Interpretacja
09.09.2024 Podatki

Podatek od towarów i usług w zakresie braku obowiązku do odprowadzania podatku VAT od otrzymywanego wynagrodzenia z tytułu zawartej umowy z Powiatem, której przedmiotem jest świadczenie nieodpłatnej pomocy prawnej.

Interpretacja
03.07.2024 Podatki

W zakresie ustalenia, czy działalność Spółki, spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej określonej w art. 4a pkt 26- 28 ustawy o CIT i w związku z tym, czy koszty należności z tytułów, o których mowa w art. 12 ust. 1 Ustawy o PIT oraz sfinansowane przez płatnika składki z tytułu tych należności określone w ustawie o systemie ubezpieczeń społecznych.

Interpretacja
01.07.2024 Podatki

Czy wydatki na wypłatę dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2023 r., wypłaconego w terminie zgodnym z wewnętrznym Regulaminem Wynagradzania w związku z ustawą o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym są kosztem uzyskania przychodów miesiąca grudnia 2023 roku.

Interpretacja
21.05.2024 Podatki

Możliwości skorzystania ze zwolnienia od opodatkowania, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 154 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (ulga dla pracującego seniora).

Artykuł aktualny
14.05.2024 Kadry i płace

Przed nami kolejne wybory. Tym razem wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 9 czerwca 2024 r. Pracownicy, którzy zasiądą w obwodowych komisjach wyborczych, będą mieli prawo do płatnego zwolnienia od pracy na dzień głosowania oraz liczenia głosów, a także na dzień następujący po dniu, w którym zakończono liczenie głosów. Oprócz tego mają prawo do bezpłatnych 5 dni wolnych od pracy.

Interpretacja
07.05.2024 Podatki

Wynagrodzenie za pracę wypłacane członkom zarządu Fundacji, którzy są jednocześnie fundatorami i beneficjentami Fundacji, na podstawie umów o pracę nie będzie stanowiło świadczenia w postaci ukrytych zysków, o którym mowa w art. 24q ust. 1 pkt 3 ustawy o CIT.

Artykuł aktualny
11.03.2024 Kadry i płace

Pracodawcy z sektora zarówno publicznego, jak i prywatnego powinni już rozpocząć planowanie i wdrażanie działań zmierzających do usunięcia nieuzasadnionych nierówności dotyczących wynagrodzenia przysługującego zatrudnionym kobietom i mężczyznom za taką samą pracę lub pracę o takiej samej wartości (tzw. luka płacowa). Obowiązek ten wynika z dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/970 z 10

Interpretacja
08.03.2024 Podatki

Obowiązki płatnika z tytułu wypłaty wynagrodzenia za czas pozostawania bez pracy.

Interpretacja
05.02.2024 Podatki

1. Czy w przedstawiona w stanie faktycznym działalność Wnioskodawcy w zakresie rozwoju nowych maszyn do (…) spełnia definicję działalności badawczo-rozwojowej, o której mowa w art. 4a pkt 26 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (dalej: „ustawa o CIT”)? 2. Czy wskazane w stanie faktycznym koszty wynagrodzeń pracowników oraz osób współpracujących z wnioskodawcą na podstawie

Interpretacja
01.02.2024 Podatki

Czy Spółka jest uprawniona do rozpoznania wydatków poniesionych na nabycie Usług Doradczych (wynagrodzenie etapowe, za sukces, od nadwyżki w wycenie oraz uznaniowe) jako kup w momencie poniesienia?

Interpretacja
10.01.2024 Podatki

Uznanie, że kwota wynikająca z Ugody zawartej między stronami, stanowi zwiększenie wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług na podstawie Umowy i tym samym podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, oraz prawa do odliczenia podatku VAT wynikającego z faktury wystawionej przez Wykonawcę będącej rezultatem Ugody stanowiącej o zwiększeniu wynagrodzenia z tytułu świadczenia usług na podstawie Umowy.

Artykuł aktualny

Od w 1 stycznia 2024 r. weszły w życie zmiany w zakresie prawa pracy i ubezpieczeń społecznych. Najważniejsze z nich dotyczą wysokości i ustalania płacy minimalnej oraz zmiany limitów podatkowych niektórych świadczeń pracowniczych. Natomiast do 17 maja 2024 r. pracodawcy mają czas na dostosowanie stanowisk pracy wyposażonych w monitory ekranowe do nowych wymogów bhp. Poniżej przedstawiamy szczegółowe

Interpretacja
29.12.2023 Podatki

1. Czy w związku z Podziałem po stronie Spółki nie powstanie dochód (przychód) opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych. 2. Czy Spółka Przejmująca, będzie uprawniony do wykazania jako kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16a-16m Ustawy o CIT, dotyczących składników majątkowych wchodzących w skład wydzielanego ZCP za miesiąc Podziału. 3. Czy Spółka Przejmująca

Interpretacja
01.12.2023 Podatki

W zakresie rozliczania przez płatnika dochodów pracownika z tytułu umowy o pracę i z tytułu pełnienia funkcji członka Rady Nadzorczej oraz stosowania do tych dochodów ulgi dla młodych.

Artykuł aktualny
06.11.2023 Podatki

Do należności, które proporcjonalnie należy uwzględnić przy obliczaniu kosztów kwalifikowanych w ramach ulgi B+R, można zaliczyć każdą należność pieniężną wypłaconą pracownikowi, niezależnie od tego, czy dotyczy ona zapłaty za czas faktycznie przepracowany, czy też za czas usprawiedliwionej nieobecności w pracy (urlopu, choroby). Natomiast przy obliczaniu proporcji, w jakiej należności te można zaliczyć

Interpretacja
16.10.2023 Podatki

W zakresie ustalenia, czy czynności polegające na tworzeniu oprogramowania i ulepszeń spełniają definicję działalności badawczo-rozwojowej oraz czy uprawniają do odliczenia kosztów kwalifikowanych, w tym w sytuacji, gdy wynagrodzenie Wnioskodawcy obejmuje także wynagrodzenie za wykonywanie prac B+R ustalane w oparciu o metodę odkosztową (koszt powiększony o narzut).

Poprzednia Następna