Możliwość rozliczenia dochodów z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach ogólnych według skali za lata 2023-2024.
Ustalenie formy opodatkowania z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej.
Możliwość zmiany formy opodatkowania na podstawie dokonanego przelewu.
Uznanie wpłat na podatek za wybór formy opodatkowania jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Opodatkowanie otrzymanego bezzwrotnego dofinansowania dla firmy dotkniętej brexitem.
Zakresie ustalenia czy: - prawidłowe jest stanowisko spółki, że nie rozpoczęła opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek w związku ze złożeniem w dniu 25 kwietnia 2024 r. zawiadomienia ZAW-RD; - spółka może rozpocząć opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek od dnia 1 lipca 2024 r.
Uznanie wpłat na podatek oraz deklaracji za wybór formy opodatkowania jako ryczałt od przychodów ewidencjonowanych.
Brak opodatkowania wypłaty zysków wygenerowanych przed okresem, w którym spółka komandytowa nie była podatnikiem CIT, oraz brak obowiązków płatnika.
Możliwość opodatkowania przychodów z działaności gospodarczej podatkiem liniowym
Ustalenie okresu stanowiącego dla Spółki pierwszy rok opodatkowania ryczałtem od dochodów spółek
Skutki podatkowe zmiany formy opodatkowania przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego.
Brak możliwości wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania dla przychodów z działalności gospodarczej poprzez złożenie dyspozycji przelewu płatności podatku.
Czy po przekształceniu w Spółkę z o.o. Wspólnicy będą mogli wybrać dla niej opodatkowanie ryczałtem od dochodów spółek kapitałowych, a w konsekwencji, czy w przypadku Spółki nie znajdą zastosowanie przepisy art. 28k ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych.
Wybór ryczałtu jako formy opodatkowania za pośrednictwem przelewów PPE.
Możliwość opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych oraz określenie stawki ryczałtu dla usług pośrednictwa w interesach - PKWiU 74.90.12.0.
Skuteczność złożenia zawiadomienia ZAW-RD oraz konieczność złożenia zeznania CIT-8.
W 2024 r. nowi przedsiębiorcy po raz pierwszy dokonają rocznego rozliczenia podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne i składki zdrowotnej. Natomiast pozostała część płatników składek prowadzących pozarolniczą działalności gospodarczą posiada już doświadczenie w tym zakresie z roku ubiegłego. Jednak wszystkie wymienione podmioty obowiązuje nowa podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne
Przedsiębiorcy rozliczający podatek na zasadach ogólnych ustalają minimalną składkę zdrowotną na rok składkowy, który trwa od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego. To oznacza, że minimalna składka zdrowotna obliczona z minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w 2023 r. (9% z 4242 zł) będzie obowiązywała za okres od 1 lutego 2024 r. do stycznia 2025 r.