Nasz pracownik nabył 31 grudnia 2022 r. prawo do ekwiwalentu za niewykorzystany urlop wypoczynkowy. Ekwiwalent wypłacimy jednak na początku lutego 2023 r. Jaki współczynnik powinniśmy zastosować przy obliczaniu tej należności - z roku nabycia do niej prawa czy z roku wypłaty?
Rozwiązanie umowy o pracę powoduje zakończenie stosunku pracy łączącego pracodawcę z pracownikiem. Może ono nastąpić z upływem okresu trwania umowy o pracę, na podstawie porozumienia stron, za wypowiedzeniem lub bez wypowiedzenia. Do zakończenia stosunku pracy może też dojść w przypadku jego wygaśnięcia.
Zmarł pracownik naszego zakładu. Pozostał po nim do wypłaty ekwiwalent za urlop. Uprawnieni do niego są żona i dziecko zmarłego pracownika. Pracownik posiadał długi i zajęcia komornicze. Żona poinformowała, że odrzuci spadek. Czy jeżeli odrzuci spadek, należy jej i dziecku wypłacić ekwiwalent za niewykorzystany urlop? Czy z chwilą śmierci pracownika należy dokonywać potrąceń na rzecz komornika, od
Ustanowienie zarządu sukcesyjnego przez pracodawcę prowadzącego jednoosobową działalność gospodarczą nie spowoduje wygaśnięcia umów o pracę z dniem jego śmierci. Taki efekt wystąpi tylko wtedy, gdy w czasie wykonywania zarządu pracownicy zmarłego nie zostaną przejęci przez nowego pracodawcę. Takie zmiany w zakresie wygasania stosunków pracy wprowadza ustawa o zarządzie sukcesyjnym przedsiębiorstwem
Wyższe stanowiska w służbie cywilnej oraz kierownicze stanowiska w służbie zagranicznej będą obsadzane w drodze powołania, a nie - jak dotychczas - na podstawie otwartego i konkurencyjnego naboru. To najważniejsza zmiana, jaką wprowadziła nowelizacja ustawy o służbie cywilnej, która weszła w życie 23 stycznia 2016 r.
Od 22 lutego 2016 r. w stosunku do pracowników zatrudnionych na czas określony oraz na zastępstwo trzeba będzie stosować okresy wypowiedzenia właściwe dla umów na czas nieokreślony. Będą one zatem zależne od stażu pracy u danego pracodawcy. Po zmianie przepisów pracodawca będzie też mógł jednostronnie zwolnić pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia.
Nasz informatyk był zwolniony od pracy na okres kadencji jako przewodniczący organizacji związkowej. Nie został wybrany do władz związkowych na następną kadencję, a do pracy związkowej został oddelegowany nowy przewodniczący. Informatyk nie przystąpił do pracy po zakończeniu kadencji, tylko poinformował nas, że pozostanie na etacie związkowym jako doradca. Żadnych pism od nowego przewodniczącego w
Pracownik zmarł 1 marca br. w godzinach porannych. Ustalam uprawnienia dla rodziny zmarłego pracownika. Czy przy naliczaniu proporcjonalnego urlopu wypoczynkowego (i ekwiwalentu pieniężnego za urlop) należy brać pod uwagę ten dzień, tzn. czy zatrudnienie zakończyło się z końcem lutego, czy z końcem 1 marca? Soboty są dniami wolnymi od pracy dla tego pracownika.
Nasza pracownica przebywała na zwolnieniu chorobowym od 1 do 10 marca br. i z tego tytułu pobrała zasiłek chorobowy, a następnie wróciła do pracy. Do 31 marca pracownica miała umowę o pracę zawartą na czas określony. Nie zdecydowaliśmy się przedłużyć tej umowy. Księgowa przez nieuwagę naliczyła i wypłaciła tej pracownicy w marcu za wysoki zasiłek chorobowy (zamiast 80% policzyła 100%). W wyniku tej
Udzieliliśmy pracownikowi urlopu bezpłatnego na okres 6 miesięcy w związku z jego wyjazdem za granicę. W drugim miesiącu tego urlopu, 12 listopada 2010 r. pracownik został aresztowany w związku z podejrzeniem o handel narkotykami. Czy w tej sytuacji jego umowa o pracę wygaśnie w czasie urlopu bezpłatnego?
Pracownik otrzymuje stałe wynagrodzenie miesięczne w wysokości 1300 zł brutto. 9 września 2009 r. zmarł jego pracodawca. Jak w takim przypadku prawidłowo wyliczyć pracownikowi wynagrodzenie za wrzesień?
Zatrudniony w naszej szkole nauczyciel stażysta został przyłapany na kradzieży w sklepie (na kwotę w wysokości ok. 150 zł). Czy w związku z tym jego stosunek pracy wygasa od razu, czy nastąpi to dopiero w razie skazania?
W wyniku ciężkiej choroby zmarł nasz pracownik. Zmarły miał dwoje dzieci z pierwszego małżeństwa (w wieku 14 i 15 lat) i jedno z drugiego (w wieku 7 lat), a w chwili śmierci pozostawał z drugą żoną w formalnej separacji. Żyje również matka pracownika. Kto powinien otrzymać należne mu świadczenia ze stosunku pracy? Wiem, że pracownik sporządził testament, w którym wszystko zapisał trojgu swoim dzieciom
Czy umowa pracownika, który przebywa na zwolnieniu lekarskim, wygasa w przypadku śmierci pracodawcy?
W trakcie gdy pracownik firmy, w której zajmuję się obsługą kadrowo-księgową, był na zwolnieniu lekarskim, zmarł jego pracodawca. Z jakim dniem w takiej sytuacji wygasa stosunek pracy, skoro nie można przecież zwolnić osoby nieobecnej w pracy z powodu choroby?
W związku z rozwiązaniem lub wygaśnięciem stosunku pracy pracodawca ma obowiązek niezwłocznie wydać pracownikowi świadectwo pracy. Praktyka wykazuje, że pracodawcy niejednokrotnie popełniają błędy przy jego wypełnianiu. Wskażemy więc, jak się ich ustrzec.
Zmarł pracownik zatrudniony w naszej firmie. Nie miał żony ani dzieci. Czy od należnego wynagrodzenia ze stosunku pracy i ekwiwalentu za urlop należy odprowadzić składki ZUS i podatek oraz czy do czasu ustalenia spadkobiercy przelać to wynagrodzenie i ekwiwalent na odrębne konto?