Artykuł aktualny

Nie wszystkie świadczenia otrzymywane przez zatrudnione osoby stanowią przychód, od którego są należne składki ubezpieczeniowe. Wartość niektórych z nich, po spełnieniu określonych warunków, może być zwolniona z tych składek. Aby uzyskać w tym zakresie oszczędności, niezbędna jest prawidłowa interpretacja przepisów, które wyłączają określony przychód z oskładkowania.

Artykuł nieaktualny

W swoich systemach motywacyjnych pracodawcy przewidują nie tylko świadczenia bezpośrednio skierowane do pracowników. Adresatami takich świadczeń są również członkowie rodzin pracowników, zwłaszcza dzieci. W raporcie przedstawiamy podatkowe i składkowe rozliczenie świadczeń przekazywanych na rzecz dzieci pracowników oraz ich ewidencję w księgach rachunkowych.

Artykuł nieaktualny
15.08.2021 Ubezpieczenia

Płatników składek i zasiłków czekają duże zmiany w zakresie ubezpieczeń społecznych oraz świadczeń. Ustawa nowelizująca przewiduje zmiany m.in. w dobrowolnych ubezpieczeniach emerytalnych, rentowych i chorobowych, w zakresie kontroli ZUS, w przedawnieniu należności składkowych, a także w ustalaniu stopy procentowej składki wypadkowej oraz odsetek za zwłokę od zaległości względem ZUS. Nowe przepisy

Artykuł aktualny
19.05.2021 Podatki

Świadczenia przyznawane żołnierzom oraz pracownikom wojska wykonującym zadania poza granicami Polski w składzie jednostki wojskowej są zwolnione z PIT na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 83 lit. a updof. W związku z wątpliwościami, jak należy rozumieć sformułowanie „w składzie jednostki wojskowej”, MF zdecydował się wydać interpretację ogólną, w której wyjaśnił to pojęcie. Potwierdził w niej, że jednostką

Interpretacja
21.07.2016 Podatki

Czy świadczenie dla rozwiedzionych współmałżonków otrzymywane z USA winno być obciążone podatkiem dochodowym od osób fizycznych?

Interpretacja
20.07.2016 Podatki

Skoro Wnioskodawczyni otrzymała odprawy na mocy porozumienia stron w związku z art. 1 ust. 1 ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników to tym samym brak jest podstaw do zastosowania wnioskowanego zwolnienia od podatku. W konsekwencji Wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek dochodowy od całości wypłaconego Jej w 2013 r. świadczenia

Interpretacja
15.07.2016 Podatki

Czy świadczenia pieniężne wypłacane rodzicom uczniów klas pierwszych szkół podstawowych w formie refundacji (na podstawie rozpatrzonego pozytywnie wniosku i przedkładanych później imiennych faktur, rachunków i opisanych przez nabywcę paragonów) wskazanych wcześniej kosztów edukacyjnych, w ramach przyjętego przez Radę Miasta Programu wyrównywania szans edukacyjnych, w ramach opracowanego - na podstawie

Interpretacja
27.06.2016 Podatki

Czy świadczenie rzeczowe zastępujące płatność pieniężną w przypadku Wnioskodawcy spłata zadłużenia czynszowego przez jego odpracowanie stanowi przychód Zainteresowanego?

Interpretacja
14.06.2016 Podatki

Czy tego typu rekompensaty podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, czy też są zwolnione z opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 3 ustawy, lub innego?

Interpretacja
18.05.2016 Podatki

Czy odprawa (rekompensata) pieniężna z tytułu rozwiązania umowy o pracę podlega opodatkowaniu, a w związku z tym czy Pracodawca winien był pobierać zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych od wypłaconych pracownikowi (podatnikowi) kwot w lipcu 2014 r. i styczniu 2015 r. tytułem rozwiązanej w porozumieniu stron w sprawie rozwiązania umowy o pracę odprawy (rekompensaty)?

Poprzednia Następna