11 kwietnia 2011 r. wchodzi w życie ważna nowelizacja Kodeksu postępowania administracyjnego oraz Prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi. Pozwala ona skarżyć się na przewlekłość postępowania.
Kontrola celno-skarbowa powinna być zakończona bez zbędnej zwłoki, ale nie później niż w ciągu 3 miesięcy od dnia jej wszczęcia (art. 63 ust. 1 ustawy o KAS). Co jednak zrobić w przypadku, gdy kontrola ta przedłuża się – według podatnika zazwyczaj z przyczyn nieuzasadnionych?
1 czerwca 2017 r. weszły w życie zmiany w Kodeksie postępowania administracyjnego (dalej: k.p.a.) oraz dostosowane do nich zmiany w ustawie – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (dalej: ppsa). Wprowadzone zmiany mają na celu skrócenie czasu potrzebnego do merytorycznego rozstrzygnięcia sprawy przez organ administracji lub sąd. Dzięki nowelizacji skargę do sądu można wnieść bez potrzeby
Od 15 sierpnia 2015 r. zmieniają się przepisy postępowania przed sądami administracyjnymi. Zmiany mają bezpośredni wpływ na prawa i obowiązki podatników, którzy będą chcieli m.in. skarżyć interpretacje Ministra Finansów, decyzje fiskusa, inne działania organów podatkowych, czy ich bezczynność. Zmiany procedur mają na celu dostosowanie procesu sądowego do potrzeb praktyki. Dzięki nim podatnicy zyskają
Pracodawca niezadowolony z długości trwania postępowania sądowego, w którym uczestniczy, może złożyć skargę do sądu na przewlekłość prowadzonego przez niego postępowania. Minimalna wysokość rekompensaty, jakiej z tego tytułu może żądać pracodawca od Skarbu Państwa, wynosi 2000 zł, a maksymalna 20 000 zł.