Możliwość zastosowania art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i zapłaty w 2024 roku zaliczki we wskazanej w tym przepisie formie uproszczonej.
Zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w formie uproszczonej w przypadku łączenia się spółek przez przejęcie.
Zasady wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w przypadku łączenia się spółek przez przejęcie.
W zakresie ustalenia, czy w celu wyliczania uproszczonych zaliczek na podatek CIT Spółka jako podatek należny - o którym mowa w art. 25 ust. 6 updop - powinna przyjąć sumę podatku skalkulowanego według stawki 19%, jak i według stawki 5% (zgodnie z zasadami IP BOX) po uwzględnieniu wszystkich przysługujących jej ulg i odliczeń, wynikający z rocznego zeznania podatkowego CIT złożonego w roku poprzedzającym
Dotyczy ustalenia, czy celem obliczania uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych Spółka jako „podatek należny wykazany w zeznaniu”, o którym mowa w art. 25 ust. 6 ustawy o CIT powinna przyjąć sumę podatku obliczonego wg stawki 19% CIT oraz wg stawki 5% CIT (stosownie do przepisów o IP Box) po uwzględnieniu wszystkich przysługujących jej odliczeń i ulg, wynikającą z zeznania podatkowego
Czy Spółka postępuje prawidłowo, wyliczając zaliczkę na podatek dochodowy od osób prawnych na podstawie prawidłowo prowadzonych ksiąg rachunkowych, stosując zasadę wyrażoną w art. 17 ust. 2 pkt 4 ustawy o rachunkowości? (pytanie zadane we wniosku jako pierwsze w kolejności)
Czy w związku ze złożonymi w marcu 2021 r. i wrześniu 2021 r. korektami zeznań o wysokości osiągniętego dochodu w 2019 r. Spółka powinna zmienić kwotę zaliczek płaconych w formie uproszczonej odpowiednio w kwietniu 2021 r. (zaliczka należna za marzec) oraz w październiku 2021 r. (zaliczka należna za wrzesień) odpowiednio do zmiany wysokości podstawy ich obliczenia
Dotyczy sposobu obliczania zaliczek uproszczonych przy korzystaniu z ulgi IP BOX.
Przepisy o następstwie podatkowym wynikające z art. 93 Ordynacji podatkowej i związane z tym skutki podatkowe na gruncie ustawy o CIT.
1 lipca 2022 r. przywrócono możliwość częściowego odliczania składki zdrowotnej podatnikom opodatkowanym podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym oraz kartą podatkową. W artykule omawiamy nowe zasady dokonywania tych odliczeń.
Kwartalny system wpłacania zaliczek w 1. roku działalności PGK. Uproszczona forma wpłacania zaliczek w 1. i 2. roku działalności PGK. Wyłączenie z opodatkowania na podstawie art. 24ca ust. 14 pkt 1 ustawy o CIT dla PGK rozpoczynającej działalność.
Sposób obliczania zaliczek uproszczanych przy korzystaniu z preferencji IP BOX.
W zakresie ustalenia, czy Wnioskodawca może wybrać zaliczki uproszczone, o których mowa w art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w latach 2021 i 2022 r., przy uwzględnieniu dochodu zadeklarowanego przez spółkę przekształconą w zeznaniu CIT-8 za 2019 r.
czy w związku z planowanym przedłużeniem okresu funkcjonowania PGK oraz zawarciem Nowej umowy PGK w niezmienionym składzie, Wnioskodawca od pierwszego roku obowiązywania Nowej umowy PGK, będzie uprawniony do wpłacania zaliczek miesięcznych na podatek dochodowy od osób prawnych w uproszczonej formie, w miesięcznej wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego przez PGK w roku poprzedzającym
Czy zysk wypłacony wspólnikowi będącemu komandytariuszem spółki komandytowej, która stała się z dniem 1 stycznia 2021 r. podatnikiem CIT, może korzystać ze zwolnienia w podatku u źródła przewidzianego w przepisie art. 22 ust. 4 ustawy o CIT; Czy spółka komandytowa będąca podatnikiem CIT może skorzystać z uproszczonych zaliczek na podatek dochodowy.
Płacenie uproszczonych zaliczek w związku z przedłużeniem funkcjonowania PGK
czy kwotę miesięcznej zaliczki na podatek CIT w wysokości uproszczonej, o której mowa w art. 25 ust. 6 updop, ustala się na podstawie podatku należnego z działalności opodatkowanej podatkiem CIT, bez uwzględniania hipotetycznego podatku z działalności zwolnionej od podatku dochodowego, o której mowa w art. 17 ust. 1 pkt 34 updop
w jakim momencie w samodzielnym publicznym zakładzie opieki zdrowotnej korzystającym z płacenia zaliczek w formie uproszczonej powstaje zobowiązanie z tytułu wydatkowania dochodów zwolnionych z podatku na podstawie art. 17 ust. 1 w latach ubiegłych na inne cele niż określone w art. 17 ust. 1b
24 czerwca 2020 r. weszły w życie przepisy tzw. tarczy antykryzysowej 4.0. Jest to kolejna modyfikacja tarczy antykryzysowej wprowadzającej szczególne rozwiązania prawne łagodzące skutki ekonomiczne epidemii COVID-19. W publikacji przedstawiamy, jakie rozwiązania zostały wprowadzone tarczą 4.0.
w zakresie możliwości stosowania uproszczonej formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych po okresie obowiązywania umowy o utworzeniu podatkowej grupy kapitałowej i obliczenia kwoty należnej zaliczki jako 1/12 kwoty podatku wykazanego w zeznaniu złożonym w ostatnim roku przed powstaniem PGK (tj. zeznaniu za 2009 r. złożonym w 2010 r.).