Opodatkowanie sprzedaży spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego.
Sprzedaż lokalu mieszkalnego w 2023 r. - nabytego przez Wnioskodawcę w wyniku zawartej z żoną umowy majątkowej małżeńskiej rozszerzającej wspólność ustawową, który to lokal mieszkalny nabyła żona Wnioskodawcy w 2002 r. - nie stanowi dla Wnioskodawcy źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku PIT z uwagi na upływ czasu, o którym mowa w ww. przepisie. W konsekwencji, nie ciąży
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia nieruchomości nabytej w drodze spadku po rodzicach.
Skutków podatkowych przeniesienia własności lokalu mieszkalnego w zamian za rentę i dożywotnie w nim zamieszkiwanie.
Nieuznanie Wnioskodawczyni za podatnika podatku VAT w związku z transakcją zbycia udziałów w mieszkaniu.
Umowy sprzedaży lokali mieszkalnych zawarte przez Panią w 2024 r. w wykonaniu umów przedwstępnych zawartych w 2023 r. nie będą podlegać podatkowi od czynności cywilnoprawnych według stawki 6% przewidzianej w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Bez znaczenia pozostaje okoliczność, że ww. umowy przedwstępne nie zostały zawarte w formie aktu notarialnego.
Skutki podatkowe sprzedaży lokalu mieszkalnego nabytego w wyniku przekształcenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu z tytułu odziedziczonego wkładu
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego, w przypadku gdy wartość rynkowa nabytych składników majątkowych w wyniku zawarcia umowy o dział spadku nie przekroczyła wartości rynkowej posiadanej przez Podatnika wartości udziału w spadku przed zawarciem ww. umowy, tj. majątek Podatnika nie uległ zwiększeniu.
Zwolnienie od podatku dochodu ze sprzedaży nieruchomości w związku z wydatkowaniem równowartości przychodu z tej sprzedaży na własne cele mieszkaniowe.
Określenie które z wydatków mieszczą się w katalogu uprawniającym do zastosowania zwolnienia przedmiotowego wynikającego z art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Skutki podatkowe "zwrotnego" przeniesienia własności nieruchomości.
Wnioskodawczyni nabyła udział ½ w drodze dziedziczenia, następnie nabyła pozostałą część udziału tytułem działu spadku. Zatem w takiej sytuacji nie może skorzystać ze zwolnienia, o którym mowa w art. 9 pkt 17 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych do nowo zakupionego mieszkania.
Możliwość opodatkowania 5,5% stawką ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów ze świadczenia usług sklasyfikowanych według PKWiU 41.00.11.0, 41.00.12.0, 41.00.13.0, 41.00.14.0.
Dotyczy zwolnienia od podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT sprzedaży lokali mieszkalnych oraz braku prawa do odliczenia podatku VAT naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących koszty remontu.
Zwolnienie od podatku przychodu ze sprzedaży dwóch mieszkań wydatkowanego na spłatę kredytów udzielonych na ich zakup oraz nabycie od dewelopera dwóch innych mieszkań.
Brak możliwości skorzystania ze zwolnienia, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy.
Koszty uzyskania przychodu z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego (nabycie prawa własności do lokalu mieszkalnego w wyniku przeniesienia własności tegoż lokalu przez spółdzielnię mieszkaniową). Koszty zasądzonej spłaty na rzecz spadkobierców oraz koszty związane ze spłatą długów męża, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów z tytułu sprzedaży lokalu mieszkalnego, o których mowa w art. 22 ust. 6c
Ulga mieszkaniowa nabycie nieruchomości i jej remont (kolejność wydatków).
Brak możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego, określonego w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przy spłacie kredytu zaciągniętego z narzeczonym na sprzedany udział w mieszkaniu nabytym w darowiźnie od spadkobiercy.
Skutki podatkowe odpłatnego zbycia udziału w lokalu mieszkalnym nabytym w spadku po rodzicach, którzy zakupili go w trakcie trwania wspólności majątkowej małżeńskiej.