Artykuł aktualny
16.08.2022 Podatki

Podatnicy nie uzyskają już informacji o prowadzonych postępowaniach w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe w standardowym zaświadczeniu o niezaleganiu w podatkach. Mogą uzyskać taką informację składając odrębny wniosek.

Artykuł nieaktualny

Przygotowane na podstawie informacji opublikowanych w okresie od 1 lipca do 3 sierpnia 2022 r.

Artykuł
20.08.2018 Ubezpieczenia

Na swojej stronie internetowej ZUS poinformował o zmianie niektórych formularzy związanych z przyznawaniem świadczeń emerytalnych i rentowych. Najważniejsza aktualizacja dotyczy formularza zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu ZUS RP-7, który został zastąpiony przez nowy formularz ZUS ERP-7.

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Zgłosił się do nas pracownik, który pobiera emeryturę i jest u nas zatrudniony na 3/4 etatu, z prośbą o wystawienie zaświadczenia na formularzu ZUS Rp-7. Czy na każde jego żądanie powinniśmy wystawiać Rp-7 za cały okres zatrudnienia? Czy wystarczy, jeżeli takie zaświadczenie wydrukujemy z naszego programu kadrowo-płacowego?

Porada
01.07.2018 Ubezpieczenia

Jeden z naszych pracowników skończy wkrótce 65 lat i zaraz po osiągnięciu tego wieku będzie chciał przejść na emeryturę. Do ustalenia wysokości świadczenia zamierza podać najkorzystniejsze zarobki z lat 1980-1989. Niestety, mieszkanie pracownika i siedziba naszej firmy, w której jest zatrudniony nieprzerwanie od 1975 r., zostały całkowicie zalane w czasie powodzi. Zniszczeniu uległa m.in. dokumentacja

Porada
27.06.2018 Ubezpieczenia

Do końca lutego 2012 r. emeryci i renciści muszą poinformować ZUS o przychodzie uzyskanym w 2011 r. dostarczając zaświadczenie płatnika składek lub - jeśli samodzielnie opłacają składki - własne oświadczenie. Na podstawie jednego z tych dokumentów ZUS dokonuje rozliczenia przychodu świadczeniobiorcy.

Artykuł
16.01.2018 Ubezpieczenia

Płatnicy składek są zobowiązani wystawić do 28 lutego 2018 r. zatrudnionym emerytom i rencistom zaświadczenie o wysokości przychodu wypłaconego w 2017 r. Czasami jednak są zwolnieni z tego obowiązku.

Artykuł
23.05.2017 Kadry i płace

Obowiązek przedłużania do dnia porodu umowy tymczasowej zawartej z pracownicą w ciąży oraz nowe zasady naliczania wynagrodzenia i ekwiwalentu za urlop wypoczynkowy – to najważniejsze zmiany, które weszły w życie 1 czerwca 2017 r. w zakresie zatrudniania pracowników tymczasowych.

Interpretacja
26.09.2014 Podatki

w zakresie możliwości wydania zaświadczenia VAT-25 w przypadku nabycia pojazdu samochodowego na terytorium kraju

Interpretacja
09.04.2013 Podatki

Ustalenia kursu po jakim należy przeliczać odsetki w celu skorzystania z ulgi odsetkowej.

Interpretacja
24.01.2013 Podatki

w zakresie braku obowiązku rozliczenia podatku VAT w Polsce z tytułu nabycia samochodu osobowego z USA

Interpretacja
28.12.2012 Podatki

w zakresie braku obowiązku rozliczenia podatku VAT w Polsce z tytułu nabycia samochodu osobowego z USA przez osobę fizyczną, nieprowadzącą działalności gospodarczej.

Interpretacja
04.10.2012 Podatki

Czy w rozważanej sytuacji Spółka będzie miała prawo skorygować podatek od towarów i usług na podstawie art. 89a ustawy o podatku od towarowi usług z dnia 11 marca 2004 r. (tekst jednolity z dnia 29 lipca 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054)?

Porada
28.09.2012 Kadry i płace

Pracownik zwrócił się do nas z prośbą o wypełnienie otrzymanego z banku zaświadczenia o zarobkach. W tym dokumencie znajduje się pytanie o inne potrącenia z wynagrodzenia. Pracownik współfinansuje abonament medyczny oraz opłaca składkę na grupowe ubezpieczenie na życie. Czy taką informację powinniśmy podać w zaświadczeniu?

Interpretacja
05.04.2012 Podatki

Możliwość korzystania z tzw. ulgi odsetkowej w przypadku spłaty rat kredytu w walucie, do jakiej jest indeksowany kredyt, zakupionej poza bankiem, który udzielił kredytu.

Interpretacja
11.01.2012 Podatki

Jeżeli bank wystawi Wnioskodawcy zaświadczenie o spłaconych odsetkach w walucie obcej, to na podatniku korzystającemu z ulgi spoczywa obowiązek przeliczenia kwoty zapłaconych odsetek według kursu średniego walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień poniesienia wydatku (w tym przypadku dokonania wpłaty odsetek) stosownie do treści art. 11a ust

Artykuł

W relacjach z organami podatkowymi podatnicy i inne podmioty mogą działać osobiście albo za pośrednictwem pełnomocnika. Znaczenie pełnomocnika w sprawach podatkowych stale wzrasta. Podatnik często nie radzi sobie samodzielnie z fiskalizmem organów podatkowych, nieprecyzyjnymi przepisami prawa podatkowego oraz często sprzecznymi ze sobą interpretacjami tych przepisów.

Interpretacja
16.05.2011 Podatki

Usługi związane z wydawaniem orzeczeń (odpłatnie), dla celów innych niż ustalanie uprawnień do świadczeń z ubezpieczeń społecznych nie mogą zostać zakwalifikowane do katalogu usług zwolnionych z podatku VAT, określonych w art. 43 ustawy

Interpretacja
29.04.2011 Podatki

1. czynności polegających na wystawianiu zaświadczeń i dokonywaniu wpisów do książeczki zdrowia pracownika w przypadku badań wstępnych i okresowych w zakresie Medycyny Pracy, 2. czynności polegających na wykonywaniu badań psychotechnicznych o charakterze wstępnym i okresowym, 3. na wystawianiu zaświadczeń w celach prywatnych np. potrzebnych do przedstawienia w organie rentowym lub po utracie prawa

Interpretacja
14.04.2005 Podatki

Czy urzędowy dokument wystawiony przez urząd celny może być uznany, w przypadku utraty dokumentu SAD, za dokument potwierdzający wywóz towarów poza terytorium Wspólnoty (dokument uprawniajacy do zastosowania do danej sprzedaży stawki podatku od towarów i usług 0%) ?