Pracownica zgłosiła się do działu kadr z informacją, że jej syn zrezygnował ze studiów, nie zaliczając pierwszego semestru (20-letni syn pracownicy został zgłoszony do ubezpieczenia zdrowotnego jako członek rodziny z dniem jej zatrudnienia w naszej firmie). W oświadczeniu o wyrejestrowanie członka rodziny z ubezpieczenia zdrowotnego pracownica wskazała dzień 31 marca 2023 r. Wprawdzie dokonaliśmy wyrejestrowania
Pracodawca może zostać skontrolowany w zakresie przestrzegania przepisów prawa pracy i ubezpieczeń społecznych przez różne organy kontrolne. Najczęściej będzie kontrolowany przez PIP w zakresie stosowania regulacji bhp i prawa pracy oraz przez ZUS w kwestii przestrzegania przepisów dotyczących ubezpieczeń społecznych.
Pracodawca poniesie odpowiedzialność finansową w wyniku zmiany przepisów od 1 grudnia 2021 r. za nielegalne zatrudnianie dłużników alimentacyjnych ujawnionych w Krajowym Rejestrze Zadłużonych, który funkcjonuje od tej daty. Kara grzywny może wynieść nawet 45 000 zł.
Na podstawie projektów opublikowanych od 1 do 20 listopada 2011 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych od 29 października do 18 listopada 2011 r.
Na podstawie aktów prawnych opublikowanych do 18 listopada 2011 r.
W naszej firmie (jesteśmy pracodawcą prywatnym) w 2010 r. został utworzony zakładowy fundusz świadczeń socjalnych. Zaplanowany stan zatrudnienia w 2010 r. (45 etatów) okazał się wyższy od rzeczywistego (32 etaty). Na koniec poprzedniego roku nie zrobiliśmy korekty odpisu (tzn. zmniejszenia odpisu). Ponieważ okazało się, że środki z 2010 r., które pozostały na koncie funduszu, były wystarczające na
Do końca kwietnia 2011 r. płatnicy składek mają obowiązek sprawdzić, czy dane zawarte w imiennych raportach miesięcznych i deklaracjach przekazanych do ZUS za 2010 r. są prawidłowe. Jeśli w tych dokumentach rozliczeniowych zostały wykazane nieprawidłowe informacje, płatnik musi złożyć w ZUS komplet korygujący, czyli poprawnie wypełniony raport wraz z deklaracją rozliczeniową.