Zwrot dopłat wniesionych do spółki z o.o. może korzystać ze zwolnienia z PIT także wtedy, gdy następuje na rzecz wspólnika, który w chwili wypłaty nie jest już wspólnikiem tej spółki. Konieczne do tego jest jednak zapewnienie odpowiedniej chronologii zdarzeń - wyrok NSA z 13 stycznia 2022 r., sygn. akt I FSK 1314/21.
Czy dokonany na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę zwrot dopłat (do wysokości, w jakiej uprzednio dopłaty zostały wniesione), które to dopłaty zostały dokonane przez Poprzedniego Udziałowca, będzie podlegać opodatkowaniu PIT?
Skutki podatkowe zwrotu dopłaty wniesionej do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez poprzedniego udziałowca.
czy zwrotu wniesionych przez Wspólnika dopłat, w części przypadającej proporcjonalnie na udziały Wnioskodawcy w Spółce kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy generuje przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych
Czy w związku z uzyskaniem zwrotu wniesionej przez Wspólnika dopłaty, w części przypadającej proporcjonalnie na udział Wnioskodawcy w Spółce kapitałowej, po stronie Wnioskodawcy powstanie przychód opodatkowany podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Zwolnienie z opodatkowania zwrotu dopłat wniesionych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez ówczesnych wspólników
skutki podatkowe zwrotu dopłat wniesionych do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez poprzedniego udziałowca spółki
Czy wypłata (zwrot) dopłaty do kapitału rezerwowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, do którego pobrania jest zobowiązany płatnik (spółka)?
czy zwrot dopłaty wniesionej uprzednio do spółki z o.o. w formie wzajemnego potrącenia wierzytelności pieniężnych podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy wolne od podatku dochodowego będą przychody z tytułu zwrotu dopłat wniesionych uprzednio, zgodnie z odrębnymi przepisami, do spółki - do wysokości wniesionych dopłat, otrzymane przez następcę prawnego wspólnika, który wniósł dopłaty?
skutki podatkowe likwidacji spółki kapitałowej (zwrot wkładów i dopłat)
Czy w związku ze zwrotem w przyszłości Dopłat przez Spółkę Akcyjną na rzecz Akcjonariusza będącego osobą fizyczną, które to Dopłaty zostały uprzednio wniesione przez Akcjonariusza zgodnie z przepisami KSH oraz Statutem Spółki Akcyjnej, będą ciążyły na Spółce Akcyjnej obowiązki płatnika w podatku dochodowym od osób fizycznych?
Należy wskazać, że czynność przekazania udziałowcowi nieruchomości zabudowanej w ramach spłaty dopłat do kapitału nie została wymieniona w katalogu czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, czynność ta nie będzie podlegała opodatkowaniu ww. podatkiem zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.
Czy w związku z wniesieniem dopłaty do SKA lub uzyskaniem prawa do zwrotu wniesionej dopłaty u akcjonariusza SKA powstanie przychód opodatkowany na gruncie ustawy?
Spółka z o.o. zaciągnęła kredyt w celu sfinansowania zwrotu dopłat wniesionych przez udziałowców (osoby fizyczne). Dopłaty były przeznaczone na pokrycie potrzeb inwestycyjnych spółki. Czy odsetki od zaciągniętego kredytu spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Opodatkwoanie zwrotu dopłat do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesionych przez ówczesnych wspólników a wypłaconych następcą prawnym.
Opodatkwoanie zwrotu dopłat do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wniesionych przez ówczesnych wspólników a wypłaconych następcą prawnym.
Czy w wypadku podjęcia przez zgromadzenie wspólników spółki z o.o. uchwały o zwrocie dopłat zwrócone dopłaty należy zaliczyć do przychodów wspólników (w tym Pana) w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy zwrócenie Wnioskodawcy dopłat wniesionych do Spółki przez jej dotychczasowego/ dotychczasowych udziałowców spowoduje konieczność rozpoznania przez Wnioskodawcę przychodu podatkowego na gruncie przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: podatek CIT)?
Osoba, która odkupiła udział w spółce, może skorzystać ze zwolnienia przy zwrocie dopłaty wniesionej przez poprzedniego udziałowca - wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 18 maja 2011 r. (sygn. akt II FSK 65/10).
Czy otrzymanie przez Wnioskodawcę dopłat w zdarzeniu przyszłym opisanym we wniosku spowoduje konieczność rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?
Czy Spółka może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów odsetki i prowizje od kredytu zaciągniętego na zwrot dopłat oraz ujemne różnice kursowe związane z tym kredytem?