wierzytelności nieściągalne
Interpretacja
11.09.2024 Podatki

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych, wymagalnych i nieprzedawnionych wierzytelności pożyczkowych (kapitału pożyczki), które zostaną odpisane z ksiąg rachunkowych Wnioskodawcy jako nieściągalne.

Interpretacja
09.09.2024 Podatki

Przychodem z tytułu zbycia Nieściągalnych Wierzytelności będzie po stronie Spółki cena określona w umowie (która odpowiadać będzie wartości rynkowej Nieściągalnych Wierzytelności), a kosztem uzyskania przychodu na przedmiotowej transakcji wartość nominalna Nieściągalnych Wierzytelności uprzednio zarachowana przez Spółkę jako przychód należny.

Interpretacja
03.09.2024 Podatki

Wypłata odszkodowania spełnia przesłanki o których mowa w art. 89a ust. 4 ustawy, a tym samym niesie za sobą obowiązek zwiększenia podstawy opodatkowania oraz kwoty podatku należnego w odpowiedniej części.

Interpretacja
07.08.2024 Podatki

Ustalenie, czy w stosunku do wierzytelności niezwróconych przez Sprzedawców, Spółka może zaliczyć je do kosztów uzyskania przychodów z tytułu wierzytelności odpisanych jako nieściągalne pod warunkiem udokumentowania ich nieściągalności albo z tytułu utworzonych odpisów na straty kredytowe pod warunkiem uprawdopodobnienia ich nieściągalności.

Interpretacja
02.08.2024 Podatki

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów wierzytelności odpisanych jako nieściągalne oraz wierzytelności, których nieściągalność została uprawdopodobniona.

Interpretacja
10.07.2024 Podatki

Uprawnienie do rozpoznania jako koszty uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek pomniejszonych o kwotę odsetek, opłat i prowizji oraz o równowartość rezerw lub odpisów na straty kredytowe albo odpisów aktualizujących wartość należności, utworzonych na te nieściągalne wierzytelności z tytułu udzielonych pożyczek, nie zaliczonych obecnie do kosztów uzyskania przychodów

Interpretacja
09.07.2024 Podatki

Czy Wnioskodawca jest uprawniony do złożenia korekt zeznań podatkowych CIT-8 oraz zaliczenia do kosztów uzyskania przychodu, na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartości netto wierzytelności, o których mowa w stanie faktycznym, każdorazowo za rok, w którym spełniony zostanie ostatni z warunków, tj. wierzytelność została odpisana jako nieściągalna w księgach

Interpretacja
16.04.2024 Podatki

Czy w związku z otrzymanym Aktem o likwidacji Spółki amerykańskiej, Wnioskodawca może zaliczyć wartość wierzytelność odpisaną jako nieściągalna do kosztów uzyskania przychodu na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. a ustawy o CIT oraz w którym momencie.

Interpretacja
29.01.2024 Podatki

Czy w związku z prawomocnym postanowieniem o zatwierdzeniu układu Dłużnika należy skorygować deklarację VAT zgodnie z art. 89a ust. 4 UVAT zgodnie z terminami wpływu kolejnych spłat należności? Czy w momencie nieterminowej spłaty należności należy wykazywać przywrócenie wartości VAT należnego w rejestrze VAT sprzedaży w datach realnej zapłaty części wierzytelności? Czy w związku z prawomocnym postanowieniem

Interpretacja
15.01.2024 Podatki

Czy Wnioskodawca postąpił w prawidłowy sposób zaliczając do KUP 2022 r. wartość netto wierzytelności objętych Fakturami, które zostały odpisane jako nieściągalne na dzień 31 grudnia 2022 r.?

Interpretacja
04.01.2024 Podatki

Czy spółka (podatnik) może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu w roku podatkowym 2023 wierzytelność w wysokości (…) zł uznaną postanowieniem komornika z 2020 r. za nieściągalną.

Interpretacja
22.11.2023 Podatki

Czy w przypadku braku zapłaty (a graniczy to z pewnością), faktur wystawionych przez naszą firmę na firmę X można nie ujmować w limicie do 2 000 000 Euro brutto, tak aby móc spełniać warunki Małego podatnika; - czy w przypadku braku spłaty powyższych faktur można nie ujmować ich w limicie przychodu w kwocie netto, tak aby nie wchodziły w przychód limitowany do 2 000 000 EURO netto, by móc płacić

Interpretacja
22.11.2023 Podatki

Czy prawidłowym jest stanowisko, iż częściowy plan podziału środków pieniężnych ze wskazaniem części, w jakiej wierzytelność zostanie zaspokojona stanowi podstawę do uznania za uprawdopodobnioną nieściągalność opisanej wierzytelności na gruncie art. 16 ust. 2a u.p.d.o.p., a tym samym, czy na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 26a u.p.d.o.p. prawidłowym jest zaliczenie odpisu aktualizującego ww. należność

Interpretacja
21.11.2023 Podatki

Możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów aktualizujących od należności, w kwocie właściwej dla osiąganych przez wspólnika przychodów z działalności gospodarczej.

Interpretacja
17.11.2023 Podatki

Możliwość zakwalifikowania do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

Porada aktualna

Spółka od niemal dwóch lat posiada należność od kontrahenta krajowego na kwotę 68 zł. W związku ze sporządzaniem sprawozdania finansowego za bieżący rok zamierzamy wyksięgować tę kwotę z rozrachunków jako nieściągalną. Powodem jest niska kwota należności oraz kompletny brak kontaktu z kontrahentem. Jak taką operację udokumentować i zaksięgować, by kwota ta była uznana za koszt uzyskania przychodów.

Interpretacja
07.11.2023 Podatki

Rozliczenie przychodów i kosztów uzyskania przychodów w sytuacji przeniesienia wierzytelności kredytowych wraz z odpowiadającymi im odpisami na straty kredytowe do ewidencji pozabilansowej.

Interpretacja
09.10.2023 Podatki

Czy Bank będzie uprawniony do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów całości niespłaconej, wymagalnej i nieprzedawnionej wierzytelności z tytułu udzielonego kredytu, jeżeli zostanie ona odpisana jako wierzytelność nieściągalna, a jej nieściągalność zostanie udokumentowana zgodnie z art. 16 ust. 2 Ustawy o CIT, jednakże jedynie co do części tej wierzytelności?

Interpretacja
27.09.2023 Podatki

W zakresie możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów niespłaconych wierzytelności z tytułu kredytów zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 25 lit. b ustawy o CIT.

Interpretacja
22.09.2023 Podatki

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnej wierzytelności/odpisu aktualizującego

Interpretacja
04.09.2023 Podatki

Skutki podatkowe nabycia praw do przepływów pieniężnych z tytułu wierzytelności.

Interpretacja
21.08.2023 Podatki

Zaliczenie do kosztów uzyskania przychodów nieściągalnych wierzytelności.

Poprzednia Następna