Przychody z tytułu składek członkowskich Izby korzystały w latach 2019-2023 jak również będą korzystały w przyszłości ze zwolnienia na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 40 ustawy o CIT skoro pozyskane z nich środki przeznaczane były/będą na działalność inną niż gospodarcza.
Odszkodowanie otrzymane z OC radcy prawnego wypłacone spółce przez zakład ubezpieczeń za sporządzenie błędnej opinii prawnej stanowi przychód podatkowy wspólnika spółki (z uwzględnieniem zapisów art. 8 ust. 1 ustawy PIT) kwalifikujący się do przychodu z innych źródeł, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 9 ustawy PIT uwzględniając zwolnienie przedmiotowe z art. 21 ust. 1 pkt 4 ustawy PIT.
możliwość rozliczenia w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 15% dla usług prawniczych (PKWiU 69.10.1)
Radcy prawni i pozostali przedstawiciele zawodów prawniczych, prowadzący działalność na podstawie wpisu do CEIDG, mogą korzystać z oskładkowania w ramach „małego ZUS plus”, jeżeli spełniają warunki wskazane w ustawie systemowej dla tej formy rozliczenia. Na prawo do skorzystania z preferencji nie wpływa obowiązująca od 1 stycznia 2021 r. zmiana przepisów, na mocy której m.in. adwokaci, notariusze i
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych na zakup okularów korekcyjnych.
Wynagrodzenie dla radcy prawnego wypłacane byłej pracownicy jest dochodem podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód osiągany z działalności wykonywanej osobiście.
Czy otrzymane przez Spółkę odszkodowanie opisane szczegółowo w przedstawionym stanie faktycznym, stanowi dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych - w proporcji określonej w art. 8 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
W wyroku z 11 lipca 2018 r. (II PK 175/17) Sąd Najwyższy uznał, że pracownikowi, który podlega ochronie w czasie obniżonego wymiaru czasu pracy w związku z prawem do urlopu wychowawczego, nie przysługuje wynagrodzenie za cały okres pozostawania bez pracy w razie bezzasadnego rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. W takim przypadku pracownik ma prawo maksymalnie do 3-miesięcznego wynagrodzenia
PROBLEM Byłem zatrudniony na podstawie umowy o pracę w kancelarii adwokackiej do końca czerwca 2018 r. W tym roku zdałem egzamin adwokacki i od 1 października 2018 r. będę współpracował z kancelarią jako adwokat w ramach prowadzonej działalności gospodarczej. Działalność zakładam pierwszy raz. Czy mogę opłacać składki ZUS od obniżonej podstawy (30% minimalnego wynagrodzenia)? Czy mam prawo skorzystać
Możliwość zwolnienia z opodatkowania odsetek od zadośćuczynienia oraz możliwość zaliczenia do kup wynagrodzenia dla radcy prawnego za prowadzenie sprawy sądowej.
Pracodawca, decydując się na proces z pracownikiem, powinien skalkulować, jakie wydatki poniesie, gdy nie uda mu się wygrać sprawy, i w tym kontekście rozważyć ugodowe zakończenie sporu. W przypadku przegranej sprawy sądowej pracodawca zostaje bowiem obciążony jej kosztami. Jeżeli spór rozpoczął swój bieg przed 27 października 2016 r. i pracownik korzysta z pełnomocnika z wyboru, zasadniczo stawki
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.