w zakresie: Czy poniesiony przez Powiatowy Zakład Opieki Zdrowotnej koszt na opracowanie koncepcji realizacji zadania w ramach Projektu zwiększa wartość początkową środka trwałego wytworzonego w ramach inwestycji zgodnie z art. 16g ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
Uprawnienie do zaliczenia w poczet kosztów uzyskania przychodów straty odpowiadającej wartości niezamortyzowanych nakładów w momencie wygaśnięcia umowy w związku z nieodpłatnym przekazaniem Miastu poczynionych nakładów przed upływem normatywnego okresu amortyzacji
Czy Spółka ma prawo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów niezamortyzowaną wartość inwestycji w obcym środku trwałym na łączną kwotę 250 822,16 PLN w momencie zakończenia umowy najmu?
1. W razie uznania, że nakłady inwestycyjne poniesione w obcym środku trwałym stanowią dla Wnioskodawcy środek trwały w rozumieniu przepisów ustawy o CIT czy wówczas dla celów ustawy o VAT zbycie (otrzymanie wynagrodzenia za trwałe przekazanie ich do korzystanie) takich nakładów inwestycyjnych należy traktować jako nieruchomości, dla których zastosowanie znajdzie 10-letni okres korekty podatku VAT
W zakresie momentu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów kosztów zaniechanej inwestycji.
Czy Wnioskodawca na podstawie zawartego porozumienia i posiadanych dokumentów może dokonać odpisów amortyzacyjnych do wysokości przekazanej Gminie kwoty 51.650,00 PLN, tytułem partycypacji w kosztach wykonania punktu zlewnego, objętego łączącą strony umową dzierżawy oczyszczalni ścieków ()?
Czy możliwe będzie odniesienie w ciężar kosztów podatkowych roku, w którym podjęto uchwałę o zaniechaniu inwestycji, wydatków na nabycie: - WNiP jaką jest technologia oczyszczania surowego siarczanu niklu (w części odpowiadającej wydatkom sfinansowanym przez Spółkę ze środków własnych), - wydatków poniesionych na projekt instalacji oraz - innych wydatków na niematerialne składniki inwestycji?
System VAT umożliwia podatnikom nabywającym towary w celu wykonywania czynności opodatkowanych odliczenie podatku naliczonego. W myśl art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Już czytając ten przepis, można zauważyć, że podatnik
1. Czy wartość niezamortyzowanych nakładów stanowi dla Spółki koszt uzyskania przychodów, z uwagi na zapis art. 16 ust. 1 pkt 1 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 2. Jeżeli, zdaniem organu podatkowego, nie doszło do odpłatnego zbycia środków trwałych, to czy doszło do likwidacji środka trwałego, w rozumieniu przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych? 3. Jeżeli, zdaniem
W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zasądzonych wyrokiem sądu zobowiązań z tytułu zwrotu nakładów poniesionych na ulepszenie wynajmowanego obiektu oraz odsetek od tych zobowiązań oraz wydatków związanych z prowadzonym postępowanie sadowym.
Używanie do celów prowadzonej działalności gospodarczej środków trwałych stanowiących cudzą własność jest obecnie praktyką powszechną. Często zdarza się również, że przedmioty te, aby mogły być w pełni użyteczne, wymagają dodatkowych nakładów. Jeśli zmiany wprowadzone w cudzym składniku majątkowym posiadają znamiona ulepszenia, to zainwestowanych środków nie można rozliczyć bezpośrednio w kosztach
Czy nakłady na gruncie, przejęte i zlikwidowane w opisanych wyżej okolicznościach, mogą zostać zaliczone do kosztu wytworzenia środków trwałych?
1. Czy zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 48 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych amortyzacja dla środków trwałych oddanych do użytkowania w Grupie A. Sp. z o.o. a następnie wniesionych do Spółki w dniu 28 lutego 2007 r. aportem w ramach przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 KC, nie stanowi kosztu uzyskania przychodu w spółce otrzymującej aport, począwszy od miesiąca otrzymania dotacji w wysokości
Czy dofinansowanie nie zalicza się do dochodów podatkowych ani w dacie otrzymania, ani w dacie księgowania z konta Międzyokresowe rozliczenie przychodów, na konto Pozostałe przychody operacyjne?
Czy odsetki od kredytu za zakup gruntu, na którym w terminie późniejszym zostanie wybudowany zakład produkcyjny stanowią koszt uzyskania przychodu od dnia wprowadzenia gruntu do ewidencji środków trwałych?
Czy Spółka będzie miała po dniu 24 lutego 2007 r. prawo skorzystać ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób prawnych, przewidzianego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z tytułu poniesienia wydatków na zakup używanych środków trwałych w związku z realizacją nowej inwestycji na terenie specjalnej strefy ekonomicznej?
Czy po oddaniu środka trwałego do używania, np. w dniu 28.02.2007 r. odsetki naliczone po tym dniu przez bank za dotychczasowy okres finansowania inwestycji i zapłacone przez Spółkę w dniu 30.04.2007 r. powinny: a) zwiększyć wartość środka trwałego w budowie-wartość początkową środka trwałego, ale nie w pełnej kwocie zapłaconej do banku, lecz obliczonej przez Spółkę proporcjonalnie do okresu finansowania
Czy dotacje z funduszy unijnych nie podlegają zwolnieniom od podatku dochodowego, o których mowa w art. 17 ust. 1 pkt 14a, 21 i 41? Spółka uzyskała trzy promesy otrzymania dotacji z Sektorowego Programu Operacyjnego "Wzrost konkurencyjności przedsiębiorstw" z tytułu następujących przedsięwzięć: dofinansowanie zakupu środków trwałych, dofinansowanie kosztów dotyczących uzyskania certyfikatu jakości
Zakres i sposób zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących poniesienie nakładów inwestycyjnych i prawa do wystąpienia o zwrot na rachunek bankowy nadwyżki VAT naliczonego nad należnym w przypadku braku powiązania poniesionych nakładów z osiągniętymi przychodami.
Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nierozliczonej części wydatków poniesionych na modernizację w przypadku sprzedaży lokalu.
Czy koszty budowy infrastruktury technicznej, niezbędnej do prowadzenia i zakończenia procesu inwestycyjnego, przede wszystkim przyłączy energetycznych, wodociągowych, odprowadzania ścieków i kanalizacji deszczowej, ciepłowniczych, gazowych, telekomunikacyjnych są kosztem uzyskania przychodu?
Czy opłata z tytułu użytkowania wieczystego gruntu powinna być odniesiona w bieżące koszty podatkowe, czy też zwiększać wartość inwestycji ?
Spółka nabyła nieruchomość zabudowaną (wraz z wieczystym użytkowaniem gruntu) w drodze aportu. Nie była uprawniona do obniżenia kwoty podatku naliczonego. Poniosła nakłady inwestycyjne, które wynoszą 22,63% wartości całej nieruchomości. Czy można zastoswać zwolnienie z opodatkowania podatkiem od towarów i usług transakcji zbycia ww. nieruchomości?
1. Czy czynność zwrotu nakładów inwestycyjnych jest czynnością podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług ?2. Czy w przypadku uznania, że wartość zwróconych nakładów nie stanowi kosztów uzyskania przychodów w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób prawnych - Podatnik zachowuje prawo do wcześniej odliczonego podatku naliczonego przy zakupie towarów i usług poniesionych na uruchomienie