pusta faktura
Porada aktualna
05.04.2024 Podatki

Dokonaliśmy korekty „pustej faktury”, jednak miało to miejsce już po jej ujawnieniu przez organ kontroli skarbowej. Czy organ może nam wymierzyć sankcje, o których mowa w art. 108 ust. 1 ustawy o VAT? Czy oprócz tych sankcji możemy być dodatkowo ukarani?

Artykuł
11.01.2019 Podatki

Nabywca paliwa nie może się powoływać na dobrą wiarę, gdy płacił za paliwo gotówką i nie złożył wniosku o potwierdzenie rejestracji VAT sprzedawcy. Przy ocenie dobrej wiary nabywcy istotną rolę odgrywa bowiem dokonywanie płatności w systemie bankowym (nie gotówką) oraz złożenie wniosku o potwierdzenie rejestracji VAT dostawcy (wyrok NSA z 21 listopada 2018 r., I FSK 1989/16).

Artykuł
08.03.2018 Podatki

Podatnik ponosi podatkowe konsekwencje nierzetelności faktury sprzedaży podpisanej przez jego pełnomocnika - wyrok NSA z 31 stycznia 2018 r., sygn. I FSK 444/16.

Artykuł
08.09.2017 Podatki

W praktyce zdarza się, że sprzedawca wystawi fakturę zaliczkową pełniącą dla stron transakcji rolę wezwania do wpłaty zaliczki, ale faktyczne otrzymanie kwoty określonej tą fakturą nastąpi po upływie 30. dnia od dnia wystawienia faktury zaliczkowej. W takiej sytuacji faktura jest wystawiona przedwcześnie. Najbardziej dotkliwym skutkiem przedwczesnego wystawienia faktury zaliczkowej może być podwójne

Interpretacja
16.02.2016 Podatki

Czy na warunkach określonych w opisie stanu faktycznego Spółka może dokumentować za pomocą faktur, bez odrębnego żądania, całą sprzedaż, w tym dokonywaną na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej, oraz naprawy gwarancyjne i czy w związku z tym nie wystąpią po stronie Spółki żadne dodatkowe obowiązki w zakresie zapłaty VAT z tzw. pustej faktury?

Interpretacja
21.05.2015 Podatki

brak obowiązku wystawiania faktur korygujących lub not korygujących, gdy termin wystawienia faktury wypadł wcześniej niż na 30 dni przed dokonaniem dostawy towarów lub otrzymaniem zapłaty, nieuznanie faktur wystawionych wcześniej niż na 30 dni przed dokonaniem dostawy towarów lub otrzymaniem zapłaty za tzw. puste faktury

Interpretacja
10.07.2013 Podatki

Czy wystawienie faktury w formie elektronicznej, w systemie E., którą można uznać za fakturę dla potrzeb podatku VAT oraz wystawienie dodatkowej faktury poprzez zaimportowanie do systemu I. faktury z E., która również spełnia wymogi dla podatku VAT, będzie potraktowane jako podwójne wystawienie faktury, co wiąże się z koniecznością zapłacenia podatku VAT po raz drugi?

Interpretacja
19.06.2013 Podatki

W zakresie rozliczenia podatku należnego oraz podatku w związku z wystawieniem faktur oznaczonych pro forma lub faktura pro forma.

Porada
29.05.2012 Podatki

Jestem jednym ze wspólników spółki cywilnej. Toczy się wobec mnie postępowanie dotyczące tzw. pustych faktur. Organ podatkowy pierwszej instancji wydał decyzję, na podstawie której wskazał, że jestem zobowiązany do zapłaty podatku wynikającego z (jego zdaniem) pustych faktur wystawionych przez spółkę. Czy wydana decyzja jest prawidłowa? Czy mogę odpowiadać za zobowiązanie z art. 108 ustawy o VAT, skoro

Porada
15.01.2012 Podatki

Pracownik spółki przypadkowo wypisał kilka faktur dokumentujących tę samą transakcję. Ze względu na to, że były one wypisane błędnie, nie zostały przekazane kontrahentowi, który otrzymał wyłącznie jedną fakturę poprawnie dokumentującą wykonaną czynność. Jednocześnie przez nieuwagę faktury te nie zostały zniszczone - leżały w szufladzie pracownika, który je wystawił. W trakcie kontroli podatkowej urzędnicy

Interpretacja
17.05.2011 Podatki

Podatek z pustej faktury wystawionej przed wydaniem towaru musi zostać rozliczony.

Interpretacja
02.12.2010 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie wystawienia korekty faktury, oraz w zakresie potwierdzenia przez odbiorcę korekty faktury oraz zwrotu podatku VAT poprzez złożenie korekty deklaracji VAT-7.

Interpretacja
29.04.2010 Podatki

opodatkowanie i dokumentowanie wypłacania oraz otrzymywania premii pieniężnej

Interpretacja
23.10.2009 Podatki

Określenie okresu rozliczeniowego, w którym należy ująć faktury korygujące do faktur wewnętrznych, mających udokumentować WNT; prawo do korekty faktury, o której mowa w art. 108 ust. 1 ustawy.

Interpretacja
21.09.2009 Podatki

Czy Wnioskodawca może dokonać korekty podatku VAT zapłaconego do Urzędu Skarbowego?

Interpretacja
31.07.2009 Podatki

Czy Wnioskodawczyni postąpiła prawidłowo wykazując w miesiącu grudniu 2008 r. wewnątrzwspólnotową dostawę towaru ze stawką 0%, mimo tego że dostawa nie miała miejsca, jednocześnie korygując ją w miesiącu lutym 2009 r.?

Interpretacja
07.07.2009 Podatki

Prawo do skorygowania podatku należnego, wynikającego z niesłusznie wystawionej faktury VAT.

Interpretacja
19.05.2008 Podatki

Czy można było, przed dniem 01 maja 2004r., wprowadzić do obrotu gospodarczego faktury VAT, w sytuacji gdy odbiorca odmówił ich podpisania - zwrócił bez podpisu oryginał i kopie, zaznaczając brak podstawy do ich wystawienia?Czy zgodnie z obowiązującymi przed dniem 01 maja 2004r. przepisami dozwolone było nanoszenie na zwróconej bez podpisu (odrzuconej) fakturze VAT sformułowania oświadczenie celem

Interpretacja
19.12.2007 Podatki

Czy Spółka prawidłowo określiła moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu wpłaconych zaliczek? Czy Spółka prawidłowo określiła moment powstania obowiązku podatkowego z tytułu pozostałej wartości transakcji?