Skutki podatkowe ustanowienia na rzecz Wnioskodawczyni nieodpłatnej służebności mieszkania przez syna za zgodą jego żony.
Umowa o dożywocie nie została wymieniona w katalogu czynności opodatkowanych podatkiem od spadków i darowizn – jeżeli w jej ramach zostały ustanowione nieodpłatne użytkowanie lub służebności, które zostały wymienione w katalogu tytułów objętych tym podatkiem – to jako integralna część umowy o dożywocie, tytuły te również nie podlegają opodatkowaniu podatkiem.
W zakresie skutków podatkowych ustanowienia na Państwa rzecz nieodpłatnej służebności mieszkania przez Państwa córkę za zgodą jej męża.
Nabycie prawa majątkowego tytułem ustanowienia przez małżeństwo C. na Pani rzecz osobistej dożywotniej służebności mieszkania jako wynagrodzenie za przeniesienie przez Panią własności udziałów w nieruchomości na rzecz ustanawiających służebność nie podlega podatkowi od spadków i darowizn.
W związku z zawarciem przez Panią umowy przeniesienia własności nieruchomości w trybie art. 231 § 2 Kodeksu cywilnego, w której wynagrodzeniem jest ustanowienie dożywotniej, osobistej służebności mieszkania, nie będzie Pani miała obowiązku zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
W zakresie skutków podatkowych ustanowienia na Pani rzecz nieodpłatnej służebności mieszkania przez Pani córkę za zgodą jej męża.
Jako że nabycie ograniczonego prawa rzeczowego (nieodpłatnej służebności mieszkania) nastąpi na podstawie umowy zawartej pomiędzy Panią (matką jako nabywcą prawa) a Pani synem, to w sytuacji, gdy żona Pani syna (Pani synowa) wyrazi zgodę, o której mowa w art. 37 § 1 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego na ustanowienie ww. służebności, nabycie to skorzysta ze zwolnienia przewidzianego w art. 4a ustawy
Czy notariusz jest zobowiązany pobrać podatek od spadków i darowizn w przypadku, gdy sporządza akt notarialny obejmujący jedynie oświadczenie o ustanowieniu nieodpłatnego użytkowania/służebności?
Czy z tytułu tego, że darczyńcy (Wnioskodawca i Jego żona) będą korzystać (mieszkać) w domu, który podarowali własnym dzieciom, będą zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czynność ustanowienia nieodpłatnej służebności osobistej nie została wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Tym samym na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek zapłaty podatku od czynności cywilnoprawnych.
Zakres ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania lub nieodpłatnego dożywotniego korzystania z lokalu mieszkalnego.
Należy stwierdzić, iż czynność ustanowienia nieodpłatnej służebności mieszkania lub dożywotniego nieodpłatnego użytkowania nie została wymieniona w art. 1 ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych i tym samym nie podlega opodatkowaniu tym podatkiem. Należy nadmienić iż opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega wyłącznie ustanowienie odpłatnej służebności oraz ustanowienie
Czy ustanowienie w akcie notarialnym nieodpłatnych służebności gruntowych na rzecz każdoczesnych właścicieli działki podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn? Czy kupujący działkę mają w związku z tym obowiązek złożenia zeznania podatkowego i zapłaty podatku od darowizn?
Czy ustanowienie w akcie notarialnym nieodpłatnych służebności gruntowych na rzecz każdoczesnych właścicieli działki podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn? Czy kupujący działkę mają w związku z tym obowiązek złożenia zeznania podatkowego i zapłaty podatku od darowizn?
Czy nabycie nieodpłatnej służebności gruntowej przechodu i przejazdu podlega opodatkowaniu podatkiem od spadku i darowizn?
Czy ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
Czy ustanowienie nieodpłatnej służebności gruntowej podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?
Czy ustawie o podatku od spadków i darowizn podlega nabycie nieodpłatnej służebności gruntowej i w związku z tym właściciele sąsiadujących ze sobą działek mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego i uiszczenia podatku?Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku uznania, że ustanowienie opisanych nieodpłatnych służebności gruntowych podlega opodatkowaniu?Jaki podmiot uiszcza ewentualny podatek
Czy ustawie o podatku od spadków i darowizn podlega nabycie nieodpłatnej służebności gruntowej i w związku z tym właściciele sąsiadujących ze sobą działek mają obowiązek złożenia zeznania podatkowego i uiszczenia podatku? Jak ustalić podstawę opodatkowania w przypadku uznania, że ustanowienie opisanych nieodpłatnych służebności gruntowych podlega opodatkowaniu? Jaki podmiot uiszcza ewentualny podatek
Czy nabycie prawa nieodpłatnej służebności przejścia i przejazdu na rzecz każdoczesnego właściciela lub użytkownika wieczystego podlega podatkowi od spadków i darowizn? Jeżeli tak, to ile wynosi wysokość podatku, jaka jest podstawa jego naliczenia oraz czy podstawą ustalenia wysokości podatku jest wartość zbywanego lokalu mieszkalnego czy też wartość całej nieruchomości zabudowanej budynkiem mieszkalnym