Opłacenie (sfinansowanie) przez Spółkę prezesowi zarządu kosztów studiów MBA (czesne na studia i wydatki na zakup pomocy naukowych) powoduje, po stronie prezesa zarządu, powstanie przychodu z nieodpłatnych świadczeń, o którym mowa w art. 11 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym na Wnioskodawcy będą ciążyły obowiązki płatnika, o których mowa w art. 41 ust. 1 ustawy o podatku
Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych ze studiami podyplomowymi prezesa zarządu.
Obowiązki informacyjne w związku ze zwolnieniem studentów z uiszczania opłat semestralnych za kształcenie.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wydatków na studia podyplomowe prezesa zarządu.
Wydatki poniesione na dofinansowanie studiów pracownika stanowić będą przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy, który nie jest zwolniony z podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy o PIT.
Koszty uzyskania przychodów - koszty utrzymania i nauki za studia na kierunku lekarskim.
Zwolnienie doktoranta z opłaty za studia nie stanowi nieodpłatnego świadczenia i w konsekwencji po stronie doktoranta nie powstaje przychód. Państwo jako płatnik nie jesteście zobowiązani do pobrania zaliczki na podatek dochodowy ani do wystawienia informacji, o której mowa w art. 42a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Zwolnienia z opłat za usługi edukacyjne nie stanowią przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków związanych z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych prezesa zarządu
Zwolnienie z opodatkowania przychodu wynikającego ze zwolnienia z opłat za studia doktoranckie.
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych umorzenia zobowiązania.
Skutki podatkowe zwolnienia z części opłat za studia, uzasadnionego trudną sytuacją materialną
Podstawą prawną otrzymanego świadczenia nie jest stosunek pracy, ale uchwała senatu publicznej uczelni, podjęta na podstawie upoważnienia ustawowego, regulująca zasady pobierania opłat od studentów i doktorantów. Dlatego też przedmiotowy przychód nie stanowi przychodu ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy PIT, ale przychód z innych źródeł określony w art. 20 ust. 1 ustawy PIT. Z
Czy zwolnienie z czesnego za rok akademicki 2013/2014 z powodu wyjątkowo trudnej sytuacji materialnej spowodowanej ciężką chorobą, wypadkiem losowym lub szczególną sytuacją, których skutki w znacznym stopniu utrudniają lub uniemożliwiają wnoszenie opłat, zostało słusznie wykazane jako źródło przychodu w dokumencie PIT-11 za 2013 r. wystawionym przez A......., w punkcie E.1 Dochody oraz pobrane zaliczki
1. Czy w związku z zaistniałą sytuacją, tj. zwolnieniem z powodu osobistej trudnej sytuacji popartej dokumentacją w tym zakresie, Wnioskodawczyni miała obowiązek zapłaty podatku? 2. Czy Uczelnia powinna sporządzać w tej sytuacji PIT-8C?
Czy umorzenie opłaty za studia zaoczne, ujęte przez uczelnię w PIT-8C podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i czy kwotę tą należy wykazać w zeznaniu rocznym?
Czy istnieje możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych ze studiowaniem, a w szczególności kosztów czesnego, dojazdów, noclegów, diet i zakupu podręczników?
Czy w stosunku do studenta, którego ze względu na szczególną sytuację materialną Kanclerz Uczelni zwalnia z części opłaty wpisowej przy przyjęciu na studia, lub z części czesnego ma zastosowanie art. 11a ust. 2a ustawy o podatu dochodowym od osób fizycznych?
Czy różnica między kwotą ustaloną przez władze uczelni, a umorzoną częścią opłaty za studia jest przychodem dla studenta?