Przedsiębiorcy z tzw. sektorów energochłonnych mogą w latach 2022–2024 otrzymywać rządowe rekompensaty z tytułu podwyżek cen energii. Ci z nich, którzy skorzystali z tej możliwości i wypłacono im takie rekompensaty, powinni ich otrzymanie rozliczyć podatkowo. Kwestia rozliczania podatkowego takich rekompensat może niestety budzić wątpliwości u podatników.
Rozwiązanie lub wygaśnięcie stosunku pracy wiąże się z licznymi obowiązkami, których musi dopełnić pracodawca. Zalicza się do nich m.in. konieczność dokonania określonych wypłat na rzecz pracownika. W zależności od sytuacji mogą to być ekwiwalenty za niewykorzystany urlop, odprawy, odszkodowania lub rekompensaty, a czasami - odszkodowania z tytułu zakazu konkurencji. O obowiązku oskładkowania takich
Pracownik odwołany z urlopu wypoczynkowego lub któremu przesunięto termin tego urlopu musi otrzymać od pracodawcy zwrot kosztów bezpośrednio związanych z odwołaniem go z urlopu lub z przesunięciem tego urlopu. W takim przypadku nie powstaje przychód u pracownika i tego rodzaju wydatek jest kosztem podatkowym pracodawcy.
Czy Rekompensata otrzymana od kontrahenta na podstawie Umowy (w wyniku, której Spółka generuje w całości przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego), która płatna jest w przypadku, gdy faktycznie zrealizowany poziom sprzedaży jest niższy, niż zakładany na potrzeby kalkulacji Ceny sprzedaży, również stanowi przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego? (stan faktyczny)
Czy Rekompensata otrzymana od kontrahenta na podstawie Umowy (w wyniku, której Spółka generuje w całości przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego), która płatna jest w przypadku, gdy faktycznie zrealizowany poziom sprzedaży jest niższy, niż zakładany na potrzeby kalkulacji Ceny sprzedaży, również będzie stanowiła przychód korzystający ze zwolnienia podatkowego? (zdarzenie przyszłe)
Wnioskodawca realizując zadania własne gminy, które zostaną mu powierzone uchwałą Rady Miasta i za które będzie otrzymywać środki finansowe tytułem rekompensaty będzie działał w charakterze podatnika podatku VAT, a wykonywane czynności spełniają definicję świadczenia usług, dlatego też podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.
Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO rekompensata z tytułu rozwiązania stosunku pracy (odszkodowania) korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. l pkt. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?W związku z powyższym, czy Wnioskodawca może skutecznie ubiegać się o zwrot pobranych zaliczek na podatek dochodowy przez pracodawcę
Czy wypłacona Wnioskodawczyni rekompensata w ramach Programu Dobrowolnych Odejść Pracowniczych korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych określonego w art. 21 ust. 1 pkt 3 z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.)?
Skutki podatkowe otrzymania świadczenia w związku z rozwiązaniem umowy o pracę.
Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO, jednorazowa odprawa korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO, rekompensata korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego od osób fizycznych? Czy wypłacona zgodnie z regulaminem wewnątrzzakładowym PDO, odprawa emerytalna korzysta ze zwolnienia z podatku dochodowego
Czy wypłacona rekompensata z tytułu rozwiązania umowy o pracę, na podstawie Regulaminu Programu Dobrowolnych Odejść dla zmarłego małżonka Wnioskodawczyni jest zwolniona od podatku dochodowego, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Czy wypłacona w dniu 10 lutego 2015 r. kwota rekompensaty z tytułu rozwiązania umowy o pracę na podstawie Programu Dobrowolnych Odejść dla pracowników A. S.A. Centrala podlega zwolnieniu z podatku dochodowego od osób fizycznych na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu nadanym przez ustawę z dnia 29 sierpnia 2014 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym
Czy w stanie faktycznym, opisanym we wniosku, rekompensata jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych?
Czy w stanie faktycznym, opisanym we wniosku, rekompensata jest zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych?