Interpretacja
21.07.2022 Podatki

Obowiązki płatnika w związku ze zwolnieniem cudzoziemców z opłat za studia doktoranckie.

Interpretacja
21.07.2022 Podatki

Przeprowadzenie przez Federację procesu i nadania tytułu doktora, będzie korzystać ze zwolnienia od podatku VAT na mocy art. 43 ust. 1 pkt 29 lit. a ustawy.

Interpretacja
08.07.2022 Podatki

Zwolnienie doktoranta z opłaty za studia nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i w konsekwencji po stronie doktoranta nie powstaje przychód. Państwo jako płatnik nie jesteście zobowiązani do pobrania zaliczki na podatek dochodowy ani do wystawienia informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja
14.06.2022 Podatki

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Świadczenie wypłacone w ramach stypendium doktorskiego stanowi przychód z innych źródeł, o którym mowa w art. 20 ust. 1 ustawy o PIT korzystający ze zwolnienia z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 16 lit b) ustawy o PIT.

Porada
11.12.2019 Ubezpieczenia

PROBLEM Od 1 lutego 2020 r. zamierzamy zatrudnić na podstawie umowy zlecenia osobę (w wieku 25 lat), która od 1 października 2019 r. kształci się w szkole doktorskiej. Czy z tytułu mowy zlecenia osoba ta będzie podlegać u nas ubezpieczeniom społecznym i ubezpieczeniu zdrowotnemu? Czy zatrudnienie na zlecenie wpłynie na zakres ubezpieczenia w szkole doktorskiej?

Artykuł
16.10.2019 Ubezpieczenia

Od 1 października 2019 r. w nowo powstałych szkołach doktorskich kształcenie rozpoczęli pierwsi doktoranci. Zgodnie z nowymi przepisami podlegają oni obowiązkowo ubezpieczeniom społecznym. Mogą także przystąpić do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego, jednak zasiłki finansowane z tego ubezpieczenia będą mogli otrzymywać wyłącznie po ustaniu tytułu ubezpieczenia.

Artykuł

W 2019 r. wejdą w życie duże nowelizacje przepisów w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą nowych zasad prowadzenia i przechowywania dokumentacji pracowniczej oraz pracowniczych planów kapitałowych.

Interpretacja
21.11.2017 Podatki

Pokrycie części kosztów związanych z postępowaniem dotyczącym uzyskania przez Pracownika tytułu doktora, tj. pokrycia kosztów związanych z wynagrodzeniem dla promotora oraz recenzentów, kosztów delegacji oraz kosztów wydziałowych zgodnie z przepisami Kodeksu pracy na podniesienie kwalifikacji zawodowych Pracownika stanowić będą Jego przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, zwolniony jednakże

Interpretacja
17.05.2016 Podatki

Zwolnienie z opodatkowania przychodu wynikającego ze zwolnienia z opłat za studia doktoranckie.

Interpretacja
05.12.2014 Podatki

Podstawą prawną otrzymanego świadczenia nie jest stosunek pracy, ale uchwała senatu publicznej uczelni, podjęta na podstawie upoważnienia ustawowego, regulująca zasady pobierania opłat od studentów i doktorantów. Dlatego też przedmiotowy przychód nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT, ale przychód z innych źródeł określony w art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Z

Interpretacja
11.07.2014 Podatki

1) Czy środki finansowe przekazane Wnioskodawcy przez Uniwersytet w ramach uczestnictwa w Programie podlegają częściowemu zwolnieniu z podatku dochodowego zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 16 lit. b) u.p.d.o.f.?2) O ile odpowiedź na pytanie 1 jest pozytywna, jaka część środków finansowych przekazanych przez Uniwersytet Wnioskodawcy w ramach uczestnictwa w Programie korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego

Interpretacja
16.04.2014 Podatki

Czy stypendium otrzymywane w Polsce jest opodatkowane? Czy od podatku za stypendium otrzymywane w Hiszpanii Wnioskodawca może odjąć odpowiednią wysokość diet za dobę podróży zagranicznej? Jaka jest wysokość diety dla miesięcy styczeń - maj 2013 dla Hiszpanii? Czy podatek Wnioskodawca płaci w całości w Polsce czy jakąś część w Hiszpanii? Po jakim kursie należy przeliczać EURO na PLN przy płaceniu podatku

Interpretacja
19.03.2014 Podatki

Możliwość zwolnienia z opodatkowania środków finansowych otrzymanych w ramach programu Mobilność Plus

Interpretacja
25.02.2013 Podatki

Czy podatek Wnioskodawca płaci w całości w Polsce czy częściowo w Hiszpanii? Według jakiego kursu w przypadku Wnioskodawcy należy przeliczać Euro na PLN przy zapłacie podatku?

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Pracownik przedstawił nam zaświadczenie od okulisty z przychodni rejonowej stwierdzające fakt pogorszenia wzroku i potrzebę stosowania soczewek kontaktowych. Pracownik domaga się zwrotu poniesionych kosztów na zakup soczewek kontaktowych w wysokości 1000 zł. Czy na podstawie takiego zaświadczenia musimy zrefundować w całości koszty zakupu soczewek, jeżeli w naszym zakładzie obowiązuje zasada, że na

Porada

Prowadzimy działalność gastronomiczną. Nasi pracownicy mają możliwość zakupu obiadów na cały miesiąc po preferencyjnej cenie, przy czym zapłata powinna nastąpić do 7. dnia następnego miesiąca. Niektórzy pracownicy, mimo wezwań do zapłaty, nie regulują należności w terminie. Czy możemy bez zgody pracowników-dłużników potrącić z ich wynagrodzenia należność za obiady?

Porada
28.04.2012 Kadry i płace

Pracodawcy ze sfery prywatnej mogą, ale nie muszą wypłacać swoim pracownikom nagród jubileuszowych. Natomiast pracownikom sektora państwowego, w tym samorządowcom, taką gratyfikację gwarantuje ustawa o pracownikach samorządowych.

Poprzednia Następna