wybudowanych na nieruchomości gruntowej nabytej w 1996 r. nie stanowi źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym, bowiem sprzedaż nastąpiła
sprzedaż przedmiotowej nieruchomości (działek budowlanych) nastąpi po upływie 5 lat licząc od końca roku kalendarzowego, w którym miało miejsce jej nabycie, zatem przychód uzyskany ze sprzedaży tej nieruchomości nie będzie stanowić źródła przychodu, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, czyli nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.