Obowiązek prowadzenia i przesyłania ksiąg rachunkowych przez Oddział zagranicznej Spółki w Polsce.
1 stycznia 2025 r. zaczną obowiązywać przepisy wprowadzające kasową metodę rozpoznania przychodów i kosztów w prowadzonej działalności gospodarczej, tzw. kasowy PIT. Z nowego rozwiązania mogą skorzystać podatnicy PIT prowadzący samodzielnie działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej, podatkiem liniowym albo IP BOX i rozliczający się na podstawie pkpir. Również podatnicy opodatkowani
Podatnicy często sprzedają posiadane środki trwałe. Czynność ta wywołuje skutki zarówno w zakresie podatku dochodowego, jak i VAT. W raporcie na przykładach wyjaśniamy, w jaki sposób prawidłowo rozliczyć sprzedaż środka trwałego oraz jak ją zaewidencjonować w księgach rachunkowych.
Obowiązek złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w 2023 r., tj. za okres w którym doszło do przekształcenia spółki jawnej w spółkę komandytową.
Przedsiębiorcy niezatrudniający pracowników oraz niektórzy przedsiębiorcy zatrudniający pracowników mogą zawiesić wykonywanie działalności gospodarczej. W niniejszej publikacji omówione zostaną zasady zawieszania działalności gospodarczej oraz skutki podatkowe i składkowe takiej decyzji. Wyjaśnione zostaną również zasady prowadzenia pkpir i ksiąg rachunkowych w tym okresie.
Kalendarium wydarzeń marzec 2024 r.
1. w przypadku, gdy połączenie odwrotne (Połączenie) Spółki Przejmującej i Spółki Przejmowanej zostanie rachunkowo przeprowadzone metodą łączenia udziałów, Spółka Przejmowana nie będzie miała obowiązku zamknięcia roku podatkowego i tym samym w związku z jego niezamknięciem Spółka Przejmująca będzie zobowiązana do uwzględnienia w swoim zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) za
Składanie zawiadomienia o wyborze opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego.
Dotyczy ustalenia, czy Wnioskodawca przekształcając spółkę komandytową w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, które to podmioty są „spółkami” w rozumieniu art. 4a pkt 21 ustawy o CIT, nie będzie zobowiązany do zamknięcia ksiąg na podstawie art. 9 ust. 2f i/lub 2g ustawy o CIT.
Planowane odpłatne zbycie nieruchomości wpisanych do ksiąg rachunkowych w prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej stanowi, zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przychód uzyskany z pozarolniczej działalności gospodarczej, podlegający opodatkowaniu.
Kalendarium wydarzeń październik 2023 r. Sąd Najwyższy przychylił się do stanowiska Państwowej Inspekcji Pracy wskazującego, że uruchomienie wypożyczalni sprzętu sportowego czy biblioteki w placówce, która zasadniczo jest nastawiona na handel, aby prowadzić działalność handlową w niedziele, stanowi obejście prawa. W wyroku z 13 września 2023 r. (sygn. akt III KK 155/23) Sąd Najwyższy wskazał, że zorganizowanie
Ustalenie, czy Wnioskodawca, opodatkowany ryczałtem od dochodów spółek, po dokonaniu połączenia, w myśl art. 492 § 1 pkt 1 KSH, poprzez przejęcie dwóch Spółek, opodatkowanych na zasadach ogólnych i spełniających przesłanki wskazane w art. 28j ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a które z dniem przejęcia zamkną księgi rachunkowe, sporządzą sprawozdania finansowe oraz dokonają rozliczeń i ustaleń
1. Czy Wnioskodawca, który wypłaca wspólnikowi X czynsz najmu Nieruchomości na warunkach rynkowych na podstawie umowy, która obowiązuje od wielu lat przed przejściem Wnioskodawcy na CIT estoński, i będzie kontynuować najem Nieruchomości na warunkach rynkowych po przejściu na ryczałt od dochodów spółek (CIT-estoński) będzie zobowiązany traktować wypłaty z tego tytułu jako ukryty zysk podlegający opodatkowaniu
W zakresie ustalenia czy zawiadomienie o przejściu na estoński CIT w trakcie przyjętego roku podatkowego może zostać złożone przed datą sporządzenia śródrocznego sprawozdania finansowego zgodnie z art. 28j ust. 5 ustawy o CIT.
Czy Wnioskodawca, w związku z wkładem niepieniężnym w postaci ZCP, wniesionym przez wspólnika utrzymał prawo do opodatkowania ryczałtem, o którym mowa w Rozdziale 6B CIT?
kalendarium wydarzeń od 30 grudnia 2022 r. do 24 stycznia 2023 r. Minister Finansów wydał rozporządzenie przedłużające do końca 2024 r. zaniechanie poboru podatku od części dochodów związanych z kredytem mieszkaniowym. Celem MF jest wsparcie kredytobiorców i kredytodawców w ramach programu zawierania ugód dotyczących „kredytów frankowych”.
Za jaki okres Spółka powinna złożyć pierwsze i kolejne zeznania podatkowe CIT-8?
Kalendarium wydarzeń od 1 listopada do 5 grudnia 2022 r. 2 grudnia 2022 r. zostało opublikowane rozporządzenie w sprawie towarów i usług, dla których obniża się stawkę podatku od towarów i usług, oraz warunków stosowania stawek obniżonych. Wynika z niego, że w 2023 r. zostanie m.in. utrzymana stawka 0% na żywność oraz darowizny na cele związane z pomocą ofiarom skutków działań wojennych na terytorium