Czy wydatkowane w powyżej opisany sposób pieniądze na przekształcenie lokalu mieszkalnego pozwalają skorzystać z ulgi podatkowej?
Czy prawidłowym jest: 1. Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z wykupem sprzedanego mieszkania, tj. wkład budowlany, koszty wykupu mieszkania oraz koszty jego remontu dokonanego przed sprzedażą, 2. Zaliczenie do celów mieszkaniowych spłaty odsetek i rat kapitałowych dotyczących kredytów hipotecznych zaciągniętych na zakup działki budowlanej oraz remontu mieszkania, w którym
Czy przychody uzyskane ze sprzedaży lokalu mieszkalnego podlegają zwolnieniu od podatku na podstawie art. 21 ust.1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Zwolnienie na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 przekształcenia prawa lokatorskiego ustanowionego po 30 kwietnia 2004r. w prawo odrębnej własności.
Czy pieniądze ze sprzedaży mieszkania Wnioskodawczyni może rozliczyć na budowę domu dwulokalowego, pobudowanego na działce córki i jej męża, bez płacenia podatku od sprzedaży mieszkania spółdzielczego własnościoweg?
Możliwość odliczenia w zeznaniu rocznym wydatków poniesionych na przekształcenie lokatorskiego prawa do lokalu w prawo własności.
Czy przeniesienie własności lokalu na mocy przepisów art. 48 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych byłego mieszkania zakładowego zajmowanego na podstawie umowy najmu podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych według ceny rynkowej określonej na podstawie wpływających do Spółdzielni aktów notarialnych?
Czy spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego, które przypadło na rzecz osoby uprawnionej w myśl art. 13, art. 14, tj. współmałżonkowi po śmierci lub po rozwodzie, po dniu 1 maja 2004 r., wcześniej zasiedlone i ustanowione na współmałżonka przed 1 maja 2004 r., a następnie po 1 stycznia 2008 r. przenoszone w wyodrębnioną własność nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT na podstawie art.
Czy w opisanej sytuacji Wnioskodawca będzie zobowiązany do opłacenia 7% podatku VAT w przypadku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu w odrębna własność lokalu mieszkalnego, gdy w tym lokalu zamieszkuje od 30.06.1978 r.?
Czy w związku z zaistniałą sytuacją Wnioskodawca jest zobowiązany zapłacić 7% podatek VAT od ustanowienia na rzecz członka spółdzielni mieszkaniowej odrębnej własności lokalu mieszkalnego?
Czy zmniejszenie wnoszonej przez członka spółdzielni wpłaty na pokrycie różnicy między wartością rynkową lokalu, a zwaloryzowaną wartością wniesionego wkładu mieszkaniowego przekraczającą 50% wartości uzyskanej przez spółdzielnię zwaloryzowanej proporcjonalnie do aktualnej wartości rynkowej lokalu (w przedmiotowej sprawie do 80%) stanowi przychód członka spółdzielni opodatkowany podatkiem dochodowym
Czy w takiej sytuacji nakłady byłyby zwolnione od podatku dochodowego?
Czy do 12 - miesięcznego okresu zameldowania na pobyt stały wlicza się okres sprzed 1 stycznia 2007 r. , czy też okres przed datą nabycia nieruchomości na własność i czy przepisy art. 21 ust. 1 pkt 126 mają w przedstawionej sytuacji zastosowanie?
Czy dochody uzyskane z tytułu zakupu od spółdzielni mieszkaniowej lokali mieszkalnych przez dotychczasowych najemców - w wysokości odpowiadającej różnicy między ceną rynkową lokali, a ceną zakupu są zwolnione z podatku dochodowego jeżeli lokale te zostały przejęte przez spółdzielnię od przedsiębiorstw państwowych w tym poprzez przekazanie tych lokali w trybie wygaszenia zarządu przedsiębiorstwa państwowego
Czy w związku z przekształceniem spółdzielczych lokatorskich praw do lokali w prawo odrębnej własności biorąc pod uwagę art. 43 ust. 1 pkt 2 mówiący o towarach używanych (budynki wybudowane przed 1993 r.) członkowie nie powinni płacić podatku w wysokości 7%?
Czy przekształcenie lokatorskiego prawa w odrębną własność na rzecz członków, którzy nabyli to prawo po 1 maja 2004 r. korzysta w roku 2008 ze zwolnienia na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług?
Czy w przypadku sprzedaży lokalu w kwietniu 2008 r. wystąpi zwolnienie od zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu sprzedaży lokalu stanowiącego odrębną własność?
Czy przy przeniesieniu spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu mieszkalnego w własność odrębną można zastosować zwolnienie przewidziane w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT?
Dlaczego tak niejednoznacznie lokalne instytucje skarbowe interpretują przepisy ustawy ? Dlaczego w stanowiskach instytucji skarbowych przywoływane są interpretacje poselskie, których brzmienia się nie przytacza i zwykły podatnik osoba fizyczna nie będąca fachowcem od prawa podatkowego nie może się z nimi w sposób oficjalny zapoznać ?Dlaczego z literalnego brzmienia przepisu i zwiastunów w wypowiedziach
Ad. 1. Czy różnica między wartością rynkową lokalu a zwaloryzowanym wkładem mieszkaniowym pomniejszonym o nominalne umorzenie jest dochodem członka niepodlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy nieodpłatne przekształcenie lokatorskiego prawa do lokali zwolnione jest z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Czy ustanowienie najemcom prawa własności lokali na warunkach określonych w statucie Spółdzielni spowoduje, iż będą miały zastosowanie przepisy art. 21 ust. 1 pkt 93 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?
Dot. opodatkowania sprzedaży spóldzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Czy 50% zmniejszenie, o którym mowa art. 11#185; ust. 1 pkt 5 ustawy z dnia 15.12.2000 r. o spółdzielniach mieszkaniowych, stanowi dochód podatnika podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?