Wycofanie nieruchomości z działalności gospodarczej, najem prywatny.
Niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT czynności wycofania nieruchomości z działalności gospodarczej w celu jej dalszego wynajmu oraz brak obowiązku dokonania korekty podatku naliczonego w związku z wycofaniem ww. nieruchomości i w związku z poniesionymi nakładami na nieruchomość.
Czy usługa wynajmu wskazanej nieruchomości na rzecz nowo założonej spółki opodatkowanej ryczałtem od dochodów spółek będzie stanowiła dla tej spółki ukryty zysk w rozumieniu art. 28m ust. 3 pkt 3 ustawy o CIT, a w konsekwencji czy będzie podlegała opodatkowaniu ryczałtem od dochodów spółek po stronie spółki na podstawie art. 28m ust. 1 pkt 2 ustawy o CIT
Możliwość opodatkowania przychodów z najmu garażu ryczałtem w wysokości 8,5%.
Nieuznanie za podatnika podatku VAT w związku ze sprzedażą udziałów w: • ¼ części w nieruchomości, • 1/128 części w nieruchomości, • ½ części w nieruchomości, • 1/64 części w nieruchomości oraz niepodleganie opodatkowaniu podatkiem VAT dostawy udziałów w ww. nieruchomościach.
Przychodem z najmu mieszkań będzie wyłącznie kwota czynszu najmu, bez uwzględniania pozostałych opłat i kosztów mediów.
Zwolnienie od podatku sprzedaży mieszkania - własne cele mieszkaniowe - spłata kredytu hipotecznego.
Możliwość uznania działalności związanej z wynajmem krótkoterminowym za wynajem prywatny oraz określenie wysokości stawki ryczałtu.
Ustalenie źródła przychodu (likwidacja działalności gospodarczej, najem prywatny).
MF potwierdziło, że podatnik, który wynajmuje mieszkanie za pośrednictwem serwisu internetowego, nie musi zakładać działalności gospodarczej. Przychody uzyskiwane w ten sposób mogą być zaliczane do przychodów z tzw. najmu prywatnego. MF przyznało również, że nie prowadzi obecnie prac nad interpretacją ogólną w tej sprawie.
Możliwość zastosowania 8,5% stawki zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych z tytułu wynajmu krótkoterminowego.
Podleganie opodatkowaniu i korekta podatku naliczonego w związku z przeniesieniem budynku z działalności gosp. do majątku prywatnego.
Określenie, czy przychody uzyskane z najmu prywatnego wliczają się w kwotę 2 000 000 euro limitującą możliwość skorzystania z ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych z działalności.
Prawo do odliczenia podatku w związku z zakupem towarów i usług związanych z wybudowaniem budynku użytkowego, będącego przedmiotem najmu.