urlop okolicznościowy
W trakcie aktualizacji

Od 26 kwietnia 2023 r. obowiązują rewolucyjne zmiany w Kodeksie pracy. W ich wyniku została rozbudowana informacja o warunkach zatrudnienia przekazywana pracownikom w ciągu 7 dni od dnia dopuszczenia do pracy oraz zmieniły się zasady zawierania umów na okres próbny i rozwiązywania umów na czas określony. Pracownikom przysługuje także dłuższy o 9 tygodni urlop rodzicielski.

Artykuł

Zwolnienie od pracy potocznie nazywane urlopem okolicznościowym jest udzielane w związku z niektórymi zdarzeniami rodzinnymi, tj. narodzinami dziecka, ślubem własnym lub dziecka oraz zgonem i pogrzebem bliskiej osoby. Pracodawca może żądać od pracownika udokumentowania prawa do takiego zwolnienia.

Porada
27.06.2018 Kadry i płace

Zatrudniamy pracownika w pełnym wymiarze czasu pracy wynagradzanego stałą stawką miesięczną. Pracownik ten wykonuje pracę również w nocy, za co otrzymuje odpowiednie dodatki. W październiku 2016 r. udzieliliśmy mu 2 dni urlopu okolicznościowego z powodu narodzin dziecka. Czy do wynagrodzenia za ten urlop powinniśmy doliczyć dodatek za pracę w nocy?

Artykuł
28.11.2014 Kadry i płace

Pracownikowi, który skorzystał ze zwolnienia od pracy w związku z ważnym wydarzeniem rodzinnym, trzeba wypłacić pensję za ten czas. Ustala się ją na zasadach obowiązujących przy obliczaniu wynagrodzenia urlopowego. Składniki wynagrodzenia w przeciętnej wysokości przyjmuje się z miesiąca korzystania ze zwolnienia.

Porada
13.06.2005 Kadry i płace

Czy pracownik korzystający z urlopu okolicznościowego na urodzenie dziecka (2 dni), pracujący w równoważnym systemie czasu pracy po 12 godzin na dobę, powinien otrzymać wynagrodzenie za 24 godziny w przypadku wykorzystania tego urlopu w dni swojej pracy, czy powinniśmy zapłacić pracownikowi tylko za 16 godzin (2 × 8 godzin)?