Czy dochód uzyskany ze sprzedaży wybudowanych przez X lokali mieszkalnych w ramach programu „Y” jego obecnemu najemcy może korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy zostanie przeznaczony na remonty, modernizacje i eksploatację istniejących lokali mieszkalnych w budynkach mieszkalnych oraz na wybudowanie nowych
Skutki podatkowe wynikające ze zwrotu zwaloryzowanej kaucji mieszkaniowej.
W zakresie ustalenia czy całość czynszu (wraz z kredytem) korzysta ze zwolnień z opodatkowania w oparciu o art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy w przypadku zwrotu kwoty partycypacji uczestnikowi w związku z rezygnacją z nabycia lokalu lub przy przejściu z umowy najmu z opcją dojścia do własności na zwykły najem.
Wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe zbycia na podstawie umowy cesji praw partycypacyjnych do lokalu mieszkalnego znajdującego się w zasobach Towarzystwa Budownictwa Społecznego a celów mieszkaniowych.
1. Czy w stanie prawnym od 2016 r., dochody uzyskane przez TBS z gospodarki zasobami mieszkalnymi, w części przeznaczonej na spłatę kredytów (kapitału i odsetek) związanych z wybudowaniem budynków mieszkalnych, ponoszone po ich wybudowaniu, są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. 2. Czy w okresie od 1 stycznia 2023 r. Spółce przysługuje
Możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego – wydatkowanie przychodu ze sprzedaży nieruchomości na mieszkanie w TBS.
Opodatkowanie partycypacji bezzwrotnych od Gminy w kosztach budowy lokali mieszkalnych.
Czy Wnioskodawczyni jest zobowiązana do zapłaty podatku od zwaloryzowanej kwoty partycypacji?
Czy w sytuacji w której Spółka podwyższy kapitał zakładowy ze środków zgromadzonych na kapitale rezerwowym Spółki będzie na podstawie art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych zobowiązana do poboru podatku oraz będzie pełniła pozostałe role płatnika w związku z uzyskaniem z tego tytułu przychodu przez jej wspólnika? (pytanie oznaczone we wniosku nr 3)
Czy w sytuacji, w której Spółka podwyższy kapitał zakładowy ze środków zgromadzonych na kapitale rezerwowym utworzonym z zysku Spółki to w dalszym ciągu będzie ona mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodu z gospodarki mieszkaniowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 2)
Czy w przypadku przeznaczenia całego zysku bilansowego za dany rok obrotowy na kapitał zapasowy lub rezerwowy albo inny fundusz celowy, Spółka w dalszym ciągu będzie mogła korzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych w odniesieniu do dochodu z gospodarki mieszkaniowej? (pytanie oznaczone we wniosku nr 1)
Powstanie obowiązku podatkowego, w sytuacji gdy na podstawie umowy Gmina podwyższyła wpłatą pieniężną kapitał zakładowy T. obejmując nowe udziały, a także uzyskała prawo najmu lokali mieszkalnych z prawem do ich podnajmowania.
W zakresie możliwości zakwalifikowania do dochodów z gospodarki zasobami mieszkaniowymi, zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, całego czynszu otrzymanego od najemców lokali mieszkalnych w związku z najmem mieszkań z możliwością wykupu.
Wnioskodawca dochody z tytułu umorzenia części kredytu preferencyjnego nie będzie mógł zaliczyć do dochodów zwolnionych na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
Stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 2, zakładające że dochód (z przekazania nieruchomości z rozpoczętą inwestycją polegającą na budowie osiedla mieszkaniowego tytułem wynagrodzenia za umorzenie udziałów) pochodzi z gospodarki zasobami mieszkaniowymi i będzie podlegał zwolnieniu przedmiotowemu na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, należy uznać za nieprawidłowe
Wspólnota mieszkaniowa może być zwolniona z podatku dochodowego od dochodu uzyskanego ze sprzedaży pomieszczenia na parterze budynku należącego do części wspólnej nieruchomości. Takie stanowisko zajął Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w interpretacji, której fragment zamieszczamy poniżej. Stanowisko zawarte w interpretacji dotyczy także przypadków, w których sprzedawcą pomieszczenia byłaby spółdzielnia